Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • hyperaktivita?

    Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o Váš názor a radu. Moj syn má 22 mesiacov, rozpráva len tata, baba, tam , teda. Sám sa stále nevie zahrať, stále vyžaduje prítomnosť aj niekoho iného. Taktiež stále vymýšla-ako niekde vylezá, skáče, stále s niečím trieska, búcha, taktiež aj pri papní mliečka nevie v klude ležať-frčká,kopká nohami. Za celý deň, nie je snáď ani 5 minút v kľude. Často trieska, búcha, hádže s hračkam bez ohľadu na to, či niekoho poraní alebo nie /iné detičky/. Snažím sa mu vysvetlovať aj v kľude aj s krikom, že sa nesmie s tým hádzať, alebo iné deti búchať a on i napriek tomu to urobí aj tri krát. Chcem sa spýtať, či je takéto chovanie normálne vzhľadom na vek a prejde to, alebo ho treba usmerňovať nejakým iným smerom, či s ním ísť k nejakému lekárovi. Ďakujem za radu.Adriana

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Takéto chovanie je v tomto veku bežné, poznáva svet, má rád hrmot a vidí, čo všetko môže spraviť. Rodičia a vychovávatelia všeobecne sú v živote dieťaťa na to, aby tieto jeho nekoordinované a často neadekvátne reakcie a hry usmerňovali. Najdôležitejšia vlastnosť rodiča je trpezlivosť. Takže dookola trpezlivo vysvetľovať dieťaťu čo smi a ačo nie. Ak táto vaša činnosť nemá žiadnu odozvu v správaní dieťaťa, je nemieste požiadať o pomoc psychológa.