Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • da sa naucit vytrvalosti aj napriek vsetkemu zlemu?

    neviem co mam robit so zivotom,aby sa mi konecne zacalo darit.neviem si najst pracu,ktora by ma uspokojovala.ked nejaku najdem,tak sa citim nedoceneny a preto v takej praci nedokazem dlho vydrzat.stale sa stahujem z mesta do mesta,menim prace,ale mam pocit,ze kazda zmena prinasa len zhorsenie.pred tromi rokmi som sa rozhodol opustit slovensko,bol to taky maly utek.mal som problemy s drogami,hraval som automaty.rozisla sa so mnou koli tomu aj priatelka.teraz uz je to o nieco lepsie.nehram,neberiem drogy,po troch rokoch sa ku mne vratila priatelka a sme stastni,aj ked nebyvame v tom istom meste.vztahy s rodinou su tiez dobre.problem je iba ta praca.mam pocit,ze mi chyba vytrvalost a schopnost prehryznut zle zaobchadzanie a nepravo voci mojej osobe.viem,ze takto daleko nezajdem,ale nemozem si pomoct.vzdy dam vypoved a tym si skomplikujem situaciu.musim hladat novu pracu a to nehovorim o financnych problemoch s tym suvisiacich.uvedomujem si,ze lepsia zla praca ako ziadna,ale jednoducho nevladzem robit vo firmach,kde ma to nebavi a sefovia so mnou zaobchadzaju ako s handrou.najhorsie je,ze mam pocit,ze nie vzdy objektivne hodnotim svoje postavenie v praci.zvycajne sa zamestnavam v priemyselnych odvetviach a vyrobe,kde je kazdemu jedno,ze viem dobre anglicky.lepsie ako vacsina mojich kolegov a aj tak musim robit to,co oni.ale ked koli peniazom vzdy musim zobrat prvy job ktory najdem.vacsina slovakov v zahranici sa s tymto musi vyrovnavat a vyrovnavaju sa s tym viac-menej uspesne a mam pocit,ze akurat ja som nejaky divny.ako keby mi nic nebolo dobre.ako sa naucit vytrvalosti?mozno moj problem suvisi aj s mojim detstvom.otec bol vojak a casto sme sa stahovali.musel som si vzdy hladat novych kamaratov,zvykat si na nove mesta

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dobrý deň,

    naozaj je možné, že vo svojom sťahovaní sa hľadáte niečo z detstva. Že realizujete schému či „návyk“, ktorý dobre poznáte. Ak vás toto napadlo, môže to znamenať aj, že tých nových vzorov máte málo, resp že k tomu, že to môže byť aj inak, nemáte až takú dôveru. nové vzory sú všade okolo vás. je to o tom ako inak to robia iní ľudia. dôverujte tomu, že aj vy to môžete robiť inak.

    Musím oceniť, že ste sekli s drogami a automatmi, áno, predstavujú ľahšiu cestu k rýchlemu uspokojeniu. A to bohužiaľ neprinášajú uspokojenie dlhodobej perspektíve. A je v podstate úžasné, že v ostatných oblastiach života ste spokojný, dokonca píšete šťastný. K tomu sa dá gratulovať. To stojí za tú každodennú námahu, nie?

    Podľa vášho popisu opakujete v práci stále rovnaký vzorec. Nepáči sa vám, odchádzate. Keby som dôverovala vášmu procesu, povedala by som, že nejaká časť vás sa pokúša vám zariadiť lepší život. Zohnať lepšiu prácu... to je jej zámer. Že to končí ako to končí je o veľa aspektoch. Vaša „práca“ na sebe by napr mohla ísť smerom, že ako inak na to, aby som bol zabezpečený (prekonanie prvej prekážky opúšťania práce, nematia prostriedkov) a zároveň si mohol skúsiť niečo lepšie, iné.
    Čo je to lepšie, iné čo by ste chceli a potrebovali?
    Toto je jednoduchá otázka, odpoved sa možno bude rodiť aj mnoho dní. Doprajte jej čas, nech sa tá vízia vytvorí a dozreje, budte v kontakte s jej energiou. môžete to urobiť napr takto: každý deň k nej čosi čo sa vám páči pridajte, 2-3 charakteristiky či aspekty aké by mala mať, budte náročný aj na seba aj na prácu, ... po napr 10 dnoch si to prečítajte a snívajte o tom dalej...a v dalsom období snívajte nad realizáciou. nie ako sa nedá ale ako by sa dalo... každá veľká cesta, ktorá stojí za to, začína prvým krokom...

    A zatiaľ pracujte a učte sa prekúsavať. S vedomím, že sa niečo učíte a robíte to kvôli sebe. Nie preto, že chcete niekoho uspokojiť, ale preto, že v túto chvíľu sa inak nedá, ak niečo chcete... a potom by nasledovali dalšie kroky smerom k vízii. Vízia vás nabije energiou a prekážky dostanú inú perspektívu...

    Boli by ste otvorený pracovať s psychoterapeutom/-tkou? Mohlo by to pomôcť získať viac možností uchopiť a pochopiť svoju situáciu a získať podporu pre svoje ciele. Odporúčala by som, bez váhania.

    Prajem veľa zdaru