Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • ockovanie v pripade choroby

    vazena pani doktorka, prosim o vas nazor. syncek bude mat o tyzden 6 mesiacov, je plne dojceny. narodil sa ako zdrave babatko, ma ale starsieho brata - prvaka skolkara, preto uz v 3 tyzdnoch ochorel (sopliky), odvtedy je chory (sopliky, kasel, nadcha) 3. krat, ochorenia mu trvaju niekolko tyzdnov, z vyterov mu vysla stredne masivna moraxella, bol prelieceny atb., po nich mal na nozicke ekzem. momentalne je opat chory, kasel po trifed sirupe ustupil, ale stale je velmi zahlieneny (biele huste sopliky). tento stav trva uz takmer mesiac, zlepsuje sa velmi pomaly. kvoli tymto problemom nebol zaockovany ani prvou davkou hexavakciny. nasa dr. navrhuje vysetrenie v odb. ambulancii, ale zaockovat ho chce aj napriek tymto problemom. aj mnei vadi, ze este nie je zaockovany, ale bojim sa reakcie. syncek evidentne nie je v poriadku, aj ked hlieny ma v nosteku (aj ked je mierne zachripnuty, takze mu zrejme mu "stiekli"), je nervozny, kedze sa nemoze dobre najest, vyspat, ma akoby traviace problemy (zrejme z prehltnutych hlienov alebo zo sirupu), pocas uzivania sirupov nepribera/l. podla vas - mame pockat na vysledky odb. vysetrenia? je bezpecne zaockovat aj dieta, ktore nie je uplne zdravotne v poriadku? aj ked ide len o "banalne" sopliky? dakujem vam za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    O očkovaní rozhoduje vždy lekár, ktorý dieťa pozná a vyšetrí ho. Očkovanie chráni dieťa proti závažnejším ochoreniam ako "soplíky". K vlastnému očkovaniiu sa naozaj neviem vyjadriť, tiež by som sa sústredila na to, prečo je tak malé dieťatko opakoven choré. V každom prípade po vyšetrení lekárom, ktorý rozhodne, že očkovanie je možné, tak je dobré dieťa čo najskôr zaočkovať.