Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • počet očkovacích dávok Prevenaru

    Dobrý večer, mohli by ste prosim uviesť najnovšiu schému očkovania Prevenarom? Na príbalovom letáku je počet dávok zavislý od veku v ktorom bolo dieťa prvýkrat zaočkované. Konkrétne pri prvej dávke pred šiestym mesiacom by mal byť počet dávok štyri. Detská lekárka mi však povedala, že najnovšie sa očkuje len troma dávkami. V zahraničí (Nemecko, Francúzsko) však naďalej očkuju štyrma dávkami. Prečo je to tak? Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je možné očkovanie rôznymi schémami, v konkrétnom štáte to určuje epidemiológ a ministerstvo zdravotníctva. u nás bola prijatá schéma 2+1, teda dve dávky s odstupom najmenej jeden mesiac a doočkovanie po pol roku od druhej dávky. Vprípade ak sa začne očkovať po jedenástom mesiaci, sú to dve dávky v odstupe najmenej dva mesiace, po druhom roku veku je dostačujúca jedna dávka očkovacej látky. je to tak aj preto, pretože vo vyššom veku dieťaťa sa toto už s pneumokokmi pravdepodobne stretlo a imunitný systém reaguje tvorbou protilátok inak.
    Schéma so štvrtou dávkou s systéme 2+1 po druhom roku života je tiež možná aj u nás.