Súťaže

Najlepším liekom na plesne je sucho

Na svete existuje 120-tisíc druhov plesní. Aj keď zdravotné riziko predstavuje asi len 100 z nich, ak vlhkú farebnú škvrnu objavíte na svojej stene, pravdepodobne vás nebude zaujímať, ktoré z tejto stovky sa rozhodla zavítať práve k vám. Boj s plesňami sa dá vyhrať len prostredníctvom prepracovanej taktiky, ktorá nepripúšťa výnimky. Niet nad čím premýšľať, ide predsa o zdravie.

Ako nadmerná vlhkosť vzniká?

Tvorbu nadmernej vlhkosti v našich domovoch dokážeme zamedziť len ťažko. Znamenalo by to pre nás, že sa v domácnosti nemôžeme vôbec zdržiavať, nieto sa ešte venovať domácim prácam. Do svojho okolia vydychujeme vodnú paru, potíme sa, a tak aj v pokoji alebo počas spánku prispievame k nadmernej vlhkosti. Jedna štvorčlenná rodina počas bežných aktivít, ako sú varenie, pranie, kúpanie či sušenie bielizne, denne vyprodukuje až 12 litrov vodnej pary. Dokonca aj vaše izbové rastliny, domáci miláčikovia alebo akvárium sú zdrojom vlhkosti.

Nebezpečná vlhkosť

Boj s plesňami je zdĺhavý, no oplatí sa ho nevzdávať. Keďže plesniam sa mimoriadne darí najmä vo vlhkom prostredí, najlepším spôsobom, ako predísť ich vzniku, je dosiahnuť optimálnu hodnotu vlhkosti v domácnosti. „Keď už máte rodinu, zdravie a celková pohoda sa stane prioritou. Ja sa preto radšej zameriavam na prevenciu. Snažím sa hýbať, zdravo jesť, ale aj dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad v domácnosti. Napríklad pravidelne intenzívne vetrať a neprekurovať izby, aby som zabránila nadmernej vlhkosti a premnožovaniu mikroorganizmov,” hovorí herečka Helena Krajčiová

Recept na optimálnu vlhkosť

Optimálnu vlhkosť v domácnosti docielite pravidelným vetraním. Pravidlá sú jednoduché: vetrajte intenzívne, otvorením okien dokorán na 5 až 10 minút, aspoň trikrát denne. Varte v hrncoch s pokrievkami a používajte digestor. Ak nemáte v kúpeľni okno, nechávajte otvorené dvere, aby mala nadmerná vlhkosť kam unikať. Ak je to možné, bielizeň sušte radšej vonku.  Vhodnou prevenciou sú aj pohlcovače vlhkosti, ktoré okrem zachytenia nadbytočnej vlhkosti, neutralizujú nežiadúci zápach vo vašej domácnosti.

Vysúšanie bez zásuvky

Ceresit Stop Vlhkosti AERO 360° upravuje vlhkosť vzduchu na optimálnu hodnotu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 45– 60 percent bez spotreby elektrickej energie a bez akéhokoľvek zápachu. Pohlcujúca tableta sa spotrebuje počas 2 – 3 mesiacoch v miestnosti s rozlohou cca 20 m2 v závislosti od vlhkosti vzduchu. Pohlcovač môžete umiestniť do pivníc, na povaly, do chát, garáží, kancelárií, kuchýň, skríň, kúpeľní, skladov, práčovní a pod. Ak vás pleseň predsa len prekvapí, odstráňte ju pomocou špeciálneho prostriedku Ceresit Stop Plesni. V suchej a zdravej domácnosti plesne neuspejú a šanca na vznik alergií z plesní sa výrazne zníži.

Kliknite na www.stopvlhkosti.sk a prečítajte si viac o téme nadmernej vlhkosti v domácnosti.


 

Otázka:

Aká je optimálna hodnota vlhkosti vzduchu?

Prebieha: 27/10/2014 - 01/11/2014

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa