Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Ktore ockovania?

    Dobry den. Chcela by som vas poprosit o radu. Chcela by som dat deti zaockovat proti hepatitide typu A a B, a aj proti kliestovej encefalitide, kedze u svokrovcov na chalupe v horach je velmi vela kliestov a je to aj uzemie, kde su klieste nakazene - Nove Mesto nad Vahom. Deti maju 6.5 roka a 2 roky. V akom poradi ich dat zaockovat - ktore ockovania prve a ktore az neskor. Viem ceny na encefalitidu a na hepatitidu A. Na hepatitidu B som nezistila. Neviem, ci uz nie je neskoro dat ich zaockovat proti encefalitide. V akom rozmedzi sa ockuju jednotlive vakciny? Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Kliešte v okolí Nového Mesta n. V sú podľa mojich informácií nakazené boreliozou, proti ktorej sa neočkuje.
    Očkovanie proti hepatitide typu B vaše deti nepotrebujú, sú proti nej zaočkované povinne v rámci očkovania v prvom roku života / teda ak žijete na Slovensku/.
    Volila by som postup začať očkovať proti hepatitide typu A a na jeseň začať očkovať proti kliešťovej encephalititde. Potom sa preočkuje hepatitida A a potom sa ukončí očkovanie proti encephalititde.