Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • jazvička

    Dobrý večer pani doktorka.Je normálne ak jazvička po očkovani TBC je trošku vydutá - taký malý pluzgierik velkosti cca 5mm a je pod ním trošku hnisu, ale nič nevyteká. Mám pochybnosti či pediatrička skontrolovala túto jazvičku ked očkovala 1 komb. vakcínou. Dcéra má 4 mesiace a mali by sme sa očkovať už 2 dávkou. Je povinnosťou lekára to kontrolovať alebo ho musím nato upozorniť ja? naša pediatrička nás ani neupozornila o tom že to treba sledovať. Dakujem velmi pekne za pomoc.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Lekárka určite chráničku skontrolovala, často je pri prvom očkovaní úplne kľudná a "zapáli" sa až po prvom očkovaní. Pokiaľ nie je chránička a zápalový lem v priemere viac ako 10 mm a nie sú zdurené okolité uzlinky, je to normálna reakcia, nič nevytláčajte, pri kúpaní môžete chráničku ťuknúť tamponom namočeným v liehu kvôli dezinfekcii.