Nepodceňujte nebezpečenstvo na dovolenkových cestách!

Allianz s.p. | 4. august 2012

Problémom, s ktorým sa môžu slovenskí dovolenkári stretnúť pri požičaných dopravných prostriedkoch, môže byť aj to, ak auto či motorka nie sú havarijne poistené.

  • Požičaná motorka alebo skúter môžu pre neskúseného vodiča predstavovať veľké nebezpečenstvo
  • Pre chýbajúce havarijné a povinné zmluvné poistenie požičaného dopravného prostriedku môžete prísť o tisíce či desaťtisíce eur
  • V cudzine nezabúdajte na odlišné dopravné pravidlá a zvyklosti

Aj keď letná dovolenka slúži v prvom rade na oddych, mnoho dovolenkárov si ju spája aj s výletmi a poznávaním destinácie, v ktorej sa práve nachádzajú. Pri takýchto potulkách sa nezriedka spoliehajú na požičovne dopravných prostriedkov a v snahe ušetriť alebo len zažiť niečo nové, si na cesty požičajú motorku či skúter. A to aj tí, ktorí doma na motorke nejazdia vôbec alebo si svoje zručnosti len osviežujú z rokov mladosti. Keď sa však k takejto neskúsenosti pridá ešte neznalosť miestnych dopravných predpisov, riziko nehody vzrastá mnohonásobne.

Allianz – Slovenská poisťovňa eviduje každoročne v cestovnom poistení poistné udalosti, ktorých príčinou je práve úraz na požičanom dopravnom prostriedku. „Takýchto poistných udalostí nie je našťastie až tak veľa, ale keď sa už prihodia, bývajú väčšieho rozsahu ako bežné úrazy či škody,” hovorí Katarína Janáková, vedúca oddelenia skupinového cestovného a privátneho poistenia v Allianz - SP.

Podcenenie nebezpečenstva môže skončiť tragicky

Najčastejšími takto vzniknutými úrazmi sú podľa štatistík Allianz - SP pomliaždeniny, spáleniny od výfuku či rôzne zlomeniny spôsobené pádom. „Jedným z príkladov je slovenský turista, ktorý pri páde z motorky v Taliansku utrpel zlomeniny ruky a početné odreniny, pričom ošetrenie ho stálo vyše 900 eur. Pri ďalšej nehode si turista pri páde z požičaného skútra zlomil predný zub,“ vymenúva Katarína Janáková z Allianz – SP.

Takéto prípady sa však nemusia skončiť vždy šťastne a výnimočné nie sú ani úmrtia. Česká Allianz pojišťovna eviduje v minulom roku nehodu v Grécku, pri ktorej zomrel vodič motorky a jeho priateľka bola ťažko zranená. Motorka bola vypožičaná a pri jednom z výletov sa zrazili s protiidúcim vozidlom.

Neplaťte zbytočne

Problémom, s ktorým sa môžu slovenskí dovolenkári stretnúť pri požičaných dopravných prostriedkoch, môže byť aj to, ak auto či motorka nie sú havarijne poistené. V prípade, že spôsobia nehodu, majiteľ bude požadovať náhradu za poškodené vozidlo, ktorá sa môže pohybovať až v tisíckach eur. Pre takýto prípad je dôležité upozorniť, že poistenie zodpovednosti v cestovnom poistení nekryje škody na požičaných veciach.

Turisti by sa taktiež pri požičiavaní nemali zabudnúť informovať o miestnych špecifikách, napríklad v Grécku havarijné poistenie nekryje škody na podvozku. Dôležité je tiež myslieť na to, že v niektorých exotických krajinách nemusí byť povinné ani poistenie zodpovednosti z prevádzky vozidla a ak nešťastnou náhodou zrania chodca, ľahko môžu prísť o desaťtisíce eur.

Iný kraj, iný mrav

Úrazy a nehody na cestách sa však nestávajú len na požičaných dopravných prostriedkoch a často vyplývajú z odlišných dopravných predpisov a zvyklostí. Typickým príkladom sú ázijské cesty, kde často neplatia žiadne pravidlá a cesty skôr pripomínajú mravenisko, v ktorom platí pravidlo väčšieho a viac trúbiaceho. Na túto skutočnosť doplatila klientka Allianz – Slovenskej poisťovne pri vystupovaní z taxíka v Malajzii, kde do nej v hustej premávke narazil motocyklista. Skončila s poranenou tvárou, dolnými a aj hornými končatinami.

Po nehody zapríčinené odlišnými dopravnými zvyklosťami však netreba chodiť ďaleko. Pred pár rokmi skončil vo Veľkej Británii s vážnymi zraneniami slovenský turista, ktorý si pri prechádzaní cesty neskoro uvedomil, že autá v Anglicku jazdia po opačnej strane,“ spomína Katarína Janáková z Allianz – SP.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: