Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • 7 ročná dcéra ma ignoruje

    Dobrý deň! Mám problém s dcérkou. Velmi povrchne pristupuje k zadaným úlohám či už v škole alebo doma. Veľmi ma to trápi. Nechcem, aby bola nezodpovedná a nedbalá. Takmer každý deň sa s ňou rozprávam, dohováram jej, vysvetľujem, čo robí zle a pítam sa jej prečo to tak robí. Stále prikyvuje,že chápe čo od nej chcem, ale to je asi tak všetko. Vtedy akoby tomu rozumela, ale vždy sa tie problémy opakujú. Skúšala som podobrotky, pozlotky, vydieraním, vyhrážaním a samozrejme aj chválami a trpezlivým prístupom. Nič nepomáha. Aj na chladničku sme vyrobili tabuľku, kde dostávala slniečka za dobré známky a dojedený obed či večeru. Žiadna motivácia nepomáha, akoby nič nepotrebovala a nechcela. Už som zúfalá. Najviac ma hnevá, že je neporiadna, nedojedá obedy a musím jej všetko viackrát opakovať, aby si umyla zuby, osprchovala sa a podobné veci. Veľmi prosím o radu. Ďakujem!

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dobrý deň Viktória
    svoju otázku skúste adresovať skôr detskej psychologičke, ktorá vám bude vedieť dať podrobnejšiu odpoveď.
    Ak je sedemročná, predpokladám že je prváčka na základnej škole, čo je prelomový rok pre deti, kedy si zvykajú na povinnosti a režim školy. Možno to robíte, ale skúste namiesto opakovania robiť veci s ňou (napríklad s ňou si umývať zúbky, čistiť topánky, chystať veci na ďalší deň,...) A pýtať sa ako sa veci s ňou dejú, čo jej beží v hlávke, ako sa jej trebárs písal ten diktát v ktorom mala viac chýb ako zvyčajne...čo jej robí radosť, čo sa jej páči...možno sa v tom celom potrebujete obe veľa o sebe naučiť.