Výživa

Zoradiť podľa:
Strana: 1 2 3 7

5 tipov ako prežiť sviatky jari v zdraví(Zdroj: Združenie pre zdravie a výživu)

Slovenská Veľká noc je bohatá nielen na tradície, ale aj ťažké jedlá. Po období pôstu si radi doprajeme stôl plný údenín, klobás a koláčov. Napriek tomu sa sviatky jari dajú osláviť aj v zdravšom duchu. A vôbec pritom nemusíme porušiť tradície. Inšpirujte sa. 

Pridané: 07.04.2014

Cesnak medvedí - jarný zázrak(Mgr. Marika Koscelníková)

Prvé jarné kvietky rozoznajú snáď všetci. Snežienky kvitnú už pár týždňov, pomaly vidieť aj sedmokrásky, fialky a podbele. Medzi prvými zelenými rastlinkami, ktoré prichádzajú s jarou, je aj cesnak medvedí. Vegetačné obdobie tohto liečivého zázraku je krátke, trvá len dva mesiace. Zo zeme vykukne začiatkom apríla, zakvitá uprostred mája. Túto bylinu poznáte podľa dlhých jazykovitých listov (podobných ako má konvalinka), vytvára husté porasty pod stromami, na vlhkých lúkach. Keď už ju nezachytí váš zrak, čuch nesklame. Cesnak medvedí (Allium ursinum) vonia – ako inak – po cesnaku.

Pridané: 04.03.2014

Grapefruit - vitamínová bomba(Mgr. Marika Koscelníková)

Ovocná misa plná vitamínových dobrôt by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Naše oči vidia farby, nos zachytáva vône a chuťové bunky čakajú na chutné a šťavnaté ovocie.  K obľúbeným citrusom patria aj grapefruity. Pokiaľ nie ste alergickí na citrusové plody a obľubujete horkosť tohto plodu, doprajte si ho pre zdravie.

Pridané: 02.03.2014

Školské obedy u nás a v Európe(Mgr. Marika Koscelníková)

Kvalitu a nutričné zloženie školských obedov v jednotlivých krajinách ovplyvňujú ekonomické, ale aj kultúrne rozdiely. V rámci Európy sú štandardy pre školské obedy základom pre zlepšenie nutričného príjmu všetkých školákov. Ako vyzerajú školské obedy u našich európskych susedov?

Pridané: 02.02.2014

Aj pre náš mozog je dôležitá správna výživa(Lenka Debnárová)

Ak pridáte do svojho jedálnička nasledovné potraviny, udržíte si tak zdravý mozog do konca života. Niet pochybností o tom, že ako starneme my, spolu s nami starne i naše telo. No zdravie svojho mozgu môžete podporovať do neskorého veku. A to denným pridaním týchto potravín.

Pridané: 30.01.2014

Mýtus vyvrátený!(Mgr. Marika Koscelníková)

Štatistiky týkajúce sa obezity detí sú nelichotivé. Približne každé desiate dieťa je obézne, pričom každé piate dieťa má nadváhu. Nesú za to zodpovednosť matky? Až doteraz za jednu z príčin nadváhy bolo považované pracovné vyťaženie žien.

Pridané: 24.01.2014

Šampiňónmi proti rakovine prsníka(Lenka Debnárová)

Štúdie publikované v The International Journal of Cancer predložili dôkaz, že huby majú schopnosť pôsobiť proti rakovine prsníka. Táto štúdia bola prevedená v The University of Western Australia v Perthu. Do pozorovania bolo zahrnutých 2018 čínskych žien. Pri polovici z nich bola diagnostikovaná rakovina prsníka.

Pridané: 08.01.2014

Gastronomické mýty a legendy(Michaela Klamová)

Pikantné, ostré jedlo "vyštípe" bacily, na prechladnutie pomôže citrón a nervozitu stlmí tabuľka čokolády. Tieto a podobné vety počúvame od detstva a mnohé z nich papagájujeme ďalej. Veď to predsa hovorili naše mamičky, babičky, prababičky... Ako ale tieto "neotrasiteľné" pravdy vznikli a ako vieme, že to, čo tak veselo hlásame, je skutočne pravdivé?

Pridané: 17.08.2013

Ako pripraviť pre dieťa zdravé jedlo?(Jitka Rusková, nutričná terapeutka)

Zostavenie jedálnička pre deti v období predškolského veku býva veľmi problematické. Nielen že deti niektoré jedlá odmietajú, ale často nechcú ochutnať ani nové ponúkané pokrmy.
Faktom je, že dieťa musí každú novú potravinu skúsiť často aj viac ako 10 x, než si ju obľúbi a začne považovať za trvalú súčasť svojho jedálnička. Je to obdobie, ktoré je spojené s celým radom zmien, deti sa učia novým zručnostiam, získavajú nové skúsenosti a tie, ktoré už majú, ďalej rozvíjajú.

Pridané: 05.08.2013

Kuracia pečienka – pochúťka, alebo sa jej radšej vyhnúť?

Aký je názor MUDr. Kataríny Vicianovej z I. detskej kliniky DFNsP a LFUK?

Pridané: 10.07.2013

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa