Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Opakovaná reakcia po očkovaní

    Dobrý deň,
    chcela by som sa spýtať. Môj 15mesačný synček mal po druhom očkovaní (proti tetanu, čiernom kašli a záškrtu) takú reakciu, že mu na nožičke vznikla hrčka. Sledovali sme ju a asi po 5mesiacoch mu ju museli chirurgicky odstrániť. Teraz (15.12.) mal tretie preočkovanie a dnes som s ním bola znova u chirurga - ďaľšia hrčka. Dá sa nejako zistiť na ktorú látku je taký alergický? Mám z toho strach, veď to je povinné očkovanie a doktorka sa ho tiež už bojí očkovať. A v 5. roku ho to čaká znova.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nemyslím si, že je to alergická reakcia, je to reakcia na vpich. Odporúčam obrátiť sa na ambulanciu pre komplikácie očkovania, ktorá je podľa vášho bydliska v Košiciach, Martine, Ban. Bstrici alebo Bratislave.