Tehotenstvo a pôrod

10.01.2012 (PaeDr. Dagmar Baluchová)

Sterilita od A po Zet

„Cesta za dieťaťom nie je šprint, kedy je celá trasa viditeľná a cieľ je na dosah. Je to náročný diaľkový pochod. Je potrebné prijať túto skutočnosť a prispôsobiť jej svoje tempo a sily...“

Hana Konečná, „Na cestě za dítětem“


Milé priateľky, snažilky... Pre veľký úspech nášho seriálu pre snažilky, ktorý ste dva roky čítali na stránkach Mama a ja, sme sa na začiatku nového roka rozhodli urobiť krok vpred a podať vám pomocnú ruku, priniesť tieto informácie aj na stránke www.mamaaja.sk. A nie je to len preto, že párov, ktoré zatiaľ márne túžia po vlastnom potomkovi, pribúda geometrickým radom... Sme v 21. storočí, veda pokročila a my vám chceme na týchto stránkach sprostredkúvať najnovšie poznatky, objavy, výskumy, ktoré sa v liečbe sterilít dosiahli, a to nielen u nás, ale aj v zahraničí. Čo nás teda čaká?

Mnohé z vás terminológiu neplodnosti dokonale ovládajú, pretože návštevy u gynekológa, odbery krvi, hormonálne profily a iné vyšetrenia sa už pre vás (žiaľ) stali rutinou. Na mnohé z tém,  torými žijete, sa však chceme pozrieť z iných uhlov. A nebudeme na to sami...

Odborný dohľad nad témami, ktoré na týchto stránkach nájdete, budú garantovať títo odborníci:

Doc. MUDr. Michal Ondrejčák, CSc. MPH – primár Oddelenia klinickej genetiky Železničnej nemocnice v Bratislave
MUDr. Ján Pružinský – primár Gynekologicko-pôrodnického oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Starej Ľubovni, odborník na liečbu porúch fertility
MUDr. Radomír Hredzák, PhD. – vedúci lekár zo Sanatória pre liečbu neplodnosti SPLN v Košiciach
MUDr. Ivan Kubiš – sexuológ, urológ, prezident Spoločnosti za zdravý sexuálny život, Banská Bystrica

Aj s ich pomocou chceme odpovedať na vaše otázky a prinášať najnovšie poznatky v liečbe sterility.

Ženská sterilita

Hoci sa to nezdá, ľudská plodnosť je oproti iným živočíšnym druhom pomerne nižšia. Udáva sa, že zdravá mladá žena, t. j. cca do veku 25 rokov, má asi 15-percentnú šancu otehotnieť s plodným mužom počas jedného menštruačného cyklu. Štatistiky poukazujú na to, že v priemere sa zdravému páru v priebehu pol roka podarí otehotnieť asi v 60 % prípadov a zhruba u 85 % žien sa túžba po otehotnení naplní do dvoch rokov.

Zvyšných 15 % žien musí podstúpiť vyšetrenia, aby bolo možné odhaliť príčiny porúch ich plodnosti.  Práve týmto poruchám sa budeme špeciálne venovať. Nezastavíme sa len pri vírusoch či ochoreniach ničiacich plodnosť, ale osobitnú pozornosť budeme venovať aj menštruačnému cyklu, ovulácii, hlienu ap.

S genetikom sa pozrieme na chromozomálne problémy a imunologické príčiny neplodnosti a potratov. Pohľad na sexualitu verzus otehotnenie nám prinesie sexuológ. S gynekológom, pôrodníkom a odborníkom na asistovanú reprodukciu si posvietime na závažné gynekologické ochorenia, ako je napr. endometrióza, zápalové ochorenia ženských panvových orgánov... Neobídeme ani mimomaternicové tehotenstvo či zákroky, ktoré sú niekedy pri liečbe sterilít nevyhnutné (napr. laparoskopia).

Mužská sterilita

Tvrdenie, že za väčšinu neplodností môžu ženy, je už dávno pasé. Práve naopak, je dokázané, že muži sa na percentách sterilít podieľajú rovnakou mierou, v niektorých oblastiach dokonca vyššou ako ženy. Aj preto chceme venovať viac pozornosti i mužským polovičkám – „snažilkom“.

Mužská neplodnosť má taktiež  viacero faktorov. S urológom sa budeme zaoberať podrobne ich charakteristikou a možnosťou liečby. Neobídeme témy, ktoré súvisia s poruchou spermiotvorby (napr. oligozoospermia, azoospermia, tartozoospermia...), zaujímať nás budú aj koitálne problémy či pohlavné ochorenia blokujúce plodnosť.  Nevynecháme ani testy mužskej plodnosti, aby sa budúci oteckovia dozvedeli, aké vyšetrenia je nutné podstúpiť, aby sa stanovila možná príčina ich problému. Varikokéla, orchitída – aj tieto možno trochu neznáme pojmy súvisia s mužskou sterilitou. Dozviete sa, o čo vlastne ide.

Asistovaná reprodukcia

Jednou z možností naplnenia túžby po dieťati je aj tzv. umelé oplodnenie. O jeho metódach, ale aj úskaliach sa budeme zhovárať s odborníkom na asistovanú reprodukciu, ktorý bude zároveň naďalej odpovedať na vaše otázky v snažilkovskej poradni.

Tešíme sa nielen na vaše názory, ale samozrejme uvítame aj vaše príbehy. Vaše riadky očakávame na adrese fialova@orbisin.sk.

 

Z vašich otázok...

odpovedá MUDr. Radomír Hredzák, PhD., vedúci lekár zo Sanatória pre liečbu neplodnosti SPLN v Košiciach.

Už roky mávam aj napriek liečbe nepravidelnú menštruáciu, často až po 40 – 45 dňoch. Chcem sa opýtať na ovuláciu. Mám ju očakávať približne okolo 20. dňa? Mám 10-ročného syna, otehotnenie bolo bez problémov. Teraz by sme s manželom chceli druhé dieťa...

Dĺžka normálneho menštruačného cyklu je v rozmedzí 26 – 36 dní. Ak má žena menštruačný cyklus kratší ako 25 dní, dlhší ako 37 dní alebo nepravidelný, je vysoká pravdepodobnosť, že vo väčšine cyklov k ovulácii nedochádza. Hoci ani pravidelný cyklus neznamená, že s ovuláciou nie sú problémy. K ovulácii zvyčajne dochádza 12 až 16 dní pred nástupom nasledujúcej menštruácie. Čiže u ženy s 28-dňovým cyklom nastáva ovulácia okolo 14. dňa cyklu, u ženy s napr. 35-dňovým cyklom by ovulácia mala nastať okolo 21. dňa cyklu. Ak máte nepravidelnú alebo menej častú menštruáciu, bolo by dobré vyhľadať špecialistu na liečbu neplodnosti, ktorý na základe ultrazvukových a hormonálnych vyšetrení zistí, či u vás dochádza k ovulácii. Keďže poruchy ovulácie sú len jednou z mnohých príčin neplodnosti, zabezpečí aj komplexnú diagnostiku neplodnosti. Predchádzajúca plodnosť ešte neznamená, že žena nemôže mať problémy s otehotnením neskôr. 10 rokov je pomerne dlhá doba, počas ktorej mohli na ženu aj muža pôsobiť rôzne vplyvy, ktoré mohli ich plodnosť zhoršiť. Ak chcete mať ďalšie dieťa a snažíte sa už viac ako jeden rok, odporúčam vám navštíviť odborníka, ktorý vykoná potrebné vyšetrenia u vás aj u manžela. 

 
Prednedávnom som prekonala spontánny potrat v 6. t. t. V tom čase som zároveň mala zápal močových ciest, avšak kým sa to potvrdilo, už som o bábätko prišla. Mohlo to byť príčinou potratu?

Spontánnym potratom končí 15 – 25 % diagnostikovaných tehotenstiev. Najčastejšie dochádza k potratu počas prvých 13. týždňov tehotenstva. Príčiny potratu sú rôzne a vo väčšine prípadov sa príčina u konktrétnej ženy nezistí. Najčastejšia príčina potratov v prvých troch mesiacoch tehotenstva je genetická. To znamená, že plod je postihnutý genetickou anomáliou, ktorá je nezlúčiteľná so životom a príroda sa ho takto sama „zbaví“. Príčinou zlej genetickej výbavy plodu môže byť genetická porucha vo vajíčku alebo v spermii alebo poškodenie vyvíjajúceho sa zárodku  pôsobením vonkajších faktorov. Ďalšie príčiny potratu môžu byť: hormonálna nerovnováha, celkové ochorenia matky (vrátane infekčných), nezdravý spôsob života (fajčenie, užívanie drog, nedostatočná výživa), imunologické problémy, vyšší vek matky (nad 35 rokov), vrodené alebo získané deformácie maternice.Infekcie močových ciest sa častejšie vyskytujú u tehotných ako u netehotných žien. Väčšinou sa objavujú po druhom mesiaci tehotenstva, čo je spôsobené tehotenskými zmenami v organizme ženy. Zväčša prebiehajú pod obrazom zápalu močového mechúra a sú sprevádzané pálením, rezaním alebo bolesťou pri močení, častým nutkaním na močenie, prítomnosťou hnisu alebo krvi v moči, bolesťami v podbruší, menej často aj zvýšenou teplotou. Ak sa zápal močového mechúra nelieči, najvážnejšou komplikáciou je rozšírenie infekcie do obličiek, čo už môže mať aj negatívny vplyv na priebeh tehotenstva a spôsobiť potrat alebo predčasný pôrod. Nekomplikované infekcie dolných močových ciest dobre reagujú na antibiotickú liečbu a nebývajú príčinou komplikácií v priebehu tehotenstva.


NABUDÚCE SI PREČÍTATE: Baktérie, vírusy a ochorenia ničiace plodnosť

 

 

Hodnotenie: 5
[hodnoťte kliknutím]

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa