Zdravie

07.06.2014 (MAMA a ja)

Diabetická nefropatia nebolí, o to viac ničí obličky

Zdravé obličky zabezpečujú stálosť vnútorného prostredia v ľudskom tele tak, že vylučujú močom nepotrebné a škodlivé splodiny, udržujú rovnováhu medzi príjmom a stratou vody a dôležitých minerálov. Diabetická nefropatia je chronické ochorenie obličiek spôsobené cukrovkou a postihuje 15 až 40 % diabetikov.

 

Začínajúcu diabetickú nefropatiu môže lekár zachytiť na základe strát albumínu do moču. Jednou z diagnostických pomôcok je prúžok na meranie obsahu bielkovín v moči. Diabetická nefropatia spočiatku „nebolí“, nemá žiadne viditeľné príznaky. Prvé štádiá poškodenia sa dajú odhaliť len testovaním. Často však ostávajú nediagnostikované, čo prispieva k postupnému zhoršovaniu choroby – až do chronického zlyhania obličiek. Obličky nefiltrujú správne krv, dochádza k tzv. proteinúrii, pri ktorej sa cez moč dostáva von z tela bielkovina nazývaná albumín, hlavná zložka krvnej plazmy. Niektoré iné látky, najmä sodík, sa zasa nevylučujú dostatočne a hromadia sa v tele. Diabetická nefropatia sa lieči viacerými spôsobmi, cieľom liečby je pomôcť obličkám optimalizovať vylučovanie splodín metabolizmu. Pri nedostatočnej liečbe hrozí, že pacient bude musieť podstupovať pravidelnú dialýzu. „Ako pri mnohých iných sekundárnych prejavoch diabetu aj tu platí, že život diabetika je v prvom rade o disciplíne, dodržiavaní liečebného režimu a optimálnej kompenzácii diabetu. Dôležité je udržiavať krvný tlak pod kontrolou. Z dietetických opatrení je nesmierne dôležité znížiť príjem solí v potravinách, rovnako ako obmedziť príjem bielkovín. Pitný režim by mal smerovať k optimalizácii vylučovania tekutín,“ upozorňuje doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti a primár Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni.


Tip MAMA a ja

Ak máte v rodine diabetika, upozornite ho na dôležitosť pomerne jednoduchého, ale potrebného testu na zistenie strát bielkovín (albumínu) močom. Aj tu platí, čím skôr sa problém odhalí, tým lepšia prognóza. Viac informácií k problematike nájdete na www.nefro.sk alebo www.diaslovakia.sk!

 

Hodnotenie: 0
[hodnoťte kliknutím]

Súvisiaca diskusia (0)Pridajte reakciu »

  • Buďte prvý, ktorý pridá reakciu na článok

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa