Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Alergia na vajecny bielok

    Dobry den,môjmu synovi zistili v 4.mesiaci alergiu na vajecny bielok(bol pri tom plne kojený do 7.mesiaca), ktorá pretrváva doteraz. Protilátky síce pomaly klesajú, ale stále je to 3.stupeň.Dodržiavame prísnu diétu aj ja,pretože ho stále kojím(má alergiu aj na bielkovinu kravského mlieka) aj on. Teraz má 15.mesiacov a blíži sa povinné očkovanie Priorixom, v ktorom sa osýpky pomnožuju na kuracích embryách. Aké riziko mu môže hroziť? Mám ho dať zaočkovať?
    Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Za kontraindikáciu tohto očkovania sa považuje anfylaktická reakcia po požití vaječného bielka. Takú nemal, ako som však pochopila, alergiu mu bola stanovená na základe prenesených protilátok od vás, keďže predpokladám, že vo veku 4och mesiacov vajcia nejedol. Myslím, že rozhodnutie o očkovaní je na alergologovi, ktorý dieťa vyšetroval. určite by som očkovanie zabezpečila v ambulancii pre komplikácie očkovania. Také by mali fungovať v každom krajskom meste, prinajmenľom v Košiciach, Martine a Bratislave.