Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • mama

    Dobrý deň,potrebovala by som poradiť,budem mať 35 rokov,vydávala som sa ako 30 ročná po 4 ročnej známosti,moja mama od začiatku môjho manžela neneávidela,manžel bol rozvedený a z prvého manželstva má 16ročnú dcéru a navyše nemá vysokú školu.Snažili sme sa o dieťa,po 3 rokoch sme sa dočkali a narodila sa nám krásna dcéra,mala som ťažký pôrod a mama mi chodila malú asi mesiac kúpať apomáhať mi.
    Moja mama stále neprestáva s útokmi voči nášmu manželstvu ,povedala mi že mi pomôže len keď sa rozvediem,pritom žijeme s manželom slušne ,nepije,nebije ma,jednou chybou je že chodí neskôr večer z práce,pracuje ako živnostník.Teraz má moja dcéra 16mesiacov a ja som zistila že som tehotná,mama je strašne nahnevaná,vynadala mi a ja sa bojím že z toho potratím.snažím sa ju chápať ale chcela somdruhé dieťa,moja mama stražila a stále stráži 2 malé deti môjho brata,mne pomôcť nechce.Navyše som pred manželstvom dostala od našich 1 izbový byt,ktorý bol na mojom mene a ktorý som prenajímala,moji rodičia ho za mojim chrbtom posunuli švagrininej svokre,ktorá sa tam zabývala a keď som protestovala proti predaju bytu,tak mi mama povedala že buď ten byt predám bratovej svokre alebo som s nimi skončila,tak som ustúpila ,byt sompredala ale kedže som peniaze nechcela rozhádzať trvala som na kúpe iného bytu-naši mi ho zakúpili ale bola som už vydatá,tak mi ho nechceli dať na moje meno.Ja už neviem ako ďalej,na jednej starne chcem vychádzať s rodičmi na strane druhej sa nechcem hádať s manželom.Poradťe ako to riešiť?.ďakuejm.Stella

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dobrý deň,

    No ste v ťažkej situácii. Rodičia si z vás robia rukojemníka. Aký to môže mať dôvod? Vaše manželstvo už nie je čerstvá záležitosť, manžel už mal hádam aj šancu sa osvedčiť pre vašimi, tak celkom nechápem korene tohto sváru. Vy áno? Aké to má celé pozadie? Prečo vám dali byt a potom vám ho zobrali a znovu ho dali a teraz vám ho upierajú?

    Skúste takú úvahu, podporím vás niektorými otázkami:
    v čom stojíte na strane rodičov, proti svojmu terajšiemu životu, manželstvu a v čom proti nim a na strane svojho vzťahu, manželstva?
    Ako veľmi potrebujete, aby vám mama pomáhala? Je pomoc to, čo od nej potrebujete, či skôr niečo iné? Čo je to?
    A čo si myslíte, že potrebujú oni od vás? Či na vás vidieť, či pochopiť, či...
    Prečo si myslíte, že tak veľmi vášmu manželstvu nedôverujú?

    Aby ste mi rozumeli, ich postoj má niekde korene. Či je to v tom, že vám neveria alebo že uprednostňujú, možno aj nevedome brata, spoločenské predsudky, snaha uchrániť vás pred nepriazňou osudu, ... atd. Neviem, pátram. Skonkrétniť ich postoj a dôvody by mohlo pomôcť. Aspoň by ste vedeli, či sú argumenty reálne alebo plné emócii a potom by ste sa v tom vedeli lepšie hýbať. Prípadne lepšie argumentovať a vyjednávať. Veď čo nejde na prvý krát a priamo môže ísť na x tý pokus a trošku okľukou.

    O čom sa s manželom hádate? Súvisí to s vašimi rodičmi? Alebo s majetkami?

    Jedna z ciest ako budovať dobré vzťahy je aj dobre komunikovať. A nie vždy to znamená súhlasiť, skôr to znamená neurážať, dobre argumentovať, vedieť zastať svoju stranu a pod. stojíte pred dilemou: aj dobré vzťahy s rodičmi a nedať sa nimi iba manipulovať a aj mať pelný a trvalý vzťah. zneje to ako úloha na celý život. a asi to aj tak bude, takže malé pokroky považujte za indikátorov zmeny a tešte sa aj z nich. ved nakoniec ste v tom všetkom aj tak najdôležitejšia vy a váš názor a vaša akcia.

    Prajem veľa zdaru