Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Kiahne po očkovaní

    Dobrý deň,
    môjmu malému sa po 1.dávke priorix tetra, cca 20 deň. objavili ovčie kiahne. Ochorenie má ľahký priebeh, asi 7 kiahní, bez teplot, ale jedna kiahna akurát vzadu na ohybe krčku a hlavy je väčšia a herpesoviteho charakteru a pomaly sa hoji. Chcela by som sa spýtať, môžem vyrážku/ vyrážky jemne potierať repíkovým odvarom, ktorý údajne vysúša prip. niečim iným ?
    Moja ďalšia otázka je, či môžem dostať od malého ovčie kiahne druhýkrát, aj keď v detstve som túto chorobu prekonala. Bohužial som sa nechtiac dotkla jednej kiahne v počiatočnom štádiu. Ešte by som sa chcela spýtať, či je pravdivá informácia, že očkované dieťa nie je v prípade výskytu kiahní ako reakcie na očkovanie pre okolie infekčné.

    Vopred ďakujem za Vašu odpoveď
    Andrea

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ovčie kiahne nie je potrebné ničím potierať.
    Je veľmi málo pravdepodobné, ba takmer vylúčené, že by ste dostali teraz ovčie kiahne ak ste ich v detstve prekonali.
    U vášho dieťaťa sa pravdepodobne nejedná o reakciu na očkovanie ale o prekonávanie kiahní, ktoré sa udáva asi u 15tich percent očkovaných detí ale ich priebeh býva ľahký. Takže vaše dieťa podľa mňa infekčné je. Reakcia na očkovanie by bola do desiatich dní a výnimočne sa udáva, že "vyrážkaô bola infekčná.