Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • pohlavny styko po HPV vakcinacii

    Dobrý deň,
    Prosím Vás mohla by som sa informovať? Zatiaľ som nemala pohlavný styk a zvažujem HPV vakcináciu, aká je odporúčaná doba /existuje vôbec/ od prvej dávky vakciny a pohlavnym stykom? Ako dlho trvá navodenie imunitného sytému na tvotbu protilátok?/predpokladám dlho, ale rada by som vedela, kedy je už sex bezpečný/ Ďakujem Vám veľmi pekne. Ktorú vakcínu odporučate tu proti HPV 16 a 18 alebo , proti viac HPV. ďakujem S pozdravom Mata

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Podanie vakcíny a bezpečnosť styku vzhľadom na infekciu / časoový interval/ pokial viem nebola stanovená.
    Vakcína by mala chrániť hlavne poti typom, ktoré spôsobujú rakovinu krčka maternice a podľa posledných informácií, ktoré viem, je tá, ktorá obsahuje 16 a 18 / teda dva sérotypy/ účínnejšia a je tam dokázaná skrížená imunita aj na ďalšie dva najčastejšie sérotypy spôsobujúce toto ochorenie.