Rodinný život

05.08.2014 (Jana Fialová)

Brušné tance

Chytľavé arabské rytmy, odreagovanie, ladné pohyby a neuveriteľná ženskosť. Veľa žien v súčasnosti prepadá kúzlu orientálnych tancov. Či už pre vyššie sebavedomie, pre ženskosť, ktorú v sebe opäť potrebujú rozdúchať a cítiť, alebo zo zdravotných dôvodov.

Prečo brušný tanec?

  • pre jeho blahodárny vplyv na organizmus
  • pre uvoľnenie tela i mysle
  • pre zvýšenie sebavedomia 
  • pre harmonizáciu a formovanie tela
  • pre posilnenie panvovej časti aj chrbtových svalov
  • pre celkový pocit pohody a harmónie

Brušný tanec, inak nazvaný aj tanec rodičiek, podporuje fantáziu, kreativitu v pohybe a v neposlednom rade uvoľňuje napätie a stres. Keďže pohyby pôsobia ako masáž ženských vnútorných orgánov, zmierňuje menštruačné bolesti. Kedysi bol tancom rodičiek, aj dnes sa vedú špeciálne kurzy brušných tancov pre tehotné ženy, pretože naučené pohyby napomáhajú ľahšiemu pôrodu.

Pre koho je vhodný?

Orientálny (brušný) tanec je vhodný pre mladé dievčatá, budúce mamičky, ženy, ale aj staršie ženy, dokonca aj pre mužov. Úžasné na ňom je, že si ho užijú a učia sa ho ženy aj muži akéhokoľvek veku či postavy.

Opýtali sme sa...

NAJLA - Profesionálna orientálna tanečnica a master teacher s certifikátom z Káhiry. Najla má slovensko- maďarsko-sýrske korene a žije striedavo na Slovensku a v Egypte. Od roku 2003 cestovala a vystupovala po celom svete ako profesionálna orientálna tanečnica v 5* hoteloch v krajinách ako: TUNISKO, EGYPT, TURECKO , MAĎARSKO, ČÍNA, UKRAJINA, ŠPANIELSKO, RAKÚSKO, NEMECKO. Popri svojej profesii študovala právo na Komenskeho Univerzite. Pôsobí ako porotkyňa na mnohých súťažiach a festivaloch tanca v zahraničí. Na Slovensku vedie kurzy a workshopy orientálnych tancov v Bratislave.

Aký je záujem žien, venujúcich sa orientálnemu tancu, o takéto workshopy?

Každé obdobie má svoje trendy. Rôzne formy tanca tiež. Ale dúfam, že orientálny tanec nebol, nie je a nezostane len trendom. Ak mal niekto možnosť zahryznúť sa do tohto druhu umenia, myslím, že sa ho len tak nevzdá a bude na sebe naďalej pracovať. Na to slúžia semináre a workshopy. Sú pre všetkých, ktorí si chcú doplniť vedomosti a osvojiť čo najviac od tých najvýznamnejších tanečníkov, ku ktorým by sa bežne nedostali. Budem rada, ak všetky naše tancachtivé ženy využijú aj júnové workshopy s Ragaeyom.

Čo teba priviedlo k orientálnemu tancu?

Každý umelecky založený človek má rád všetko, čo je pekné, uchu a oku lahodiace. Orientálna kultúra je bezpochyby nádherná. Tanec je zase spôsob, ako dokážem najlepšie vyjadriť svoje vnútorné pocity. Pre maliara je rečou štetec, pre speváka ária a pre tanečníka pohyb. Orientálny pohyb je zmesou jemnosti, hravosti, temperamentu a ženskosti, a to je to, čo ma na ňom fascinuje. Od prvej chvíle, čo som zazrela vystúpenie orientálneho tanca, som sa do neho zamilovala. Tento tanec má mnoho tvárí, a preto sa prostredníctvom neho môžete podeliť o radosť, smútok, lásku, sklamanie, šťastie, oslavu... skrátka o váš celý vnútorný svet.

Je cítiť, ak tancuješ smutná? Človek často podlieha smútku a náladám – je pre teba tanec tým, čím zo svojich myšlienok dostaneš tie chmúrne preč? Skrátka – vytancuješ občasné trápenia?

Pre mňa bol vždy tanec a hudba najlepším terapeutom a robí mi celý svet krajším a farebnejším. Pomáha udržiavať fit nielen telo, ale aj dušu!

Od akého veku sa venuješ orientálnym tancom?

Spev, klavír a rôzne formy tanca (detský balet, disco) od detstva. Orientálnemu tancu sa venujem od obdobia po skončení strednej školy.

Kedy prišiel ten moment, keď si si povedala – touto cestou chcem ísť, týmto sa budem živiť?

Po prvej a úspešnej pracovnej ponuke. Bola som neskutočne šťastná, že to, čo robím sa publiku páči a zároveň ma to napĺňa neopísateľnou radosťou.

Najväčší osobný úspech?

Získanie angažmá pre 5* hotely v arabských krajinách ako Tunisko, Egypt, Turecko. Je veľmi náročné presadiť sa v krajinách orientu a dokázať tam žiť, pracovať a vybudovať si rešpekt zo strany publika aj kolegov. Vystupovanie pred ľuďmi rôznych kultúr sveta a bezprostredný kontakt umelca s divákom je to, čo ma na orientálnom tanci najviac baví. Prirodzene, účasti na svetových festivaloch, porotcovanie je tiež pekná časť mojej práce, ale pre mňa sa to nedá porovnať s pravidelným vystupovaním a umením robiť zábavu.

Mávaš pred vystúpením trému?

Vďaka Bohu, nie som trémista pri tanci. Ak by si však chcela, aby som zaspievala, tak by to bolo o inom... (smiech). Ja mám rada prirodzenú formu tanca a mám k tomu veľký rešpekt. Nepáči sa mi, keď vidím na tanečníkoch zahľadenosť do seba, prehnané pózovanie a „hrané utrpenie“. Pôsobí to na mňa arogantne a chladne. Tanečník na vystúpeniach je tam pre svoje publikum a ja si publikum nesmierne vážim a venujem sa mu každým pohľadom, každým svojím dychom.

O brušnom tanci kolujú informácie, že sa ho dokáže naučiť každý. Je to skutočne tak?

Samozrejme, rekreačne je vhodný úplne pre každého, a keď sa skĺbi dobrý pedagóg a usilovnosť žiaka, dá sa to naučiť. Na profesionálnu úroveň je veľmi dôležité mať cit pre rytmus, pohybový talent, pravidelný tréning a keďže ideo orientálne umenie, mať neustály kontakt s arabským svetom, aby tanečník pochopil podstatu orientálneho tanca do hĺbky. To sa nenaučíte na žiadnych hodinách tanca, ani z youtube.

Podľa čoho si má žena vybrať svoju inštruktorku resp. školu orientálnych tancov? Je rozdiel aj v štýle, akým kto učí toto umenie?

Páči sa mi veta, ktorú vravieval jeden z mojich kolegov – egyptský učiteľ orientálneho tanca. Brušný tanec sa dá pokaziť len v základoch. A je to pravda, častokrát sa základné chyby ako nesprávne držanie tela, ovisnuté lakte, rozhádzané prsty, pohľad do zeme, zdvihnuté plecia, zakrývajú pod pojem iný štýl. Bohužiaľ v začiatkoch to tanečník ešte nevie posúdiť, že to je chyba a nie štýl tanca, preto vždy odporúčam vyskúšať si rôzne kurzy a rôznych učiteľov. Určite by sa mal učiteľ na hodine venovať svojim žiakom intenzívne a nerobiť si vlastný tréning pre seba v duchu „opakujte to, čo vidíte, že robím“. Na začiatku je veľmi dôležité vysvetliť čo a prečo robíme tak, ako robíme.

Ako pozitívne vplýva brušný tanec na organizmus ženy?

V prvom rade je pre človeka dôležitý pohyb ako taký. Tanec má tú výhodu, že nám do pohybu hrá hudba, ktorá pomáha uvoľniť z tela napätie, vyplavia sa endorfíny a človek je potom plný novej sily aj napriek fyzickej únave. Nie každému vyhovuje posilňovňa či beh. V neposlednom rade pri tanci, kde sa učíme kombinácie a choreografie, musíme zapojiť aj pamäť. Takže je to výborný tréning mozgových buniek. Najnovšie štúdie dokázali, že tanec je výborná prevencia aj pred Alzheimerovou chorobou. Mne osobne pomohol aj pri boji s migrénou či pri menštruačných bolestiach brucha. Ženy, ktoré majú sedavé zamestnania, majú väčšinou nepekné držanie tela a na mojich kurzoch vidím, ako úžasne sa menia tancom k lepšiemu. Chodia vzpriamene, nehanbia sa vypnúť hruď, zdvihnúť hlavu, čím už prechádzame od pozitívnych zdravotných účinkov aj k estetike tela. Naozaj je to široká škála pozitívnych účinkov.

Keď si žena naordinuje brušný tanec ako niečo, čím chce uvoľniť napätie, odreagovať sa, ale tiež sa ho naučiť na skutočne dobrej úrovni – koľkokrát týždenne je potrebné sa mu venovať a ako dlho?

Hovorievam, stále aj ženám na kurzoch, že ako najčastejšie môžu, nech doma tancujú. Nestačí ísť na kurz 1 alebo 2x do týždňa. Je vhodné aj doma si precvičovať tanec pred zrkadlom a počúvať čo najviac orientálnu hudbu. Orientálna hudba je úplne iná ako tá bežne hraná v rádiách a začiatočníkom potrvá, kým sa naučia cítiť a vnímať orientálny rytmus v hudbe.

Akú najmladšiu a akú najstaršiu ženu si mala vo svojom kurze?

Do mojich bežných kurzov (nešpecializujúcich sa pre deti alebo seniorov) sa zapájajú aj dievčatá od 13, 14stich rokov, aj dámy okolo šesťdesiatky.

Ako je to s kurzom orientálnych tancov v prípade, ak je žena tehotná?

Osobnú skúsenosť nemám, ale čo viem k tomu dodať – tehotenstvo nie je choroba. Je to prirodzená etapa v živote ženy, a pokiaľ sa tancom venovala pred otehotnením, mohla by v tom bez problémov pokračovať, lebo jej telo je na tanec zvyknuté. Výnimkou sú rizikové tehotenstvá atď. Keď však žena nikdy v živote netancovala, nezačínala by som s orientálnym ani žiadnym iným tancom v tehotenstve. Je lepšie počkať, keď žena porodí, a začať sa mu venovať po pôrode.

A na záver... - silné zážitky z tvojej praxe?

Tak týchto zážitkov mám mnoho. Či už sem patria osobné stretutia s najvýznamnejšími osobnosťami orientálneho tanca (ako napr. Mahmoud Reda, Fifi Abdou, Farida Fahmy...), alebo pozvanie od najvýznamnejšej pedagogičky orientálnych tancov Madame Raque Hassan ísť učiť ako lektorka do Káhiry, možnosť precestovať ako sólistka celé pobrežie Červeného mora a účinkovať v hotelových sieťach zvučných mien ako Hilton, Radisson SAS, Grand Hotel, Sheraton atď... No nielen takéto zážitky vo mne zostali, patria sem aj zážitky, keď som učila orientálne tance vôbec po prvýkrát, moje prvé žiačky, s niektorými som v kamarátskom vzťahu dodnes, alebo moje kurzy orientálnych tancov pre moslimské ženy v Káhire, ktoré so šatkou na hlave so zatajeným dychom sledovali každý môj pohyb a po absolvovaní kurzu mi vraveli, že po dlhom čase sa cítili fantasticky a na záver sme si vystrojili ženskú párty. Tanec naozaj spája kultúry, svety, náboženstvá, a to je jeho skutočným poslaním!

 

Ďakujeme za rozhovor!

Autor: Jana Fialová

Hodnotenie: 5
[hodnoťte kliknutím]

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa