Zdravie

29.06.2009 (redakcia)

Fimóza

U malých chlapcov je v norme, u mužov znamená problém


Väčšina malých chlapcov prichádza na svet s predkožkou, ktorá nie je separovaná od glansu (žaluďa). Zatiaľ čo v detstve je to celkom bežné a neznamená to žiaden problém či diskomfort v živote chlapca, u muža je to celkom iné. Kedy však vlastne ide o problém a aké sú možnosti nápravy, to nám porozprával MUDr. Ján Štefančík, urológ.

Pán doktor, kedy vlastne hovoríme o fimóze?
Pohlavný úd muža pokrýva voľne pohyblivá tenká koža – predkožka, ktorá chráni citlivý žaluď. Ak sa zúžená predkožka nedá pretiahnuť cez žaluď pohlavného údu, hovoríme o fimóze. U malých detí je tento stav fyziologický a je spôsobený dočasným zrastom vnútorného listu predkožky s povrchom žaluďa (glansu). Vekom dieťaťa, jeho rastom a erekciami sa postupne vnútorný list predkožky odlepí a predkožka sa dá stiahnuť až za žaluď. Tento proces by mal byť ukončený približne do 3. roku života dieťaťa, ale často i neskôr. Skutočná fimóza sa však vyskytuje približne v jednom až v dvoch percentách 18-ročných chlapcov.

V ojedinelých prípadoch sa môže dieťa narodiť s predkožkou, ktorej otvor je úplne zrastený. Vtedy sa moč hromadí v predkožkovom vaku a je nutný okamžitý chirurgický zákrok – narezanie predkožky a uvoľnenie odtoku moču. V ostatných prípadoch všetko vyrieši príroda, čiže sa neodporúča predkožku  nasilu sťahovať!

Kedy môže fimóza spôsobiť problém?
Ak zrasty pretrvávajú aj v dobe blížiacej sa puberty, bránia stiahnutiu predkožky a tým aj udržiavaniu hygieny. Tesná predkožka spôsobuje hromadenie mazu – smegmy v predkožkovom vaku, čím sa zvyšuje dráždenie penisu, čoho následkom sú častné spontánne erekcie. Ich následkom vznikajú drobné trhlinky v predkožke, ktoré sa hoja väzivom a tým sa otvor v predkožke opakovane zužuje, až nakoniec môže byť zúžený na milimetrovú veľkosť. Pokiaľ sa dostaví zápal žaluďa a predkožky, tzv. balanitída,  a najmä ak ide o zápaly opakované, môže vznikať tzv. získaná fimóza. Tú by mal  riešiť urológ.

Spomínali ste smegmu, znamená pre chlapcov nebezpečenstvo?
V predkožkovom (prepuciálnom) vaku sa zhromažďuje biely materiál zložený predovšetkým z odlúpeného epitelu a produktu mazových žliaz penisu. Nazýva sa smegma a u malých chlapcov síce pomaly, ale iste podporuje oddeľovanie predkožky od žaluďa. Okrem spomínaných zložiek sa do prepuciálneho vaku uvoľňujú produkty žliazok vnútorného listu predkožky napríklad lyzozóm a cytokíny, ktoré majú význam pri ochrane proti patogénnym baktériám. Tak ako v iných oblastiach tela (ústa, koža...) aj oblasť prepúcia sa postupne kolonizuje symbiotickými baktériami: zloženie bakteriálnej flóry je závislé od veku.

Čo všetko fimóza v živote dieťaťa či dospievajúceho chlapca spôsobuje?
Dieťa, ktoré má (získanú) fimózu ťažkého stupňa, kedy je otvor v predkožke minimálny, zvyčajne často močí, navyše s námahou a bolesťami. Moč mu odteká iba tenkým prúdom, prípadne po kvapkách. Zväčša musí pri močení tlačiť, takže u neho môžu vznikať hernie (prietrže). Z moču, ktorý ostáva po vymočení v predkožkovom vaku, sa zvyknú kryštalizovať močové soli a tým vznikajú v predkožkovom vaku drobné kamienky. Infekcia smegmy a vznik zápalu predkožky môže byť tiež príčinou samovoľného pomočovania detí. A čo sa týka dospievajúceho chlapca – fimóza mu môže navyše spôsobiť bolestivé erekcie, nemožnosť pohlavného styku i predčasnú ejakuláciu.

Aký je rozdiel medzi fimózou a parafimózou?
Parafimóza je určitou komplikáciou fimózy. Vzniká vtedy, keď sa zúžená predkožka násilne pretiahne cez žaluď pohlavného údu. Toto tesné stiahnutie spôsobuje opuch žaluďa a tým znemožňuje predkožke dostať sa na svoje pôvodné miesto. Neskôr sa opuch rozšíri i na predkožku. Parafimóza je bolestivou komplikáciou fimózy a vyžaduje stiahnutie predkožky do pôvodnej polohy. Niekedy sa dá opuch žaluďa manuálne vytlačiť a tak vrátiť predkožku na jej pôvodné miesto. V pokročilých prípadoch treba však škrtiaci prstenec chirurgicky odstrániť – rozrezať ho a potom skorigovať polohou predkožky. Po vyhojení rany a vymiznutí opuchu treba ako ďalší krok urobiť pacientovi obriezku.

Ako je to u dospelých mužov, aj tí môžu dostať fimózu, hoci predtým nemali žiaden problém a všetko prebehlo fyziologicky?
Fimóza nemusí byť iba vrodená, ale aj získaná. Vzniká ako následok zápalu predkožky a predkožkového vaku. Pri týchto zápaloch dochádza k prestavbe tkaniva, ktoré sa môže opakovanými zápalmi zužovať. Veľmi často vzniká fimóza u cukrovkárov, ak majú ochorenie zle kompenzované.

Aké je riešenie?
V prípade fimózy nemá význam uvažovať o inej ako chirurgickej liečbe, lebo s iným typom liečby nie sú dobré výsledky. Sú určité masti, ktoré majú obsah glukokortikoidov, a tie trošku dokážu uvoľniť prstenec predkožky, ale nie sú úplne účinné, často sa fimóza opäť vráti, navyše sú to hormonálne prípravky...

Obriezka je pomerne „citlivý“ zákrok. Nemajú s ním muži trochu problém, keď ho navrhnete? Predsa len je to trvalá zmena, aj keď vyrieši ich ťažkosti...

Je to porovnateľné, ako keď vás bolí zub. Tiež vtedy idete zubárovi a ak vám navrhne, aby ste si ho dali vytrhnúť, tak súhlasíte. Podobne je to aj s mojimi pacientmi, ak to inak nejde, súhlasia, pretože vedia, že im to pomôže a uľaví sa im.

Je cirkumízia, čiže obriezka náročný zákrok?
Je to určitým spôsobom kozmetická operácia, vykonáva sa obyčajne ambulantnou formou, čiže po zákroku ide pacient domov. Zákrok sa môže robiť pri celkovom alebo lokálnom umrtvení. Je to operácia, ktorá je za 40 minút zrealizovaná. Zväčša sa mužovi dávajú preventívne antibiotiká, aby sa rana dobre hojila a vyhlo sa možnej infekcií. Ale fimóza nie je jediný dôvod, kedy sa obriezka robí. Odstránenie predkožky sa robí aj z ďalších dôvodov – náboženských, ale aj kvôli predčasnej ejakulácii muža. Závažnejšie prípady, kedy sa obriezka tiež odporúča, je napríklad u HIV pozitívnych pacientov, pretože je menšie riziko prenosu vírusu pri pohlavnom styku. Pokiaľ mala žena prekancerózu krčka maternice, tak sa mužovi odporúča obriezka, pretože za predkožkou môžu prežívať herpetické vírusy, ktoré môžu ochorenie potencovať.

Aké odporúčania by ste dali mamičkám, aby nemali chlapci problém?
V prípade fimózy u malých detí platí, že sa predkožka v žiadnom prípade nesťahuje! Čo sa týka hygieny – zdravá hygiena vodou, prípadne občas detským mydlom úplne stačí. Netreba používať špeciálne mydlá či peny do kúpeľa, pretože môžu citlivú pokožku chlapca iba podráždiť. Navyše ničia prirodzenú mikroflóru. Pokiaľ sa predkožka začne uvoľňovať, sťahujte ju len potiaľ pokiaľ to ide, vždy jemne, nenásilne, pretože by mohli vzniknúť trhlinky a ranky na penise, ktoré sa hoja väzivom a to sa môže podieľať na vzniku tzv. získanej fimózy. 

Predkožka (prepucium) je voľne pohyblivá tenká koža, ktorá chráni žaluď. Zhruba do tretieho roku života dieťaťa je koža okolo penisu zlepená a nedá sa pretiahnuť. Rýchlosť uvoľnenia je idividuálna – nikdy ju neurýchľujte!

Oddeľovanie žaluďa sa môže začať zhruba od 9. mesiaca do 3 rokov. U väčšiny chlapcov (90 %) je však predkožka stiahnuteľná za žaluď až vo veku 5 – 6 rokov i neskôr. Mnohé štúdie totiž poukazujú na to, že mnoho chlapcov nedosiahne plnú retraktibilitu predkožky do puberty. Adhézia môže v zriedkavých prípadoch pretrvávať do 17-tich rokov.

Zásady správnej hygieny
Ak je kompletne oddelenie predkožky od glansu - žaluďa, penis umývajte len zvonku teplou vodou, najlepšie pod prúdom. Treba si uvedomiť, že neporušená predkožka poskytuje prirodzenú ochranu a dieťa by malo byť prvé, kto predkožku stiahne.
Ak sa začína predkožka uvoľňovať, sťahujte ju len potiaľ, pokiaľ sama ide, jemne, nikdy nie násilím a nesnažte sa zbytočne proces separácie urýchliť. Ak nejde vôbec, nepokúšajte sa o to a umývajte genitál tak ako ostatné časti tela.

Malé bábätko prebaľujte často, aj keď používate jednorazové plienky. Prítomnosť moču a teplota tela sú ideálnymi podmienkami na rozmnožovanie baktérií a vznik infekcie.

Dojčite – uskutočnené štúdie poukazujú na ochranný vplyv dojčenia pred infekciami močových ciest vďaka prítomnosti určitých oligosacharidov z materského mlieka v moči. Oligosacharidy bránia uchyteniu sa baktérií v predkožkovom vaku a na epiteli močových ciest.

Postupom času, keď váš synček začne objavovať svoje telo, bude sa pokúšať sám o sťahovanie predkožky. Je to normálne a vám poskytuje príležitosť, ako dieťa naučiť hygiene – predkožku stiahnuť (samozrejme, ak ide) a najlepšie dôsledne umyť pod tečúcou vodou. Použitie mydla nie je vždy nevyhnutné. Pravdaže, v prípade znečistenia stolicou je mydlo potrebné použiť. V súvislosti s používaním mydla pri hygiene v oblasti prepuciálneho (predkožkového) vaku existujú práce, ktoré použitie mydla vyslovene neodporúčajú práve kvôli ničeniu prirodzeného mikroprostredia a dráždiacemu efektu, čím sa vytvárajú podmienky na uchytenie patogénov. Ak už mydlo použiteje, dbajte na to, aby bolo jemné, nedráždivé, bez zbytočných parfumov – teda obyčajné detské. Po umytí treba predkožku stiahnuť späť na glans.

 Nikdy nerobte

Násilné sťahovanie predkožky – nikdy sa násilím nesnažte o pretiahnutie predkožky cez glans. Nebezpečenstvom je vznik akútneho stavu – parafimózy. Znamená to, že predkožka (ešte fyaziologicky zúžená) uviazne za glansom (žaluďom) a spôsobí priškrtenie krvného prúdu. V prípade, že predkožka nejde stiahnuť späť, je potrebné chirurgické riešenie. Ďalším nebezpečenstvom je vznik mikrotrhlín, ktoré môžu (okrem rizika infekcie) viesť ku vzniku zrastov a vzniku skutočnej fimózy. Väčších chlapcov – poučte vášho syna, kvôli predídeniu vzniku parafimózy, aby predkožku nikdy nesťahoval násilím za glans.
Sťahovanie predkožky v kúpeli – nepokúšajte sa sťahovať predkožku v kúpeli, pretože pri naťahovaní sa predkožkový „zvierač“ otvára, čo umožní vniknutiu nečistôt z kúpeľa a uľahčí vznik infekcie. Sťahovanie predkožky v nečistej vode nie je hygienické!
Používanie penových prísad do kúpeľa – vyhýbajte sa penovým prísadam do kúpeľa. Môžu pôsobiť dráždivo, a viesť tak k zápalom (nielen genitálu, ale aj ostatnej kože). Okrem toho ničia prirodzenú ochrannú mikroflóru. V prípade, že malo dieťa kúpeľ s penou, po kúpeli ho ešte osprchujte čistou vodou. Ak používate bavlnené plienky, používajte len na to určené pracie prášky a nezabúdajte ich dôsledne vypláchnuť. 

 

Hodnotenie: 3.7
[hodnoťte kliknutím]

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa