MUDr. Marta Špániková

Poradňa pediatra

MUDr. Marta Špániková

Počet otázok: 8416

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Témy
Odkaz na otázku

Štvornožkovanie

Katarína, 15.04.2014 (21:45)
Dobrý deň p.doktorka,
prosila by som o radu. Mám syna a pred 2 dňami sme začali 9.mesiac. Už niekoľko dní sa snaží postaviť na štyri, už by sa aj pohol dopredu, ale hlavu nedvihne, stále ju má na podložke a nakoniec urobí taký oblúk. Keď však spadne na bruško, hlavu automaticky dvihne a drží ju pekne. Sám sa ešte do sedu nedostane, ale keď sedí v kočíku, tak sa pekne pritiahne, aby videl. Inak je živý, pretáča sa z bruška na chrbát a späť, točí sa po celej posteli aj po zemi. Len to štvornožkovanie ma trochu trápi. Myslíte si, že je to v poriadku, alebo treba to nejako riešiť? O niekoľko dní ideme na poradňu, ale rada by som vedela aj Váš názor. Ďakujem a prajem pekný deň.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Štvornožkovanie je dôležitý míľnik vo vývoji dieťaťa smerom k jeho vzpriameniu. Treba ho v tom podporovať, štvornožkovať musí na drnsom povrchu / koberec/ ktorý zaabezpečí odpor medzi kolienkom a položkou, aby sa dieťa odrážalo. Môžete ho motivovať, ukazovať mu niečo zaujímavé, aabys a k tomu snažil dostať. Sú však deti, ktoré štvornožkovať začnú neskôr, až po desiatom mesiaci, výnimočne ani vôbec nezačnú. V žiadnomprípade ho nepostavujete na nožičky, nevoďte za ručičky a vôbec nepoužívajte chodítko
Odkaz na otázku

11 mesačné dieťatko

Michaela, 14.04.2014 (08:35)
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať mám 11 mesačného chlapčeka ktorý sa narodil o mesiac skôr. Od narodenia dáva ručičky od seba ako keby lietal aj keď je na brušku aj na rukách. Ešte sám nesedí ani neštvornožkuje a do stoja sa neberie. Pretáčať sa vie. Boli sme aj u neurológa pred 2 mesiacmi, ktorý mu robil sono hlavičky a všetko bolo v poriadku. Povedal že ho nemáme dávať sedieť kôli chrbtici a nemáme predbiehať jeho vývoj, že dieťatko musí prísť nato samo. Keď je na brušku tak sa len šúcha do zadu. Na kontrolu ideme o 2 týždne. Chcela by som vedieť váš názor a poprosiť o vašu radu čo by sme mohli s ním skúšať a ako by sme mu mohli pomôcť.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Neurológ má prvdu, niekedy vývoj nie je presne podľa všeobecne platných pravidiel. Je potrebné stimulovať lezenie: nechať ho na brušku na bezpečnom mieste s drsnou podložkou / nie na parketách/ , ukazovať mu obľúbená hračku. Niekedy je veľmi vhodné cvičenie so skúsenou, odobrne pripravenou rehabilitačnou pracovníčkou. Skúsený neurológ rozozná či sa jedná o individuálny vývoj s posunom vzpriamovania alebo môže ísť o problém potrebný riešiť
Odkaz na otázku

uzatvorená päsť

Anna, 11.04.2014 (11:43)
Dobrý deň pani doktorka,
mám 18týždňového synčeka, ktorý je ale narodený predčasne t.času korigovaný vek 11 týždnov a stále má pri polohe na brušku uzatvorenú päsť (niekedy sa stane, ak pohne ručkou, že prsty trošičku uvolni ale nie úplne). Avšak pokial leží na chrbátiku tak dlaň aj roztvára.
Chcela by som sa spýtať či je to problém, pretože budúci týžden ideme k neurologičke, ktorá nám nariadila vojtovu metodu kvôli tomu že dával nožky pod zadoček.
Mám ešte jednú otázku, moja pediatrička ako aj doktorka na oddelení pre predčasne narodené deti kam tiež chodievame na malom nevidia žiaden problém, je možné že bol u neurologičky malý iba rozospatý a unavený preto sa správal inak ako ked je v úplnom kľude?
Dakujem velmi pekne
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Tak ako dieťatko popisujete, nevidím dôvod mysliť si, že je ničo v neporiadku. Deti v tomto veku pästičky otvárajú aj držia niekedy v päsť. Neurologička sa nebude venovať len tomu, dieťa vyšetrí, zhodnotí všetkiy okolnosti - donosenosť, úroveň vývoja a podobne a potom rozhodne o rehabilitácii.
Odkaz na otázku

10 tyzdnove babatko

Kaktus, 07.04.2014 (01:00)
Dobry den,
chcela by som sa Vas opytat, ci je normalne, ze moj 10t+6 syn stale hybe hlavou, hadze rukami a kope nohami ci ho drzim alebo ked lezi ? Dost casto sa na mna aj na manzela usmieva (i ked niekedy prejde aj par hodin a on ani po tom, co mu spievam, usmievam sa a prihovaram, tak sa nechce usmiat). Tym, ze vkuse hybe hlavou, tak ocny kontakt nie je taky dlhy (ale to som si vysvetlila tym, ze chce vsetko vidiet?) Stale place ba az vrieska uz od narodenia. Myslela som si, ze by to mohol byt tichy reflux alebo ma nejaku traumu z porodu pomocou vakuumextraktoru... Dokonca som sa zacala bat, ci nema autizmus.
Dakujem za odpoved
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Každé dieťatko sa už v tomto veku správa inak. Má svoj temperament, je naozaj ovplyvneneé aj spôsobom pôrodu, ale aj domácim prostredím, výživou a všetkým, čo je pre neho na tomto svete naozaj nové.
Diagnózy, ktoré popisujete sa naozaj nedajú spraviť jednoducho, v tomto veku sa nedajú diagnostikovať ani vylúčiť. A to u všetkých detí, nie len pri príznakoch, ktoré udávate.
Diagnóza tichý reflux nie je v žiadnej učebnici, takže sa k nej ani neviem vyjadriť.
Musíte hľadať spôsob, ako sa vaše dieťatko cíti dobre, v akej polohe, či v náručí na brušku / tak nesmie spinkať/, pri akej teplote okolia. Po nakojení je vhodné dlhšie ho držať v náručí ale nenatrisať nehojdať.
V každom prípade by som vzhľadom na komplikáciu pri pôrode / za čo použitie vakumextraktora určite považujem / dieťatko okolo druhého až tretieho mesiaca / určite pred začiatkom očkovania/ odoslala na neurologické vyšetrenie.
Odkaz na otázku

Sedenie

Marianna, 19.03.2014 (10:41)
Dobrý deň, rada by som sa spýtala ohľadom sedenia. Dcérka má 9,5 mesiaca a cca pred 2-3 týždňami nám začala samostatne sedieť neštandardným spôsobom - v polohe na brušku spraví šnúru a preklopí sa ručičkami dopredu. Na bruško sa dostane spätne rovnakým spôsobom. Podotýkam, že zhruba v tom čase sa začala dávať na štyri pričom pri štvornožkovaní cúva dozadu (dopredu sa nikdy neplazila ani nelozila). Dočítala som sa, že údajne zdravé dieťa si takto nikdy nesadne...Zaujímalo by ma, či to môže niečo signalizovať, alebo je to niečo individuálne čo nestojí za pozornosť. Ďakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Každé dieťa je individualita Sú štandardy, ktoré hovoria ako má vyzerať vývoj motoriky u dieťaťa, ktoré vedie k jeho vertikalizácii, teda postaveniu sa z polohy ležmo. Podľa popisu si celkom presne neviem predstaviť ako to dieťatko sa posadí, ale pokiaľ je to dieťatko zdravé, nemalo problémy, ktoré by viedli k zvýšenej potrebe sledovania, prípadne vyšetrovania u neurológa, tak nie je dôvod si myslieť, že tento spôsob je chorobný, vyžadujúci nejakú liečbu. Dieťa je iste sledované pediatrom v poradni, ak by videl niečo chorobné, iste by ho poslala na odborné vyšetrenie. Nechajte dieťatku priestor a spontánnu hybnosť, nič nieje potrebné siliť. Nedávajte ho do chodítka a malo by sa pohybovať po drsnej podložke, aby bol medi kolienkami a podložkou odpor. Ten napomáha správnemu vývoju lezenia. Vývoj dieťatka vždy stojí za pozornosť, či už rodičov ale aj lekára.
Odkaz na otázku

3 mesačna nedviha hlavicku

ivona, 16.03.2014 (19:43)
Dobry den . Chcem sa spytat ake cviky su na dvihanie hlavicky ? Ked je na brusku nema zaujem dvihat hlavicku a nechcebyt ani na brusku. Dakujem za odpoved. Ivona
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Žiadne cviky vám neviem poradiť, to sa totiž nedá! Jednak dieťatko chodí do poradne, malo by cca každý mesiac a treba na toupozorniť lekára, v podstate, ak by niečo nebolo v poriadku, zistí to aj sám. Ak je naozaj zaostávanie alebo nerovnomernosť v motorickom vývoji, je potrebné dieťa odoslať na detskú neurológiu, eventuálne niekedy len na rehabilitáciu, kde je zabezpečené správne cvičenie. Nedá sa bez vyšetrenia a len podľa popisu cez internet cvičenie naordinovať. Ak by sa necvičilo pre dané dieťa v danom prípade správne, je lepšie vôbec necvičiť!
Odkaz na otázku

5 mesačne dieta nechce blabotať ...

Hana , 15.03.2014 (21:48)
Dobrý deň, prosím vas o radu moj synček bude mať 6 mesiacov nechce blabotať ani nevykrikuje vidim že sa snaži vyskať ale nejde hlas. pretača sa na bruško on chce byť stale na brušku na chrbatiku sa zlosti.Chyta hračky hra sa s nimi. mame problemy s uspavanim nechce cez den spať večerne uspavanie bez problemov.dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ak máte dojem, že dieťa nevie vydať hlas, je na mieste vyšetrenie u otorhinolaryngológa.
Zaspávanie je vždy , u každéhodieťatka odlišné. Ak je večerné uspávanie bez prblémov, snažte sa aj denné uspávanie napdobniť tomu večernému: kľud, ticho v okolí dieťatka, niekedy aj zatemnenie. Druhá varianta je, že deti cez deň radi spinkajú vonku, v kočiariku, na prechádzke alebo na balkóne.
Odkaz na otázku

5 mesačne dieta nechce blabotať ...

hana , 14.03.2014 (08:52)
dobrý deň,pani doktorka prosím o radu mam 5 mesačneho chlapčeka o 2 týž bude mať 6 mesiacov. je velmi šikovný prevracia sa stale na brušku vlastne on nechce ležať na chrbatiku iba na brušku ako ho prevratime na chrbatik jeduje sa. chyta hračky hra sa s nimi, ale prestal blabotať ani vyskať ked mal 4 mesiace začal vydavať zvuky teraz prestal. ani sa na mna nepozre ked ho mam na rukach stale pozera do okna ale na mna sa ani nepozre mam strach je to autizmus ? dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Určite sa v tomto veku nedá spraviť diagnóza autizmu. Každé dieťa je iné, v tomto veku ich začne veľmi zaujímať okolie, niekedy sa mi zdá, akoby sa nevedeli vynadívať. Ste veľmi pozorná mamička. Sledujte dieťatko, prihovárajte sa mu a ak by ste mali akékoľvek pochybnosti o primeranom vývine, konzultujte vašu lekárku.
Odkaz na otázku

9,5 mesačná dcérka sa nepretáča, nelezie...

Katka, 10.03.2014 (14:25)
Dobrý deň. Dnes sme boli u pediatra na poradni. Keď prišla na rad otázka - čo dokáže, v podstate sme na všetko museli pravdivo odpovedať nič. Naša 9,5 mesačná dcérka je živá - kope nohami, posadiť sa sama dokáže len v kočíku a vo vaničke pri kúpaní ale na posteli nie. Do dnešného dňa sa nevie otočiť z chrbta na bruško a späť, pričom ale na bok áno, dokonca sa až tak vytočí, že sem - tam sa jej podarilo otočiť aj na bruško, ale polohu na brušku od narodenia nemá rada. Stále sa nám v tej polohe cca po 5. minútach rozplače, takže sme sa nečudovali, že sa otáčať nechce. Hračky a cumle si z ruky do ruky prekladá už cca 2 mesiace. Sedí sama aj hodinu. Ale za hračkami sa naťahuje len do tej chvíle, kým nezistí, že by sa mala nejako viac snažiť o ich dosiahnutie, a tak radšej zmení svoju pozornosť na niečo, čo je v jej dosahu, alebo sa snaží pritiahnuť si iný predmet, ktorý jej zároveň priblíži aj ten po ktorom túži, no a potom si ho už chytí. Hráme sa na schovku, kde pekne reaguje, čo má hľadať, a aj sa aktívne zapája - vie čo je cumlík, hodinky...A samozrejme aj vyslovuje slabiky - mama, tata, bum...ale nepretáča sa a ani nelezie po štyroch...myslíte si, že máme nejakú poruchu? Pediater nás objednal k neurológovi, ale ja už mám čierne myšlienky...
Ďakujem za odpoveď.
Katka
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
*Som presvedčená, že nemá žiadnu závažnú poruchu. Vývoj jej motoriky, ktoý v prvom roku života vedie k tomu, že sa dieťa postaví a začne chodiť je trošku odlišný od normy, od väčšiny detí. Je preto potrebné ho niekedy usmerniť, pomôcť tomu, aby sa k norme priblížil. Aj keby k neurologovi nešla, necvičila, nakoniec by sa naučila postaviť sa a chodiť, ale ten vzorec postavenia nie je správny a v budúcnosti môže mať následky v bolestiach chrbta. Takže neurlogické konzílium je na mieste eventuálne aj následné cvičenie.
Odkaz na otázku

Vojtova metóda

Ladi, 10.03.2014 (09:51)
Dobrý deň,
mám 5 mesačného chlapčeka, ktorému pri priťahovaní do sedu zapadá hlavička, nie však stále, niekedy sa pritiahne pekne, koníky pasie od 2 mesiaca, na brušku sa naťahuje po hračkách. Boli sme pri neurologičke ktorá, do správy napísala že sa jedná i o ľahký axiálny hypotunus I-II timenomu. Sono mozgu je v poriadku. Cvičíme vojtovu metódu. Rada by som poznala váš názor, či je niečo čoho by som sa mala obávať. ďakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Z informácií, ktoré ste poskytli si nemyslím, že je nejaká závažná odchýlka vo vývoji dieťatka. Je to bežný hraničný vývoj psychomotoriky. Cvičenie vždy veľmi pomôže pri napredovaní vývoja.
Odkaz na otázku

Vzpriamený sed

Katarína, 07.03.2014 (19:54)
Dobrý den. Chcem sa spytat na mojho syna. Pred dvoma dnami mal 9 mesiacov, ale stále nesedí vzpriamene. Pritom stvornozkuje uz od siedmich mesiacov, dokonca sa sám postaví (ked sa pridŕza) a urobí aj pár krokov (napr. v postielke alebo popri nábytku). V kocíku ho vozíme v pololehu a dokáze sa sám posadit, len sa musí opierat. Ked ho skusim posadit na koberci tak sa opiera rukami a predklána sa. Potom sa hned dá na styri a lozí. Ked nájde nejakú hracku tak sa otocí na bok a aj sa posadí tak na pol zadku, ale vzdy sa opiera aspon o jednu ruku. Je to v tomto veku v poriadku? Mám este pockat ci sa posadí sám alebo to nejako riesit? Dakujem za odpoved
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Je to určite v poriadku. Dieťa sa naučí sedieť až keď lozí, čo váš malý dokáže a sám sa pevne posadí. To už dokáže tiež. Postupne bude sed stabilnejší a aj bez pridŕžania.
Odkaz na otázku

Pritahovanie k sedu 2 mesačného bábätka

Petra, 04.03.2014 (18:00)
Dobrý deň pani doktorka Spanikova,
Rada by som sa na Vás obrátila s prosbou o vyjadrenie Vášho odborného názoru. Mame 2 mesačne bábätko, ktoré bolo narodené 37tt+5 s váhou 2140 g a 44 cm. Teraz ma 55 cm a 4400 g. Mala je veľmi čiperna, krásne a dlho drží hlavičku pri paseni konickov, prevracia sa z bruska na chrbát. Posledný týžden sa nám priťahuje za ruky a dvíha hlavu k sedu. Veľmi sa jej v sede páči, drží krásne hlavičku, otáča zo strany na stranu. Obávame sa však že jej týmto pritahovanim sa do sedu viac ublížime ako pomôžeme. Aký to môže mat vplyv na vývoj chrbtice alebo jej panvy?
Ďakujeme za Vašu odpoved.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Dvojmesačné bábätko naozaj nie je vhodné posadzovať ani priťahovať do sedu. Robíme to výnimočne pri vyšetrovaní. Môžete ju maximálne uložiť do takého lehátka pre deti, ktoré sa dá polohovať do mierne zvýšenej polohy. Nikdy ho však nenechávajte sedieť v detskej autosedačke!!!Tá je naozaj určená len na prevoz v aute.
Dieťatku v tomto veku je treba ponechať dostatočný bezpečný priestor na spontánnu aktivitu a pohyb. Najvhodnejšie v postieľke alebo ohrádke.
Odkaz na otázku

Psychomotorický vývoj

Ladi, 03.03.2014 (12:50)
Dobrý deň,
mám 4 a pol mesačného chlapčeka, ktorý sa nepriťahuje do sedu. Rada by som vedela ,či má ešte čas? Ináč si džavove, otáča sa na bok, prekladá si hračky z jednej ruky do druhej. Je to veľmi pokojné dieťa. Na začiatku sme mali problém že preferoval jednu stranu. Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
V tomto veku priťahovanie do sedu a sedenie vôbec nie je ešte prítomné v psychomotorickom vývine. Podľa popisu dieťatko robí presne to, čo má, za krátku dobu sa prevalí z chrbátika na bruško.
Odkaz na otázku

18 mesiacov

klára, 01.03.2014 (17:42)
Dobry den, pani doktorka.
Nasa dcerka ma 18 mesiacov - je vnimava, sikovna, bystra, vela si pamata. Na 18mesacnej poradni sa nas pani pediatricka akurat opytala ci pocuje, rozumie... chcem sa Vas preto opytat co by uz take 18mesacne dieta malo po tej psychickej stranke ovladat. co sa v tomto veku tak najviac sleduje. Co sa tyka reci - pozna asi pat slov, ktore pouziva funkcne, rozumie maximalne vsetkemu co od nej chceme. Akurat nastalo take obdobie vzdoru a trucovitosti ale necha si aj pekne vysvetlit a potom sa upokoji, zatial :)))) akurat jedna vecicka nas trosku zaraza - ze niekedy sa jej nepaci co mame oblecene, resp sa toho boji, nevieme. najskor sme to pripisovali obave o mliecko kedze ja stale kojim ale uz zacala riesit aj manzela. ani nieze sa toho boji, proste iba ptorebuje na to poukazat ze ma nieco oblecene a tak. Jednoducho jej nic neujde, vsetko musi riesit, vsetko jej musim vysvetlovat a castokrat ju aj upokojovat, lebo sa zacala aj dost veci bat. Dakujeme velmi pekne za odpoved.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Dieťatko v tomto veku používa niekoľko slov, takmer všetkým bežným veciam rozumie, pozná členov rodiny, pravdepodobne presne tak , ako udávate. V tomto veku začína tvoriť prvé krátke vety, niekedy sa to posunie do veku 20 až 24 mesiacov.
Problém s oblečením môže mať dve roviny: jednak sa jej možno nepáčia niektoré farby alebo druhý problém môže byť, že vie, keď máte určité oblečenie, že ju čaká pre ňu niečo nepríjemné, hlavne to, že od nej odídete / do práce, na schôdzku / a ona ostáva s niekým cudzím. Sama som sa s takýmto problémom ešte nestretla, ale deti vedia svojim správaním vždy prekvapiť! Sledujte prejavy strachu alebo úzkosti u dieťatka, ak by sa stupňovali, konzultujte lekára.
Odkaz na otázku

očný kontakt a komunikačná snaha

sjpetka, 28.02.2014 (10:11)
dobrý den, mám polročné dvojičky, dvojvaječné dievčatá, ktoré sa narodili donosené, plánovanou sekciou. žiadne komplikácie neboli, nie sme sledovaní ani v rizikovej poradni. akurát druhé dievčatko má podla utz mozgu lahko rozšírené okcipitálne rohy bočných komor, to chodíme na kontrolný utz, no vraj je mozog zrelý a zatial nie je dovod na obavy. práve u tohoto dievčata ale pozorujem istú retardáciu vo vývoji. prišlo mi, akoby stracala očný kontakt, pri zachytení pohladu je problém z nej dostat i úsmev, prestala sa zaujímat o hračky a vytvorila si rozne fyzické stereotypy, ako obzeranie prstikov, kopanie nožičkami, prip. kopnutie len jednou nožkou. dost času travi prave týmto telocvikom, o hračky sa velmi nezaujima, max. len o hrkalky s ktorými tlčie a ani si ich neobzerá. je problem i vydolovat z nej hlasnejší smiech alebo nejaku spontannu radost. jej dvojča je niekde uplne inde, smeje sa na mna skoro stale, hra sa s hračkami a je zrejmá i jej komunikačná snaha s okolím. všetci vravia, že ich nemam porovnavat, že má každá svoje tempo, no vzhladom k tomu, že sestra má autistické dieta tak sa velmi bojim, či to nemože byt i u nás. inak sa obe pretáčajú, chytajú si nožičky, žvatlajú, i ked táto druhá len pri hre s nožkami, nie aktívne smerom k nam ako to robí ta prvá. je možné, aby polročné dieta napr. z titulu povahy nemalo zaujem o aktívny kontakt s ludmi? či je dovod na obavy?
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Neviem na toto odpovedať a pravdepodobne asi nikto. Príde mi celkom prirodzené, že detičky rovnako sledujte a aj porovnávate. Robí to každý rodič, aj keď to dokonca nie sú dvojčatá, zväčša si spomenie, čo ten starší súrodenec v danom veku už robil. Myslím však, že toto porovnávanie, sledovanie dieťatka je ovplyvnené negatívnou skúsenosťou v rodine s výskytom autizmu. Je márne vám radiť, aby ste na to nemysleli, chápem, že sa to nedá. Ale tešte sa, že dievčatká sú zdravé, hrajú sa, máte z nich radosť. Mám v starostlivosti veľa dvojčiatok a vidím sama, že sú často veľmi rozdielne, jedno je taký "vodca" a to druhé utiahnutejšie, menej sa prejavujúce navonok ale vždy je medzi tými detičkami úžasné spojenie, navzájom sa dopĺňajú a potrebujú. Tak nejako to bude aj s vašimi dievčatkami.
Odkaz na otázku

Ručičky

Alena, 26.02.2014 (21:21)
Dobrý deň, 4,5 mesačný syn si obzerá len pravú ruku, na ľavú ruku pozrie niekeky 2x za deň. Hrkálku drží pevne, nevie ju pustiť, tak začne kričať, lebo mu vadí, že ju má. Je to v poriadku? ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Je to v poriadku, dieťa často preferuje jednu stranu. Postupne začne hračku prekladať a potom sa ju naučí aj pustiť.
Odkaz na otázku

Vývin

Daba, 26.02.2014 (18:00)
Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať na Váš názor. Mám 6-mesačnú dcérku, nepretáča sa, ale to nie je hlavné. Neotočí sa ani na svoje meno, za hračkou sa otočí, len keď ona chce a má na to náladu, usmieva sa veľmi málo, taktiež len v prípade keď sa jej chce. Hračky do rúk neberie, zatiaľ nemá o ne záujem. Keď jej pustím kolotoč, tak pohľad fixuje a niekedy sa snaží dosiahnuť na daný predmet. Máme za sebou vyšetrenie očí a uší, ktoré sú v poriadku. Boli sme aj na sone mozgu, taktiež je všetko v poriadku. Môže byť príčinou jej nízkeho psychomotorického vývoju to, že počas dňa je celkovo schopná byť v bdelom stave cca 8 hodín, zvyšný čas prespí., alebo moje podozrenie, že nie je niečo v poriadku je na mieste? Sme objednaní aj na neurologické vyšetrenie, ale chcela by som sa pripraviť na to najhoršie, tak by som bola veľmi rada, keby ste mi moje podozrenia potvrdili alebo vyvrátili. Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Žiadne podozrenie, neviem ani na čo, nemôžem ani vyvrátiť ani potvrdiť. Videlo ju už niekoľko lekárov a zatiaľ sa žiadne ku konkrétnej možnej poruche nevyjadril. Deti v tomto veku ešte bežne na meno nereagujú. Mnohé sa ani nepretáčajú. Takže tieto príznaky nie sú príčinou myslieť na nejakú závažnú diagnózu. Každé dieťa je iné, niektoré sa správajú ako popisujete, pretože už teraz sa prejavuje ich skôr utiahnutá povaha. Ďalšie vyšetrenia a vývoj / ten hlavne/ ukážu smerovanie vývoja.
Odkaz na otázku

Pri jedení hádže ručičkou, kope nožičkou

MonikaZ., 26.02.2014 (10:34)
Dobrý deň pani doktorka.Prosím Vás o názor. Mám 5 mesačného synčeka, ktorý pri kojení hádže ručičkou hore-dole,alebo kope jednou nohou. Pri kŕmení (keď je položený v autosedačke) kope oboma nohami. Nie preto, že nechce papať, naje sa pekne, ale ako keby to nevedel ovládať,neviem. Aj keď mu chytím ruky,či nohy, robí to ďalej. Je to normálne?? Už ani neviem presne, kedy to začalo, ale myslím, že teraz je to ešte výraznejšie.
Okrem toho sa ale vyvíja pekne, otáča sa bez problémov z chrbta na bruško, niekedy aj späť, húpe sa v kľaku,pomaly už dvíha aj kolienka,ale ešte nelozí.Dvíha sa aj do sedu.
Vďaka za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Pokiaľ je inak komunikatívny, pekne papá, to kopkanie nie je prejavom kŕču / vtedy by bol akoby mimo/ tak je to prejav radosti a prirodzený pohyb dieťatka.
Odkaz na otázku

Nepretaca sa na brusko

Sara, 26.02.2014 (08:54)
Dobrý deň, moja dcérka bude mať o 4 dni 6 mesiacov.Nepretáča sa ešte ani z chrbátika na bruško,ani z bruška na chrbátik.Okolo piateho mesiaca sa v postielke začala otáčať na bok,pokúšala sa otočiť na bruško už jej chýbalo len veľmi málo, aby to dokázala, trápila sa trpezlivo dosť dlho, až to nakoniec vzdala.takto to skúšala každý deň.Každý deň sme cvičili, pretáčali, motivovala som ju hračkami, ale o tie nema záujem, vôbec sa po nich nenaťahuje. Neviem, čo sa stalo, týždeň dozadu sa prestala snažiť, keď leží v postielke, vôbec sa neotáča už ani na bok, otáča len hlavičkou, chytá si kolienka, leží na chrbátiku a ani sa neskúša pretočiť.Keď ju ja otočím na bruško, hlavičku drží pekne, zdá sa, že sa jej to páči,chvíľu tak vydrží a potom sa začne hnevať, zaborí noštek do podložky a je po zábave.Neviem, čo sa zmenilo, že sa prestala snažiť, prosím o radu, neviem ako jej pomôcť...Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
V tomto veku to ešte nie je prejavom žiadneho zaostávania. Podstatné je aj to, či si vie preložiť hračku / cumlík/ z jednej rúčky do druhej. Nechajte jej dosť priestoru v postieľke, na veľkej posteli / pozor aby nespadla/ alebo v ohrádke a znova sa začne pretáčať na bok až sa jej to raz podarí aj na bruško.
Odkaz na otázku

Otáčanie sa

Marcela, 24.02.2014 (09:46)
Dobrý deń p. Doktorka. Môj syn mal 13.2.2014 8 mesiacov z chrbátika na bruško sa mi otáča hneď ako ho dám na zem ale z bruška na chrbátik sa neotáča je tam už taký malý náznak že by sa mu to mohlo podariť ale zatiaľ nič, potom sa chcem opýtať minimálne si kladie hračky do pusy rúčky áno aj cumlík si už dá do pusinky aj si prekladá hračky z rúčky do rúčky a ešte jedna otázka málokedy sa mi otáča za menom vraj by už mal reagovať na meno v jeho veku , v poradni keď mal 7 mesiacov mal váhu 9,5 kg môže to byť aj tým že je ťažký popr. chlapci vraj bývajú lenivejší ďakujem krásne s prianím všetkého dobrého :o)
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Práve som odpovedala.
Odkaz na otázku

Otáčanie sa

Marcela, 24.02.2014 (09:46)
Dobrý deń p. Doktorka. Môj syn mal 13.2.2014 8 mesiacov z chrbátika na bruško sa mi otáča hneď ako ho dám na zem ale z bruška na chrbátik sa neotáča je tam už taký malý náznak že by sa mu to mohlo podariť ale zatiaľ nič, potom sa chcem opýtať minimálne si kladie hračky do pusy rúčky áno aj cumlík si už dá do pusinky aj si prekladá hračky z rúčky do rúčky a ešte jedna otázka málokedy sa mi otáča za menom vraj by už mal reagovať na meno v jeho veku , v poradni keď mal 7 mesiacov mal váhu 9,5 kg môže to byť aj tým že je ťažký popr. chlapci vraj bývajú lenivejší ďakujem krásne s prianím všetkého dobrého :o)
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Otáčanie z bruška na chrbátik sa zväčša deje len spontánnym prekoprcnutím, nie je to aktívny pohyb. Neprikladala by som tomu veľkú pozornosť.
Otáčať za menom by sa mal, sledujte to opakovane, ak by sa to nedialo, je na mieste skontrolovať sluch v najbližšej poradni, respektíve upozorniť na to lekárku.
Odkaz na otázku

Nerozpráva

Vlado, 23.02.2014 (14:12)
Dobrý den ,

chcel som sa informovat na syna. Mame 2 roky a 2 mesiace a mame problem s rozpravanim. Vie povedat uz mama, tata a zakladne veci ako cajik a pod. ale mimo to sa mu do rozpravania vobec nechce a namiesto toho stale len chrci. Bali sme sa ci nema problemy so sluchom ale na meno a aj ked sa mu nieco hovori tak pekne rozumie a spravi co od neho chceme. Taktiez nam ukaze ked chce nieco papat ale to rozpravanie mu nejde. Neviete poradit pripadne ci treba navstivit logopeda?
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
V tomto veku takéto problémy opakovane vidíme. Na druhej strane podľa pravidiel vývinu reči by už dieťa v tomto veku malo hovoriť jednoduché dvojslovné vety. Záleží aj na tom, ako sa dieťatko správa - komunikuje s okolím, s inými deťmi, nedošlo vo vývoji reči k regresii, teda vedel toho viac a teraz rozpráva menej a podobne. V každom prípade by som si vyžiadala ORL konzílium - či naozaj dobre počuje a neurologické konzílium, či nie je iná porucha vývoja. Logopedickú pomoc by som vyhľadala až po uvedených vyšetreniach. Tiež je dôležité v rodine zistiť, či niekto z rodičov alebo priamych príbuzných nezačal neskôr rozprávať. Potom by som ešte tri štyri mesiace s vyšetreniami počkala. Nemsie však pozreťa televíziu a už vôbec sa hrať s tabletom a podobne, teda sledovať hry a rozprávky na týchto médiách. Treba mu čítať a ukazovať a pomenovávať reálne veci z jeho okolia.
Odkaz na otázku

pretacanie

denisa, 11.02.2014 (15:02)
dobry den..mam 6 a pol mesacneho syna a zaujima ma ci uz by sa mal uplne pretocit z chrbta na brusko..zatial mu to ide len na bok a dalej mu to este zatial nejde..na brusku sa mu moc nepaci vydrzi iba chvilu a potom zacne stonat a jedovat sa..je to normalne este v jeho veku alebo to treba uz riesit?inak celkovo hlavicku udrzi pevno..moze byt tento pomalsi vyvoj sposobeny tym ze uz ma 2 prve zubky a prerezavaju sa mu dakdie?dakujem za odpoced
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Nález je pre daný vek normálny. Iste je to otázka dvoch týždňov kedy sa dokáže pretočiť úplne na bruško, ale ak sa mu tá poloha nepáči, nebude to robiť často, Je potrebné sledovať, či si prekladá hračku alebo cumlík z rúčky do rúčky.
Odkaz na otázku

Nepokračuje vo vývoji

Lenka, 10.02.2014 (14:46)
Dobrý deň pani doktorka, moja 5 mesačná dcérka bola 30.12. prvýkrát očkovaná. Deň predtým sa sama pretočila na bruško, bola veľmi aktívne bábätko. Odvtedy akoby pozvoľna jej vývoj prestal napredovať. Pred 2 týždňami som ju bola dať skontrolovať našej pediatričke, no zdalo sa jej byť všetko v poriadku, nakoľko stále robila veci, ktoré sa pred očkovaním naučila (uchopiť hračky, pretočiť sa, ťahať sa do sedu za ruky)... Posledné dni sa mi však už sama na bruško neotočí, max. na bok. Celkovo je menej aktívna. O tri dni máme ísť na druhé očkovanie, ktoré chcem odložiť. Myslíte si, že je na mieste aj návšteva neurológa? Ďakujem veľmi pekne.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Je zaujímavé, prečo sa očkovanie odkladalo do piateho mesiaca? Bola chorá?
Mamičky upozorňujem, že dieťatko po očkovaní môže byť nepokojné, plačlivé, mrzuté ale na druhej strane môže byť pokojné, menej sa hýbe, menej džavoce ako reakcia na očkovanie. Tieto reakcie zväčša ustúpia do troch dní. Mamičky mi tieto reakcia hlásia veľmi zriedkavo.
Všetky vaše pozorovania po očkovaní zreferujte vašej lekárke. Dieťatko pred očkovaním iste vyšetrí. Ak máte pochybnosti, či reakcia na očkovanie nie je prel´žená, tak to preberte s vašou lekárkou a neurologické vyšetrenie by iste celú situáciu objektivizovalo.
Odkaz na otázku

napina nozicky

viola.liptakova, 07.02.2014 (20:37)
Dobrý deň pani doktorka,
moja dcérka má 4 a pol mesiaca a keď je na chrbátiku tak veľmi napína nožičky, robí to veľmi často a neviem či je to správne lebo deti mojich kamarátok to nerobia ani nerobili. Chcem sa teda opýtať či je to normálne?
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Dieťatko v tomto veku pri polohe na chrbátiku zväčša dolné končatiny dvíha od podložky, tak že ich má vlastne nad sebou, alebo aspoň nad úrovňou podložky. Postupne si ich začne chytať. Len napínanie nožičiek, nedvíhanie hore môže byť určitým odklonom od bežnej činnosti dieťatka. Je vhodné to skonzultovať s lekárom, ktorý dieťa vyšetrí a rozhodne,či nie je potrebné neurologické konzílium alebo rehabilitácia.

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa