Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Očkovať, či neočkovať?

    mám dvojročného syna,a chcela by som ho dať zaočkovať,len sa bojím tých vedľajších účinkov z príbalového letáka.čo mi odorúčate?mám ho dať alebo radšej nie

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Musíte zvážiť, či je pravdepodobné, že by sa vaše dieťatko nakazilo vírusom kliešťovej encephalititdy, teda zápalu mozgu prenášaného kliešťami. Závisí to do zančnej miery aj od toho, kde žijete. Sú lokality na Slovensku, kde je známe, že sú kliešte nakazené vo vyššom percente. Môžete si to zistiť na ústave verejného zdravotníctva vo vašom okrese. Taktiež závisí na tom, či často chodíte do lesa, či sa často stáva, že dieťatko má prisaté kliešťa na telíčku.
    Samotné ochorenie nemáva u detí životohrozujúci priebeh, ale je to vždy ochorenie mozgu! s možnými následkami.