Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • dcerka

    Dobry den, pani magistra.
    Mam 3 rocnu dcerku. Neviem, ci som prehnane podozrievava, ale vadi mi, ked sa moj manzel dotyka dcerky. On si to hadam ani neuvedomuje, ale hocikedy aj predo mnou sa jej dotkne ritky, alebo ju hladka po ritke, chyta ju za nozky. Minule som mu povedala, ze to je chore. On sa zacudoval, co to splietam, a ze to je jeho dieta.Ja som sa mu hned ospravedlnila. Mala stale pobehuje doma naha a mna to hneva, ze ju manzel vidi nahu. Ona na neho vyskakuje, hraju sa spolu. Stale ju nahanam, aby si dala gatky. Nemam paranoju??? Ked som otehotnela, tak som chcela mat chlapceka.Ked som sa dozvedela, ze to bude dievca, tak sa mi zrutil svet, lebo som si myslela, ze ju bude muz obtazovat. Vsade sa pise o domacom obtazovani hlavne dievcat svojimi otcami, tak preto som si vsugerovala, ze vsetci muzi su taki...
    Pamatam sa, ked som bola male dievcatko, tak moja stara mama neustale kricala na svojho syna, mojho otca, ked sme sa k sebe tulili, aby som sa netisla k otcovi, aby som si k nemu nelihala...Ja sa pamatam, ze moj otec si nikdy ku mne nic nedovolil, myslim si, ze moja stara mama bola chorobne podozrievava a ja som to zdedila po nej. Aj moj psycholog mi kedysi robil testy a vyslo tam, ze som prehnane podozrievava. To mi komplikuje zivot. Svojho muza milujem, aj on mna a bala som sa napisat aj tento prispevok, aby som si este viac nezacala namyslat, ze moj muz sa chce ukajat na mojom dietati.Este dodam, ze ja sa s mojou dcerou stale lulkam, bozkavame sa, obchytkavame, je strasne zlata. Ja som vsak vysostne na chlapov. Preco potom muzovi nedovolim, aby sa aj on tak laskal s nou?Preco mi vadi, ze sa jej dotkne ritky? Preco si to hned spajam s tym obtazovanim, o ktorom sa vsade pise? Vsimam si aj ostatnych oteckov okolo seba a parkrat som s hnusom pozorovala, ako" obchytkavaju" svoje dcerky na verejnosti.Este dodam, ze ked sa s mojou dcerkou hra moj otec alebo moj brat, tak si zacnem namyslat, ze by sa mohli na nej ukajat, teda len ma to napadne, a hned si vynadam, ze som psychicky chora...Preto som chcela mat vzdy chlapceka!So svojou psychologickou by som tieto veci nikdy neriesila, lebo sa hanbim a byvame v malom meste...Chcem verit, ze si vsetko iba namyslam, lebo keby to mala byt pravda, tak "sa asi odstrelim" Dakujem za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    dobrý deň,

    tak opatrnosti nikdy nie je dosť. podľa zážitku vašej babky, sa dá predpokladať, že ona niečo také zažila. a takto sa to prenieslo cez pokolenia až k vám.

    naozaj to môže mať hlboké korene aj vo vašej sexualite a prístupe k nej. môže to súvisieť s vašimi predsudkami o mužoch. napríklad, že správny muži sa nemajú až tak potrebu mojkať. a vidíte, majú.

    je možné, že ked sa mojkáte s dcérou, že sa u vás objavia sem tam zakázané pocity? vôbec nemusia súvisieť s dcérou. skrátka sebe to dovolíte a manželovi nie.

    je to určite zmes všetkých tých aspektov ktoré fungujú vo vašej rodine a aj v tom akú máte dôveru k mužom. čítam za tým až tajú rodovú nedôveru k niektorým mužským prejavom citov a celkovo. celá táto téma by možno stála za to aby ste ju prebrali s niekým. terapia by sa naozaj mohla hodiť. podporím vás v tom pokiaľ sa pre ňu rozhodnete. paranoja je dôsledok, prejav úzkosti.

    psychológ-ička nie vždy musí byť terapeut-tka.

    prajemveľa zdaru