Syndróm ruka, noha, ústa. Ako ho rozoznať?

redakcia MAMA a ja | 20. september 2018
syndróm ruka, noha ústa, vírusové ochorenie, infekčné ochorenie

Možno ste o tomto ochorení nikdy nepočuli, avšak jedná sa o pomerne známe, vysoko nákazlivé enterovírusové infekčné ochorenie. Syndróm ruka, noha, ústa (anglicky hand, foot and mouth disease, HFMD) je spôsobený niektorými enterovírusmi, predovšetkým Coxsackie A16.

Príznaky ochorenia

Spočiatku sa môže ochorenie prejavovať ako bežné prechladnutie alebo chrípka. U dieťaťa môžete namerať zvýšenú teplotu, ďalej potom náhle vzniknuté bolesti v krku, hlavy a brucha, nie je výnimkou ani apatia a nechutenstvo.

Nasleduje výsev áft v ústnej dutine na hornom mäkkom podnebí, slizniciach i po stranách jazyka. U dieťaťa sa ďalej objaví typická vyrážka (pupáčiky a pľuzgieriky) okolo úst, na dlaniach a chodidlách.

Niekedy môže prechádzať aj na predkolenie, kolená, zadok, paže a rozsievať sa po celej tvári. Vyrážka je pre dieťa veľmi nepríjemná, pretože ho silne svrbí a býva aj bolestivá.

Ako dôjde k nákaze?

Predovšetkým v detskom kolektíve veľmi ľahko. Jedná sa o vysoko nákazlivé ochorenie šíriace sa kvapôčkovou a orofekálnou cestou (potravinami, vodou).

Ide o sezónne ochorenie, ktoré sa vyskytuje predovšetkým v letných mesiacoch a na jeseň. Najčastejšie postihuje deti do desať rokov, ale môžu sa nakaziť aj staršie deti i dospelí. V rodinách s viacerými deťmi spravidla ochorejú všetky, a nezriedka aj rodičia. Nakaziť sa môžete prakticky všade, v kine, na detskom ihrisku, verejných ihriskách, na kúpalisku a podobne. Tiež po zjedení infikovaných potravín.

Inkubačná doba sa pohybuje od troch do šiestich dní. Prevencia je zložitá, avšak vo všeobecnej rovine sa dá odporučiť dodržiavanie základných hygienických pravidiel, teda pravidelné a dôkladné umývanie rúk, precízne umývanie ovocia a zeleniny a jej riadna tepelná úprava.

Liečba syndrómu ruka-noha-ústa

Vzhľadom na to, že ide o vírusové ochorenie, lieči sa len symptomaticky. Zásadný je pokojový režim a v prípade vyrážok na chodidle je tiež potrebné obmedziť dlhšiu chôdzu. Samozrejmosťou je zvýšený príjem tekutín, vitamínov, predovšetkým skupiny B. V rámci ohľaduplnosti voči okoliu je nutné zabrániť ďalšiemu šíreniu, chorý preto musí zotrvať doma, mimo akéhokoľvek kolektívu.

Všetko, s čím príde do styku (hračky, oblečenie, posteľná bielizeň a pod.), treba následne starostlivo vyprať a vydezinfikovať. Ďalej je potrebné zabrániť nutkavému škriabaniu postihnutých miest, aby nedošlo k zaneseniu infekcie a vzniku jazvičiek, a to podaním antihistaminík (liekov potláčajúcich svrbenie).

V prípade vysokej horúčky podávame lieky na jej zníženie a pri bolestiach analgetiká. Na prasknuté pľuzgieriky môžete tiež prikladať obklady z odvaru z čierneho čaju.

Dieťa by sa malo do detského kolektívu vrátiť až vo chvíli, keď sa bude cítiť dobre, teda nebudete u neho pozorovať zvýšenú únavnosť, a po úplnom zahojení kožných vyrážok. Dobrá správa je, že väčšinou sa bez závažnejších komplikácií ochorenie zahojí do desiatich dní.

Názor odborníkov na ochorenie ruka-noha-ústa

MUDr. Marta Špániková, pediater

V niektorých publikáciách a článkoch sa môžeme stretnúť so skratkou ochorenia ruky, nohy, ústa: NRNÚ. S týmto ochorením sa stretávam vo svojej praxi za posledných niekoľko rokov pomerne často. Epidémiu, ktorá postihla takmer celú materskú školu, referovala kolegyňa na konferencii v máji. Ja sa stretávam s tým, že ochorenie postupne postihne takmer všetkých členov rodiny, je zaujímavé a opakovane som to  pozorovala, že od detí ochorie otecko a len mamička ostane zdravá, aby sa o všetkých starala.

Ochorenie je veľmi nepríjemné, trvá pomerne dlho, vyrážka zväčša 4 až 7 dní. Práve dospelí pacienti referujú, že ochorenie je sprevádzané intenzívnymi bolesťami v oblasti vyrážky, ale aj v hrdle.  To vysvetľuje, prečo sú detičky také nepokojné, plačlivé, zle spia. Preto odporúčam aj v období, keď už nie sú teploty, podávať deťom  paracetamol v príslušnej dávke (nie ibuprofen) . Hlavne večer využívame jeho analgetický účinok – prostriedok na utíšenie bolesti.  Podávame ho zvyčajne tri dni. 

Aj keď niektorí autori neodporúčajú lokálne používať akékoľvek prostriedky, mne sa osvedčila aplikácia jednoduchého tekutého púdra na postihnuté miesta a do úst dieťatka komplex vitamínov v kvapkách.

Po prekonaní ochorenia, aj o niekoľko týždňov,  som pozorovala u detí poruchu nechtov. Takýto následok tohto ochorenia je popisovaný aj v literatúre.  Nechtíky stmavnú a  odpadávajú z lôžka. Tento proces je nebolestivý a nechtíky sa behom niekoľkých týždňov zahoja a narastú zdravé, nové. Nie je potrebná žiadna špecifická liečba, je však potrebné dbať na hygienu, aby sa do oblasti nezaviedla sekundárna infekcia. 

MUDr. Vladimír Volf, Ph.D., primár Kliniky detí a dorastu, Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady:

Vzhľadom na to, že sa jedná o vysoko infekčné ochorenie, je na zvážení rodičov, či s dieťaťom vždy ísť k lekárovi, alebo nie. Rozhodne je potrebné, aby pediater dieťa videl, ak je stav sprevádzaný vysokou teplotou a odmietaním stravy, a to predovšetkým u dojčiat a batoliat. Práve u týchto detí hrozí riziko rýchlej dehydratácie a nutnosti infúznej terapie.

U väčších detí, pokiaľ sa na to rodičia cítia, nie je nutné vždy vyhľadať detského lekára, ale musíme si uvedomiť, že riziko spojené s obmedzeným príjmom predovšetkým tekutín hrozí aj v tejto vekovej kategórii.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: