Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • ockovanie v tehotenstve

    Prajem pekný deň, chcem sa len spýtať, či sa môže tehotná žena v 6 mesiaci dať očkovať proti žltačke. Som učiteľka na ZŠ, kde priamo v mojej triede sa u 1 žiaka vyskytla žltačka. Mám za sebou vyšetrenia, ktoré sú dobré. Ibaže lekári si ma pohadzujú s touto otázkou, ako horúci zemiak. Neublížim tým očkovaním môjmu dieťaťu? ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    S očkovaním tehotných žien nie je veľa skúseností, pretože je nenetické robiť štúdie a výskumy na tehotných ženách. Ani ja osobne nemám s očkovaním proti žltačke u tehoných žien žiadne skúsenosti,. V zásade však platí, že očkovanie sa prevádza očkovacou látkou s inaktivovaným vírusom a možnosť poškodenia plodu je minimálna ale odporúča sa očkovať naozaj len v nutných prípadoch. Vo vašom prípade, kedy sú výsledky teraz v poriadku by som nutnosť očkovania nevidela. Pravdou je, že ochorenie na žltačku typu A / o ktorú sa predpokladám vo vašej triede jednalo/ je ochorenie špinavých rúk. Tým chcem povedať, že pri zvýšenej opatrnosti, zvýšenej hygiene, havne čo sa týka umývania rúk a podobne, by ste sa mohli tomuto ochoreniu vyhnúť. Existujú dnes prípravky na umývanie rúk, kedy nie je potrebné ani použiť vodu, len si prpravkom alebo handričkou napustenou v ňom pretirete ruky.