Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • KLIESTE

    Prajem krasny den!!!
    Posledne dni mi vrta v hlave tema klieste.
    Ked som sa opytala sestricky u destkej lekarky, ci je potrebne zaockovat mojho synceka proti kliestem, odpovedala, ze je to zbytocne,,,,Ze u nas v nasej oblasti nie su klieste nainfikovane ..... Tak ma v tejto suvislosti napada hned niekolko otazok, v com nemam jasno::::a sice, ak je syncek ockovany proti pneumokokom, je zaroven ochraneny od zapalu mozgovych blan??? a ak kliest nieje nainfikovany, je tam vzdy riziko zapalu, ak sa ho nepodari uplne vytiahnut???,...teda, mozno dost hlupe otazky ,,,,,,ale ak nie je kliest naifikovany, ake riziko hrozi dietatu, ak ho ma???
    vdaka

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ak kliešť nie je infikovaný, nehrozí žiadne riziko, je potrebné ho len správne vybrať a miesto vpichu vydezinfikovať.
    Zápal mozgových blán je ochorenie, ktoré môžu spôsobovať rôzne mikróby, proti niektorým vyvolávateľom je možné očkovať. Kliešte neprenášajú zápal mozgových blán ale zápal mozgu. Taktiež prenášajú boreliozu, ale proti tej nie je možné očkovať.
    Očkovanie proti kliešťovej encefalititde odporúčam najskôr v predškolskom veku, pokiaľ naozaj dieťa nežije vo výrazne zamorenej oblasti. Malé deti nemajú veľkú šancu kliešťa dostať.