MUDr. Marta Špániková

Poradňa pediatra

MUDr. Marta Špániková

Počet otázok: 8416

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Témy
Odkaz na otázku

strava v školke, priveľa mlieka ?

simona, 11.04.2014 (12:00)
Dobrý deň.
Náš syn mal v decembri 3 roky, už od septembra ale chodí do školky. Problém je ale, že v školke nechce takmer vobec jesť. syn neje maslo ani iné nátierky ani doma, v školke len suchý chlebík alebo rohlík na desiatu alebo olovrant. Niekedy zje trochu polievky, alebo trochu maska alebo cestovín. Sladké jedlá ako buchty neje vobec. Sladké neje ani doma, ale inak so stravou doma nemáme problém. Krásne zje polievku, masko, ryžu, cestoviny, takmer všetko čo uvarím zje bez problémov, okrem zemiakovej kaše, tú vobec nemusí. Aj u starých rodičov alebo kamarátok zje všetko, len v školke nechce.Ráno sa doma vždy naraňajkuje, vačšinou cereálie a mliečko, alebo pečivo, prípadne detskú šunku, ale niekedy celý deň v školke nechce vobec nič. pije iba dojčenskú vodu, drobčeka, tú do školky nosíme, lebo deťom dávajú len sladený čaj alebo sladené mlieko a on sladené veci nechce piť. Doma pije tiež len drobčeka, ale okrem toho ešte takmer liter polotučného mlieka denne. Mliekom zapíja skoro všetko, ešte aj za polievkou si vypýta mlieko. Niekedy mám pocit, že ho pije miesto vody. Drobčeka vypije asi 400ml denne. Je to dostatočné množstvo ? Nemože vzniknúť nejaký problém z toho, že pije toľko mlieka ? Syn je inak úplne zdravý, výška 105cm, váha 17kg. Občas chytí nejakú nádchu, alebo kašeľ, ale antibiotiká bral zatiaľ iba raz. Je veľmi šikovný, pozná tlačené samohlásky, počíta do desať po slovensky aj nemecky, farby pozná od roka, plienky nemáme od 17mesiacov. Ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Chlapček je zdravý, vodu mu trebaponúkať, sám by si nevypýtal, ale ak je smädný, napije sa, malo by to byť 180 až 400 ml denne, nie viac. Mlieka môže vypiť cca 500 až 750 ml ale do toho sa počíta aj mlieko s cereáliami, jogurt, mliečna kaša.
To, že v škôlke napapá je skôr výraz odmietania separácie od matky, respektíve zaradenia do kolektívu medzi cudzích ľudí. Nie je potrebné ho v škôlke do jedla nútiť, Ak doma dobre papá, je veľmi správne že ráno raňajkuje doma a bolo by dobré, keby v škôlke nebol dlho, aby aj ˇalšie porcie plnohonotne konzumoval doma.
Odkaz na otázku

3.5 ročný syn a častá stolica

Emília, 06.04.2014 (18:30)
Dobrý deň, náš problém častého uvoľňovania stolice začal už skorej, no možno v tomto období sa mi zdá, že veľmi často, syn sa na malú potrebu pýta už rok, no čo sa týka kakania, nepovie, nevypýta sa občas že mám kaki. Dosť ma trápi tá frekvencia čo sa mi zdá, že ho utriem a za 10 min. tam nájdem znovu trocha pustené. Dá sa prehovoriť aj na nočník, no vykaká sa málokedy a to len taký malý prúžik.
Vopred ďakujem za radu, odporučenie.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Je to v podstate prejav, ktorému hovoríme enkopréze. Môže mať rôzne príčiny. Odporúčam vyšetrenie u chirurga ako prvé.
Odkaz na otázku

ukecana

Dana, 19.03.2014 (12:28)
Dobry den, mohli by ste mi pomoct prosim vas. Zo školky sa mi
pani učitelky stažuju, že moja dcera je strašne ukecana. Že stale
musi o niečom rozpravat a nedava potom pozor čo pani učitelka vravi
a ked jej potom daju otazku ohladne nejakej temy čo preberaju, tak
nevie odpovedat lebo stale sniekym rozprava a nedava pozor. A to iste
je aj doma alebo u starých rodičov. Nemožem sa s nimi rozpravat, lebo
nam stale on musi niečo povedať. Snažila som sa snou o tom rozpravať, pekne jej to vysvetliť, že ma davať pozor a ked sa rozpravaju dospely, nema skakať do reči, ale nič nepomaha.
Môžete mi prosím vas poradiť, ako na nu?

Dakujem za radu
Dana
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Dieťatko predpokladám má tri až šesť rokov. Je dôležité, či to čo rozpráva dáva nejaký zmysel. Okrem toho je dôležité, ako prebiehal celý psychomotorický vývoj dieťatka od tehotenstva až po dnes, včítane pôrod a okolností okolo neho. Nič viac neviem povedať. Myslím, že najlepšie by bolo osloviť v tejto súvislosti vášho lekára, eventuálne sa poradiť s detským psychológom.
Odkaz na otázku

Odmieta zdravit

Linda, 12.03.2014 (23:34)
Dobry den pani doktorka. Moja 4-rocna dcera odmieta zdravit. Tvrdi ze sa hanbi. Citim sa trapne a castokrat ani neviem co mam znamym v danej situacii povedat. Nemate na to nejaky trik? Dakujem!
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Treba byť trpezlivý, skôr to riešiť v čase, keď práve pozdraviť netreba, teda doma , hrať sa s bábikami ako sa zdravia, so zvieratkami. Určite ju na to neupozorňujte a nehrešte vo chvíli, kedy už pozdraviť treba. Vy pozdravte nahlas a tak, aby to dievčatko počulo ale ju neupozorňujte ani pred druhou stranou dieťa neospravedlňujte, nekomentujte to. Postupne sa to určite naučí.
Odkaz na otázku

5,5 ročná dcérka Vaneska

Veronika Marcinátová, 24.02.2014 (10:11)
Dobrý deň.Chcela by som Vás poprosiť veľmi pekne o radu.Moja dcérka chodila veľmi rada do škôlky.Bola chorá a tak bola 3 týždne doma.Akonáhle sme jej povedali,že ide do škôlky stále plakala,že ju bolí bruško nechce papať.Dnes ráno sa nechcela ani obliekať,stále plakala sťažovala sa na bolesť bruška.Už som volala do škôlky 3 krát Asi dve hodiny plakala sťažovala sa na bruško a nechce papať.Ale už sa zapojila medzi deti tak čakám či bude papať obed,alebo sa znova rozplače a bude sa sťažovať na bolesť bruška.Prosím poraďte mi,ako mám na toto celé reagovať,ako mám pomôcť dcérke.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Mali by ste sa spýtať v škôlke, či tam pred chorobou nedošlo k nejakému konfliktu medzi dcérkou a iným dieťaťom alebo nemala problém s pani učiteľkou, prípadne, či nevymenili pani učiteľku. Možno sa tam niečoho zľakla, boli karnevaly, možno sa bála nejakej masky. Sú to drobnosti ale pre dieťa vždy& veľmi významné.
Odkaz na otázku

5 a pol ročná dcérka a plač

Ajka, 17.01.2014 (19:36)
Dobrý deň, mám 5 a pol ročnú dcérku-predškoláčku, ktorá nemala problém chodiť do škôlky až teraz tento posledný rok má problém. Normálne ide do škôlky a keď už má ísť do triedy začne plakať a sťažuje sa že ju bolí bruško, hodí sa na mňa až kým ju zoberie učiteľka,chodí s ňou aj mladšia dcérka a tá neplače. Pani učiteľka povedala že plakáva aj počas dňa, napr. keď majú ísť spinkať. Bola plačlivé dieťa inak je veľmi šikovná čo sa týka počítania,kreslenia,písania, ale býva aj dosť náladová. Mám obavy keď pôjde do školy ako to bude zvládať v kolektíve, lebo predsa tam to už je iné ako v škôlke a bojím sa aby aj tam neplakávala, snažím sa jej zvyšovať sebavedomie aby bola priebojnejšia...
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Predpokladám, že dieťa malo v škôlke alebo pri inom odlúčení od vás zlú skúsenosť, je šikovná, skúste sa jej na zážitky zo škôlky opatrne vypytovať. Taktiež to však môže byť typom dieťatka, ktoré ak sa mu v škôlke niečo nepodarilo, tak už tam nechce chodiť / hra, súťaž a podobne/, bývajú to také perfekcionistické deti. Môže to však byť aj výraz separačnej úszkosti, kedy plače, je nesvoja, nevie sa hrať, pretože vy nie ste nablízku. Niekedy to môže byť aj dočasné, ak napríklad ste boli odcestovaná na dlhší čas, alebo počula v rozhovore, že sa na dlhšiu cestu a separáciu od detí chystáte. Ale skutočne časovo to nemusí byť dlho, ale trebárs hodne o nejakej ceste bez detí hovoríte.
Odkaz na otázku

klepsiela v moči

Zuzana, 11.12.2013 (16:19)
Dobrý deň,moja 4 ročná dcéra má cca od augusta problém s častým močením.Skoro raz do týždňa sme dávali moč na rozbory u našej p.doktorky,stále vychádzal úplne sterilný,boli sme i na nefrologickom vyšetrení,tam tiež moč O.K,USG obličiek v poriadku,krv v poriadku.Asi na 5-6 odber sa nasla v moči v malom množstve klepsiela.P.doktorka nám predpísala Broncho vaxon,zdalo sa mi, že je to po tej tretej dávke lepšie,ale už zasa začína dcéra častejšie močiť.Nič ju nebolí,vymočí mláčku o priemere 3cm.Nieje neaký babský liek,alebo iná možnosť ako sa zbaviť častého cikania?Vypila už dve balenia urinal sirupu a začína ju to už vyrušovať i v škôlke pri prácach.Ďakujem a prajem pekný deň
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Časté močenie môže mať rôzne príčiny. Odporúčam dostatok tekutín, preparát s brusnicami pre deti dlhodobo, probiotika a ak problémy s močením budú pretrvávať, je namieste vyšetrenie u urológa.
Odkaz na otázku

pocikavanie v skolka

Gabika, 19.11.2013 (12:16)
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Syn mal teraz v novembri 3r, už os septembra chodí do škôlky, ktorú zvládol hneď od začiatku veľmi dobre. Plakával asi cca týždeň a to len tak 10 min, všetko bolo OK, pekne papal, pýtal sa na WC, hral sa z deťmi. Potom po týždni ochorel, no do škôlky sa tešil a vrátil sa bez plaču no od vtedy sa skoro každý deň pociká na obed, keď spí. Začal sa pýtať veľmi skoro cca 21 mes., plienku na noc nemá od 28 mesiacov. Neviem si to vysvetliť, keď vydrží celú noc, prečo sa v škôlke pociká. P. učiteľka hovorí, že s ním osobne ide na WC aby sa naozaj vycikal a aj tak sa pociká. Hovoria síce, že to nevadí, ale v posledných dňoch mám pocit, že im to začína prekážať. Mám pocit, že nepočúvam nič iné, len to že sa zase pocikal, málo kedy sa dostaneme k nejakej pochvale, alebo ako papal. Keď sa v škôlke rozprávame hovoria, že je veľmi šikovný, kľudný a poslušný. Som z toho zúfala, niekedy naňho aj nakričím, potom mi je to ľúto, stále sa pýtam či nejde cikať, cestou do škôlky mu hovorím aby sa pýtal, myslím si, že už je z toho vystresovaný aj on. Moč má v poriadku, mám sa lekára spýtať na nejaké špeciálne vyšetrenie, alebo mám ešte počkať či to nie je psychické, ale neviem z čoho, snažíme sa mu venovať trávim s ním každý voľný čas, keď nie je v škôlke, súrodenca má staršieho takže žiarlivosť z jeho strany tam nie je ani minimálna.
Ďakujem veľmi pekne.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Odpovedala som
Odkaz na otázku

pocikavanie v skolka

Gabika, 19.11.2013 (12:15)
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Syn mal teraz v novembri 3r, už os septembra chodí do škôlky, ktorú zvládol hneď od začiatku veľmi dobre. Plakával asi cca týždeň a to len tak 10 min, všetko bolo OK, pekne papal, pýtal sa na WC, hral sa z deťmi. Potom po týždni ochorel, no do škôlky sa tešil a vrátil sa bez plaču no od vtedy sa skoro každý deň pociká na obed, keď spí. Začal sa pýtať veľmi skoro cca 21 mes., plienku na noc nemá od 28 mesiacov. Neviem si to vysvetliť, keď vydrží celú noc, prečo sa v škôlke pociká. P. učiteľka hovorí, že s ním osobne ide na WC aby sa naozaj vycikal a aj tak sa pociká. Hovoria síce, že to nevadí, ale v posledných dňoch mám pocit, že im to začína prekážať. Mám pocit, že nepočúvam nič iné, len to že sa zase pocikal, málo kedy sa dostaneme k nejakej pochvale, alebo ako papal. Keď sa v škôlke rozprávame hovoria, že je veľmi šikovný, kľudný a poslušný. Som z toho zúfala, niekedy naňho aj nakričím, potom mi je to ľúto, stále sa pýtam či nejde cikať, cestou do škôlky mu hovorím aby sa pýtal, myslím si, že už je z toho vystresovaný aj on. Moč má v poriadku, mám sa lekára spýtať na nejaké špeciálne vyšetrenie, alebo mám ešte počkať či to nie je psychické, ale neviem z čoho, snažíme sa mu venovať trávim s ním každý voľný čas, keď nie je v škôlke, súrodenca má staršieho takže žiarlivosť z jeho strany tam nie je ani minimálna.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Hlavne ho nestresujte tým, že sama sa tým trápite. Proste po únavnom dopoludní v škôlke tvrdo zaspí. Určite ho netreba hrešiť a pani učiteľku poprosiť, aby to nehvorila pred ostatnými deťmi. Mohli by ste na postieľku dať pod plachtu neprmokavú podložku a plachtičku nenáadne zobrať domov a ráno doniesť novú, suchu alebo sa dohodnúť, že donesite plachtičky na celý týždeňa dú pocikanú nenápadne zoberiete domov. Musí mať aj veci na prezlečenie. Všetko robiť diskrétne, určite je to psychické vypätie a prekonáte to.
Odkaz na otázku

Prečo chce všetko čo má ona?

Ela, 18.11.2013 (13:33)
Dobrý deň,
prosím Vás o radu, resp. Váš názor na danú situáciu:
Mám 2 a pol ročnú dcéru, ktorá má o 3 mesiace staršiu sesternicu, ktorá jej robí zle v tom zmysle, že jej berie všetko s čím sa ona práve chce hrať, chce robiť všetko čo robí práve ona, keď dcéra povie, že ide cikať, ona uteká aby tam bola prvá a moja dcérka potom plače keď ju odniekiaľ odstrčí alebo jej niečo zoberie. Moja otázka teda znie: Ako správne reagovať, aby sa dcéra vedela lepšie presadiť a ubrániť si svoje a ako reagovať na jej sesternicu? Ďakujem veľmi pekne a prajem Vám príjemný deň.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Súvisí to s vekom detí, ale samozrejme aj s ich povahou a výchvným prístupom. Deti sa v tomto veku ešte nehrajú spolu, samozrjeme sú radi, ak majú okolo seba iné deti ale niekedy sa pred nimi aj predvádzajú a presadzujú. To už je skôr výsledok povahy a temperamentu. V každom prípade je potrebné zahovať pokoj a riešiť situáciu tak, že pokial to okolnosti dovoľujú nechať deti, nech si problém vyriešia samé teda že si ubráni svoju hračku alebo kapituluje a dá jej ju. Dospelí by nemali zasahovať, ale ani v prospech sesternice. Dôležité veci ako cikanie je v tomto veku možné vyriešiť dvoma nočníkmi v domácnosti, bolo by iste frustrujúce pre dieťa, keby sa kvôli tomu pocikalo.
Odkaz na otázku

agresivita voci surodencovi

dana, 12.11.2013 (15:36)
Dobry den, prosim Vas o radu pri vychove mojho syna, pretoze s manzelom uz nevieme ako dalej. Syn ma 4a pol roka. Od narodenia je strasne zivy, neposedny. Nas problem spociva v tom, ze k svojej madsej sestre je velmi zly, az agresivny. Mala ma 2 roky. Len velmi zriedkavo sa s nou dokaze pekne zahrat- to musi mat velmi dobru naladu. Neustale jej robi zle, priblizi sa k nej s tym, ze jej chce zrobit zle a robi mu to radost. Dcerka sa s niecim pekne hra , on pride vsetko jej znici, trha jej hracky z ruky, vykruca jej rucky nasilu, aby mu tu hracku dala, hoci sit u hracku predtym ani nevsimol. Zhodi ju na zem, len aby tu vec dostal.zatina zuby, krici na sestru, trha jej veci .Mala hned place a ja zacnem kricat. Nedokaze len tak pokojne vedla nej sediet a pozerat na nu ako sa hra, alebo sa popri nej hrat so svojimi hrackami. Len za nou chodi, stale ju chyta, aj ju vystiska, da jej pusu, povie, ze ju velmi lubi, ale ked on to vyjadruje takym hrubym sposobom, ze malej to je neprijemne a stale len place, akonahle sa syn k nej priblizi.So svojimi hrackami sa absolutne nehra. Prejdu cele dni a on jedno auticko do ruky nechyti. Skor sa trosku zahra na opravara, doktora, ucitela v skolke, alebo ked mu niekedy dam lepiacu pasku, tak oblepi s nou cely byt a takto si majstruje. K tomu , aby sa pekne zahral so svojimi hrackami a nechal sestru na pokoji , ho musim doslova nutit a vyhrazat sa mu, ze vsetky hracky odidu od neho prec. Ale aj tak sa sam nezahra, len chodi za mnou , aby som sa hrala s nim. Ale za to si mozem asi sama, pretoze od narodenia som sa mu prehnane venovala. Vsetku robotu som nechala tak a bola som len s nim.no aj ked si k nemu sadnem, ze sa ideme spolu zahrat, je velmi neposedny, nesustredeny, naraba zo sebou, nechce sa ucit nic nove, absolutne nevie kreslit, cely den by pozeral len televizor a to je jedno ci ide rozpravka alebo televizne noviny. Bojim sa taktiez nastupu do skoly, ako ho budem pripravovat do skoly, ked je taky roztrzity a nic ho nebavi. Najradsej zo vsetkeho by iba skakal, utekal, krical, nabadal sestricku na zle. Ked si mysli, ze sa nepozeram, tak jej potajomky kaze robit nieco, co je zakazane:napr .sypat sol po stole a do taniera. S manzelom sme v koncoch, syn nas nepocuva, aj vysvetlujeme aj trestame, ale uz aj dame riadne na zadok. Nie je u nas prijemna, pokojna atmosfera, ale len krik a stres. Syn chodi do skolky, vtedy je u nas take ticho,no ak je on doma, s manzelom sa nemozme ani porozpravat, pozriet si v klude telku, syn postavi do pozoru celu rodinu.syncek je velmi hlucny, nevie rozpravat pokojnym tonom hlasu, stale len krici, skace nam do reci, za kazdu cenu, chce byt stredobodom pozornosti.takto sa sprava aj ked k nam niekto pride na navstevu. Nemozme sa s nikym v klude porozpravat, stale skace do reci, stale ho musime len upozornovat.kazdy den, alebo kazde spolocne stolovanie/nemozme sa najest ani ako rodina/ konci krikom, syn dostane po zadku a musi ostat v izbe. Bojim sa uz , ci mu nemozme sposobit nejaku traumu, pretoze minule ked mi praskli nervy, tak si pri tom mojom kriku zapchaval uska, aby ma nepocul a pri tom vravel : mamka, uz dost ! Velmi sa o neho bojim, chcem aby sa ukludnil, ale neviem uz ako na neho. Neviem uz , co je spravne a co nie… dali sme ho na sportove kruzky, aby zo seba vybil prebytocnu energiu, snazime sa mu venovat, chodit na vylety, na tury a denne mu opakujeme ako ho lubime a za kazdu malickost ho chvalime. No napriek kazdej nasej snahe sa kazdy den skonci rovnako…v skolke patri medzi tie neposlusnejsie, castejsie potrestane deti. Ale to sa tyka iba spravania, co sa tyka praci, tam ho chvalia.inac je velmi spolocensky, bystry, krasne vo vetach rozprava od 2.5 roka a keby chcel , tak by uz toho velmi vela vedel.. myslim, ze jeho agresivita a hyperaktivne spravanie spociva aj v tom, ze stale potrebuje poobede spat. Ak nespi, tak je to s nim este horsie, vtedy o 19.00-19.30 uz tvrdo spi. Pritom rano sa zobudza normalne okolo 7.00-8.00 . je normalne, ze este potrebuje poobede spat ? deti v jeho veku uz davno poobede nespia a vydrzia vecer aj do 21.00.
Prosim vas o radu hlavne na tieto otazky:
1. ako dosiahnut , aby syncek prestal robit sestricke zle a vymyzla z neho ta strasna hrubost a agresivita
2. je mozne , ze syn reaguje na sestru takto, pretoze ziarli ? je mozne , ze si na nu stale nezvykol hoci ma mala uz 2 roky ?
3. je mozne , ze skoro 5 rocne dieta sa nevie samo zahrat ? a ako ho to naucit ?
4. ako mam ja reagovat, ked zacne syncek doma vystrajat, vyrabat neskutocny stres, ako mam udrzat pokoj a smiech v rodine ked uz ja som v koncoch / zijeme v zahranici, nemam tu ani mamku ani babku, takze deti nemam kde ‘’odlozit’’ a oddychnut si/

dakujem vam velmi pekne za radu
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Nedá sa odpovedať na jednotlivé otázky. Všetky tieto prejavy navzájom súvisia.
V zásade sú to prejavy typické pre jeho veku, len možno trocha vystupňované, niektoré prejavy / nechce sa hrať sám a podobne/ aj prejavom jeho povahy, tepmeramentu a možno aj chýb vo výchove.
Deti v tomto veku ešte môžu byť vo fáze určitého negativizmu a môžu to byť zároveň aj prejavy žiarlivosti.
Dieťa v tomto veku by malo minimálne pozerať televíziu, aj to len programy vhodné pre deti a najlepšie aj s komentárom dospelých. .
Keďže žijete v zahraničí, predpokladám, že je bilinguálny, čo je tiež záťaž pre jeho nervový systém.
Na druhej strane vy ste pri dvoch deťoch bez pomoci / anžel iste hodne pracuje/ tiež vyčerpaná a možno viac podráždená z jeho prejavov.
Samozrejme, to sú moje teoretické predpoklady príčin vašich ťažkosti.
Ak je dieťa hyperaktívne, tak je vhodné kontaktovať sa s psychológom, aby vyšetril, či prejavy dieťaťa sú bežné prejavy živšieho, aktívneho dieťaťa alebo sa naozaj jedná o prejavy ochorenia ADHD, ktoré je treba zavčasu podychytiť, správne výchovne pôsobiť, aby sa vo vyššom veku neprehupli do problémov v škole a rôznych závislostí, ktoré sú u týchto detí oveľa častejšie ako v bežnej populácii. naozaj toto sa nedá riešiť žiadnymi radami cez internet, len vyšetrením u kvalitného lekára alebo psychológa a správnym postupom.
Ešte ohľadom spánku: je úplne normálne, že v tomto veku taký aktívny chlapček potrebuje spinkať aj cez deň. To by som videla ako faktor, ktorý hovorí proti tomu, že by sa u neho jednalo o hyperaktivitu, teda ADHD. Deti s týmto ochorením nechcú spať.
Odkaz na otázku

Problem s vyprazdnovanim

gajdosovci, 10.11.2013 (23:06)
Dobrý večer..
Mál skoro 3 ročného syna. Chodí do škôlky na 4 hodiny. Plienku nenosí, iba na poobedné spanie a noc. Náš problém je taký, že sa bojí vykakať. Asi od 10 mesiaca sme začali mávať problémy s kakaním (mal tvrdú stolicu), ale pomocou teplomera sa to dalo zvládať. Ked mal 2,5 roka, nekakal týždeň a v noci plakal, že ho bolí bruško. Šli sme na pohotovosť, odtial nás presunuli do nemocnice. Dali mu klistyr a všetko bolo dobre. Bol tam na rôznych vyšetreniach (krv, chloridy v pote, sono bruška), no nič mu nezistili. Čo je vlastne aj dobré. Pustili nás domov s tým, že nemá naučený spôsob správneho vyprázdňovania sa. Dali nám Duphalac a probiotiká, ktoré obmieňame. Papá jogurty, ovocie, domácu stravu, občas pije mliečko, pije nesladený čaj. Asi posledný mesiac má tieto problémy znova, lenže stolica je po tom Duphalacu mäkká, ale on sa bojí zatlačiť. Ako mám na neho ísť??? Čo mám robiť, ked vidim, že by chcel tlačiť, ale on si na nočník vtedy nesande, do záchoda tiež nie. Schová sa a niekedy sa podarí do slipov. Ja ho za to nehreším, lebo som rada, že aspoň takto.. Začali sme hru s nalepkami, kto sa v rodine vykaká, nalepí si nálepku na dvere... Vtedy plače, že ked si napr. lepím nálepku ja, tak chce aj on. Vtedy ho posadím, že nech skúsi, ale on sa nai len nesnaží. V kritickom období mu dám čipok, ale aj to plače pri zavádzaní, tak sa ešte viac bojí. Mám na neho tlačiť, alebo to mám nechať tak?? Bojím sa, aby sa muniečo nestalo kedže momentálne pri našom boji kakáva každé 4-5 dní. Dakujem za odpoved
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Problémy s vyprázdňovaním trvajú pomerne dlho. Odporúčam jednak primeranú diétu / vyradiť všetko čo podporuje zápachu/ , jednak užívanie duphalacu / je potrebné začať dávkou, zväčša trikrát 5 ml, ktorá navodí mäkkú stolicuk, potom podávať najmenej dva týždne tretinovú davku a neskôr postupne vysadzovať/. Niekedy je vhodné aj vyšetrenie na celiakiu, ak ho ešte nemáte. Keďže prblém trvá už dlhšie odporúčam aj vyšetrenie u chirurga, ideálne špecialistu na proktoanálnu oblasť a hrubé črevo. Určite to nenechajte tak, problém je potrebné riešiť.
Odkaz na otázku

problémy s kakaním

antónia, 09.11.2013 (22:27)
Dobrý deň, máme 3 ročného syna a momentálne máme problémy s kakaním. V septembri mal tri roky a s odplienkovaním sme začali až v máji, keď som nastúpila na materskú. (mám aj 5 mesačnú dcéru).Išlo to dosť ťažko, úplne bez plienok začal byť až v septembri, kedy nastúpil do škôlky. Tam sa pocikal asi len 4 krát, ale horšie je to s kakaním. Momentálne zadržiava stále stolicu, myslím že má strach potlačiť, pretože mával často zápchy, raz či dva razy som mu musela pomôcť trošku teplomerom, aby sa vykakal. A raz v lete sa i povracal, keď sa vykakal do nočníka a pozrel sa doň. Následok toho zadržiavania sú zašpinené slipky, kakať chce len do plienky a keď ho posadíme na nočník, veľmi plače. Takže poriadne sa vykaká až keď má plienku. V škôlke sa už pár krát pokakal. Neviem, ako ho naučiť kakať do nočníka alebo do záchodu ( ten odmieta aj na cikanie ). Skúšame to po dobrom, odmenou, ale i po zlom, dohováraním, vysvetľovaním, no on stále že nepotlačí. Trápi ma to, pretože už chodí do škôlky a nemôžem mu predsa dávať každé poobedie doma plienku. Aj keď chceme niekam ísť, stále sa musíme poistiť plienkou. Snažím sa byť trpezlivá, ale neviem ako ďalej. Ďakujem za radu.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Trpezlivosť je vaša hlavná zbraň. Hlavne však, vzhľadom na to, že ste na materskej, by som chlapčeka nechala najmenj dva mesiace doma, vyšla mu v ústrety s tým, ako chce kakať. teda ak chce plaienku, dostane plienku. Niekedy si ju možno na kaknie vypýta, niekedy mu ju treba dať na celý deň. Všetko je to v psychike dieťaťa a chce to čas a trpezlivosť, aby sa ťažkosti s kakaním prekonali. Iste to súvisí aj s narodením súrodenca a aj s tým, že vy ostávate so súrodencom doma a on je odvelený do škôlky. Preto moja rada, aby ste si ho nechali doma. A ešte jedna dôležitá vec: pre dním s nikým neriešte problém kakanie, ani s babkou, ani s otcom, kámoškou a podobne. Všetko vníma a just bude zaujímavý týmto spôsobom. Špinenie slipkov je už prejav určite neurózy, takže aj preto radím, nechať dieťa doma. Keď ste sami, v intimite domova sa s ním o kakní rozprávajte, vysvetľujte mu, ako to robia veľkí chlapci, že nemajú plienky, tie má len jeho mladší súrodenec a pdobne , neodporúčam odmeny ale ani tresty. Samozrejme pochvala, intenzívna za kakanie do nočníka či záchodaq je namieste!
Odkaz na otázku

Nechce chodiť do škôlky

Henrieta, 04.11.2013 (14:21)
Dobrý deň. Môj 4,5 ročný syn začal odmietať chodiť do škôlky. Chodí tam už druhý rok. Prvý rok bol bez problémov. Ak bol dlhšie doma kvôli chorobe, pri opatovnom nástupe trochu poplakal, ale netrvalo to dlhšie ako 3-4 dni. Potom zasa chodil bez problémov. Cez letné prázdniny sa už nevedel dočkať kedy zasa bude chodiť do škôlky. Tešil sa. Prvý týždeň po prázdninách bol v poriadku. Potom ochorel a bol 3 týždne doma. Od vtedy odmieta chodiť do škôlky. Ráno je vždy veľký plač, nechce nasadnúť do auta, občas uteká, učiteľka ho musí odo mňa trhať. Pritom v škôlke má kamarátov. Učiteľky su tiež milé. Pýtala som sa ich ako sa potom správa cez deň. Vraj trochu ráno poplače, ale tak po pol hodine už je v poriadku a hrá sa. Je vraj skôr bezproblémový. Cez obed nespí, to ho nenútia, stačí ak leží a to mu vyhovuje. Tento jeho ranný plač už trvá mesiac a zdá sa mi to už pridlho. Poraďte mi prosím, čím by som ho mohla motivovať, nejak odpútať aby sa zasa tešil ako predtým. Alebo mám navštíviť detského psychológa keďže je to už tak dlho? Doma býva tiež vzdorovitý a zlostný, ale to bol aj predtým. Je troch tvrdohlavý, takže práca s nim je náročná. Ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Práve som odpovedala.
Odkaz na otázku

Nechce chodiť do škôlky

Henrieta, 04.11.2013 (14:21)
Dobrý deň. Môj 4,5 ročný syn začal odmietať chodiť do škôlky. Chodí tam už druhý rok. Prvý rok bol bez problémov. Ak bol dlhšie doma kvôli chorobe, pri opatovnom nástupe trochu poplakal, ale netrvalo to dlhšie ako 3-4 dni. Potom zasa chodil bez problémov. Cez letné prázdniny sa už nevedel dočkať kedy zasa bude chodiť do škôlky. Tešil sa. Prvý týždeň po prázdninách bol v poriadku. Potom ochorel a bol 3 týždne doma. Od vtedy odmieta chodiť do škôlky. Ráno je vždy veľký plač, nechce nasadnúť do auta, občas uteká, učiteľka ho musí odo mňa trhať. Pritom v škôlke má kamarátov. Učiteľky su tiež milé. Pýtala som sa ich ako sa potom správa cez deň. Vraj trochu ráno poplače, ale tak po pol hodine už je v poriadku a hrá sa. Je vraj skôr bezproblémový. Cez obed nespí, to ho nenútia, stačí ak leží a to mu vyhovuje. Tento jeho ranný plač už trvá mesiac a zdá sa mi to už pridlho. Poraďte mi prosím, čím by som ho mohla motivovať, nejak odpútať aby sa zasa tešil ako predtým. Alebo mám navštíviť detského psychológa keďže je to už tak dlho? Doma býva tiež vzdorovitý a zlostný, ale to bol aj predtým. Je troch tvrdohlavý, takže práca s nim je náročná. Ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Otázka je, či nemá mladšieho súrodenca, s ktorým ste vy doma. Ak by to tak bolo, hľadala by som dohodu s ním, že chviľu sa pohrá v škôlke a potom pre neho prídete, napríklad ešte pred poludňajším spánkom.
Druhá možnosť je, že niekoho v škôlke nemá rád, bojí sa ho, robí mu zle - spolužiak učiteľka pracovník škôlky. Aj to treba prebrať s chlapčekom.
Ak situácia bude pretrvávať, je namieste aj porada u detského psychológa.
Keďže však chodil do MŠ rád, hľadala by som príčinu v nejakej zmene, ktorá sa udiala v škôlke a nie je mu príjemná.
Odkaz na otázku

pokakávanie

laruta, 29.10.2013 (19:45)
Dobrý deň, chcela by som poradiť lebo vôbec neviem ako mám postupovať. Mám 3 ročnú dcerku, ktorá chodí do škôlky ale tam sa skoro vždy pokaká. Problém s cikaním vôbec nemá, pekne ide na záchod, ale keď ide kakať vôbec nič nevraví a to ani keď je doma. Keď bola malinká mala problém s papaním - vrackala - kašička Nutriton, keď mala 1,5 bola potvrdená celiakia. Vždy sa jej kakalo veľmi ťažko (tvrdá stolica). V súčasnosti trpí anémiou. Užíva aktiferin sirup, ktorý užíva asi mesiac (predtým maltofer, kvapky) a stolicu už má mäkšiu a kaká sa jej ľahko a preto neviem prečo nič nevraví keď chce kakať. Už som to skúšala aj po dobrom aj po zlom, aj formou odmeny a nič nezaberá. Neviem čo robím, zle lebo mám aj staršiu dcéru, ktorá sa pýtala keď mala 2 roky. Ďakujem za každú radu.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Predpokladám, že držíte celiatickú dieétu a pokakávanie nesúvisí s celiakiou.
Pokakávanie, a hlaavne aj špinenie nohavičiek súvidí takmer vždy s psychikou dieťatka. Predpokladám, že ešte nie je zrelá na vstup do materskej školy, necíti sa tam dobre a tým trestá celé svoje okolie, že sa tam pokaká. Netreba ju za to hrešiť a už vôbec nie trestať. Treba zvážiť, či nei je nejaká možnosť, aby určitý čas ešte do materskej školy nechodila. Treba dôsledne držať celiatickú diétu a ak sa to nezlepší, poradiť sa s gastroenterológom, ku ktorému určite chodíte, eventuálne vyhľadať aj vyšetrenie u detského chirurga, či sa nejedná o nejaké ochorenie v oblasti konečníka, najlepšie ak by to bol lekár, ktorý sa touto obasťou črva zaoberá.
Odkaz na otázku

dieťa trpí nechutenstvom

lubocka 1, 28.10.2013 (08:39)
Dobrý deň pani doktorka,
obraciam sa na vás s prosbou o pomoc. Mám 3 ročného syna (3r a 2 mesiace), ktorý odmieta jesť. Ako malé dieťa papal ukážkovo, zjedol čo som mu dala a koľko som mu dala. Za celé 3 roky nebol ani raz chorý. Od septembra začal chodiť do MŠ, bol už dvakrát chorý (nádcha, kašeľ) a tu nastal problém s papaním. V MŠ zje tiež vraj málo oproti iným deťom. Je bledý, od malička je anemický, dávam mu melasu, pretože z Maltoferu vracia. Stolicu má pravidelne každý deň a veru dosť!!! Má úplný odpor k mäsu, len čo zacíti v ústach mäso, naťahuje ho. Doma zje max. termix, krupicovú kašu, vývar, paradajk. polievku, ovocie. Zeleninu žiadnu, aj mrkvu z polievky vykladá, naťahuje ho z nej.Neviem, či mám s ním ísť na odbery, alebo čo. Naša pani doktorka povedala, že to zatiaľ nemám riešiť. No mne sa zdá malý taký slabý, rýchlo sa unaví...Neviem, prosím vás o radu. Ďakujem a prajem vám pekný deň.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Predpokladám, že dieťa trpí chudokrvnosťou z úplného nedostatku železa. Melasa v žiadnom prípade železo nemôže nahradiť!!!! Je veľa rôznych preparátov železa, určite je možné nejaký vybrať. V každom prípade je potrebné spraviť laboratórne vyšetrenia.
Odkaz na otázku

biely povlak na krcnych mandliach

Monika , 17.10.2013 (21:26)
Dobry den. Dcera 3,5 rocna ma biely povlak na krcnych mandliach,presne ako pri hnisavej angine... Nic ju vsak neboli,normalne je....trochu kasle este dozvuky z nadchy.... boli sme u pani doktorky,dychanie ciste,crp dobre,trocha cervene hrdlo.... V noci vsak dost chrape,zacalo to teraz ako ma ten povlak.... Pani doktorka povedala,ze to je len virusove,a ze by to malo zmiznut postupne....Zacala som jej davat vitamin C,a cibulovy sirup.... aky mate na to nazor? nechapem co to moze byt....velmi pekne dakujem za odpoved.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Niekedy sú to kvasinyk, hlavne ak dieťa predtým bralo antibiotika, môže to byť aj vírusová angina ale niekedy ani nevieme prečo presne to tak je. Je potrebné sledovať celkový stav dieťaťa, lymfatické uzliny v okolí. Všetko naozaj závisí od aktuálneho zdravotného stavu dieťatka. Ak by to boli kvasinky, pomôže podávanie probiotík.
Odkaz na otázku

nechce chodit do skolky

Kristina, 10.10.2013 (09:36)
Dobrý deň. Moja 5 ročná dcéra nechce chodiť do škôlky. Keď mala 3 roky, začala chodiť do škôlky a celý rok chodila bez problémov. Ďalší rok sa im zmenili učiteľky a vtedy začali problémy. Asi od októbra začala plakať a odmietala tam chodiť, nevedela som ju ani nasilu dostať do škôlky, odmietala sa čo i len vyzliecť z pyžama. Odhlásili sme ju a bola so mnou doma, keďže som bola na materskej s mladšou dcérou. Toho roku nastúpili obe do škôlky, ja som doma na materskej s polročným synom. Prvé 2 týždne chodila do škôlky bez problémov (má učiteľky ktoré mala prvý rok, takže tam by nemal byť problém). Potom boli skoro 2 týždne doma kvôli chorobe. A potom začala vymýšľať že nechce chodiť do škôlky. Dvakrát sa mi ju podarilo dostať do škôlky pod zámienkou že len ideme odviesť jej sestru a ona pôjde domov. Potom v škôlke som ju len nasilu s pomocou učiteľky dostala do triedy. Ďalšie 2 dni išla do škôlky bez problémov ale potom sa to znova opakovalo. Jeden deň keď išli na výlet tak išla rada do škôlky, druhý deň zase odmietla. Už keď je v škôlke, problém nemá, to mi potvrdili aj učiteľky. Na svoj vek je dosť inteligentná, chce sa učiť písať písmenká aj čísla, rada sa hrá doma "na školu". Od malička bola tzv. "náročné dieťa", vyžaduje veľa pozornosti. Chcela by som aby chodila do škôlky keďže už je v predškolskom veku. Ale nasilu ju tam dostať neviem. Myslím si že v škôlke problém nie je, skôr doma, možno vo výchove, ale neviem kde robím chybu. Bojím sa aby potom nebol problém pri dochádzke do školy. Myslíte že by sme to mali riešiť návštevami u psychologičky? Alebo ju máme odhlásiť zo škôlky? Takúto dochádzku mať nemôže. Keď sme sa jej pýtali čo sa jej v škôlke nepáči, konkrétnu odpoveď sme nedostali, buď sa jej tam nepáči nič alebo to že na nich učiteľky kričia. Už som fakt bezradná a neviem ako najvhodnejšie by bolo riešiť tento problém. Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Problém môže byť na rôzanej úrovni. Dievčatko je inteligentné a možno jej nechuť chodiť do škôlky súvisí s tým, že s tretím dieťatkom ste doma a ona žiarli, chcela by vedieť, čo sa doma počas jej neprítomnosti deje, chcela by byť s vami a mladším súrodencom. Myslím však, že vzhľadom na vek je situácia dosť kompikovaná, blíži sa škola. preto odporčúam konzultácia u detského psychológa.
Odkaz na otázku

Kakanie v noci

janka, 03.10.2013 (10:18)
Dobry den pani doktorka,

moja trojrocna dcera pravidelne zacala kakat vzdy v noci. Zobudi sa v postielke, vykaka sa do plienky a pride za mnou. Niekedy ked je unavena, si znovu lahne do postielky a pokracuje v spanku. Trva to uz vyse pol roka. Chcela by som sa spytat, co by sa s tym dalo robit aby sa to upravilo do dennych hodin, pripadne ci to nie je vec, co treba riesit s odbornikom. Dakujem velmi pekne.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Deti v tomto veku začínajú dodržiavat hygienu, začína už obdobie, kedy vedia ovládat vonkajší zvierač analneho otvoru a začínajú sa pýtat. je to však proces zložitý, velkú úlohu zohráva psychika dietata. Dieta vie, že rodičom na tom záleží ab sa už začalo pýtat a v určitom zmysle skúšajú ako dlho rodič vydrží tolerovat různe odchýlky v tomto procese. Určite by soim nasilo nič neriešila, nechajte ju kakt v noci ale dieta je dostatočne velké na to, aby ste mu vysvetlovala, že kakanie v noci ju obtažuje, musí vstat, ak nevstane ráno má bolavú ritku a podobne. prosím pred ňou neriešte tento problém s oklím / manžel, baky, kamarátky a podobne/.
Odkaz na otázku

zabudla som dopísať

lola, 03.10.2013 (09:22)
dobrý deň zabudla som dopísať keď má tú zlosť a kričí začína hádzať všetky predmety čo má okolo seba na zem napr. pohár, hračky atd....
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ak je to predchádzajúca otázka na ktorú som odpovedala, na mojej odpovedi to nič nemení. Len to potvrdzuje, že v prejavoch dietatka sa prejavuje aj jej temperament a povaha.
Odkaz na otázku

dcérka neviem si s nou rady

lola, 03.10.2013 (07:21)
Dobrý deň potrebovala by som poradiť ohľadom správania mojej dcérky 21mesiacov že ako postupovať.Narodila sa predčasne 35 týž a neviem či to má vplyv na jej správanie.Posledné 2-3 mesiace keď nie je po jej začne kričať najprv bez sĺz potom aj slzi už sú a začne nás biť napr keď jej povieme aby nám pomohla hračky upratať a ona nechce alebo keď sme v obchode a nedovolíme jej robiť čo ona chce tak vrieska a bije nás a už začala aj starých rodičov s ktorými je denne v kontakte .Keď hodíme do herne tak aj tam ked uz musíme íst domov a ona nechce tak ma začne biť a kričať už som skúšala aj pekne a aj krikom aj po zadku som jej dala ale nič nepomáha buď sa smeje alebo mi to vráti...detičky v kolektíve nebije ich sa skor boji ked sa hrá tak jej hocikto zoberie hračku a ona nič bud príde s plačom za mnou alebo si vezme inú a som si všimla že s detičkami s ktorými chodíme von sa akosi nechce kamarátiť ako by sa ich bála (možno preto že jej všetko zoberú )ale ked príde neznáme tak by sa sním hrala ide za ním rozpráva mu ...je veľmi šikovná už aj pesničky spieva , niektoré farby pozná len toto jej správanie že nás bije neviem ako mám postupovať ďakujem za odpoveď
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
To, že sa ešte nevie hrař s deřmi je v tomto veku normálne. V tejto vývojovej fáze deti síce majú rady okolo seba iné deti ale hra ešte nie je interaktívna, hrajú sa buď samé alebo s rodičmi.
Správanie dieřatka je výsledkom jednak určitej peri=ody negativizmu ale hlavne výraz povahy dieřatka. na jednej strane sa bojí nových ludí a situácií, na druhej strane svoju neistotu zakrýva takýmto správaním. A aj keď je to ešte zavčasu, prejavú sa známky negativizmu, teda odmietania toho. čo je navrhované, vhodné. Myslím, že zásadnou vlastnostou rodiča je trpezlivost. Teda trpezlivo trvat na svojom a neustúpit ak je to důlezité a zásadné / nakupovanie bez zbytočných nákupov, potreba počakař na červenú, íst načas domov, spat, opustit obchod/ na druhej strane vediet dietatu ustúpit, prijat jeho názor, požiadavku ak je to možné a vhodné.
Ak by bolo správanie neúnosné a nevite situácie riešit, je na mieste vyhladat detského psychológa.
Odkaz na otázku

Dieta 2;8 roka sa boji

agnes , 29.09.2013 (21:10)
Dobry den pani Spanikova, nasa dcera, 2r8m sa zacala velmi bat. sme na dvore zasteka susedov pes utekame s placom domov, preleti lietadlo, prefrci vlak, alebo aj prisli na hojdacky vacsi chlapci (asi 10-12 rocni) utekali sme s obrovksym placom prec, raz boli popadane zo stromov podlhovaste chumace ako husenice to vyzeralo, niekedy len zbada pavuk a uz velmi place. myslim ze ma naozaj strach lebo vyskoci na mna a cela sa trasie, nemyslim zeby to bolo le divadielko v snahe ziskat pozornost. semtam sa bavala aj predtym ale teraz to naozaj graduje, a paralyzuje nas to ako rodinu v mnohych veciach, kedze sme na ihrisku aj 2 starsimi surodencami musime odist, nestaci sa upokojit na lavicke, nehovoriac o tom ze samej mi je to luto ked ju vidim. doteraz sme nezaznamenali ziadne abnormality vo vyvoji, dosiahla vsetky milniky bez problemov, ma vrodenu vadu - nema corpus callosum. ale nemame ziadne terapie, testy zrelosti vzdy spravila na par mesiacov vyssie, v podstate to neriesime. myslite ze je to len prechodny stav alebo treba vyhladat odbornika. ? dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
V totmto veku sa môžu vyskytnúť rôzne zmeny v správaní, súvisiace s vývojom, začína aj obdobie vzdoru.
Na druhej strane môže tento stav súvisieť s niečím nepríjemným, čo prežila. To musíte vedieť vy. Ke´dže takmer všetko čo popisujete súvisí aj s hlukom, možno je jej sluch citlivejší.
Sledujte to. Máte už dve deti, ak vidíte, že strach a jeho prejavy sú úplne odlišné od vašich starších detí alebo iných detí, konzultujte určite lekára.
Odkaz na otázku

odmieta jedlo

sisa, 25.09.2013 (20:46)
..... dakujem za skoru odpoved. Ja som synčeka nenechala v jaslickach zo dna na den hned na osem hodin.
Uz tam chodi 4ty tyzden .... presiel adapt. procesom , najprv tam bol tyzden 2hod. druhy tyzden a aj treti na 4hod. potom ako som pisala sme mali to vracanie stvrtok piatok a tento tyzden tam dneska prvy krat spinkal.Plakal asi 3x co som bola prekvapena ze tak skoro ho to preslo aj ucitelky vravia ze v tomto smere nemaju s nim ziadny problem zeby vyplakaval.Unho je problem to jedenie. len dokedy mam cakat na ten zlom neviem .Hipp vyzivy som myslela maskove nakolko jablcko banan a obcas hrozno spapa tak to sa mu snazim davat v tejto forme.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ja by som mu teda do tých jaslí nosila Hipp a doma mu ho možno tiež dala. lebo naozaj nemôže žiť len na mlieku. Kedy sa to prelomí, neviem, on si na tie jasle asi zvykne, ale môže sa stať, že ak to pre neho bude stále frustrujúce, môže byť častejšie chorý. Ako hovorí profesor Matejíček, deti by si jasle nevymysleli. Ale ja chápem, že niekedy iné riešenie nie je.
Odkaz na otázku

odmieta jedlo

Sisa, 25.09.2013 (13:13)
..... nenapisala som , ze syncek ma 2rocky.Ako som uz pisala - Riesime tie jaslicky a nepapanie uz som z toho zufala.Ako naschval sme dostali nejaky crev. vyrus cize sme si 2-3dni povracali.Uz sa to zlepsuje , len mam obavu ked nebude jest v jasliach ako to mam riesit , dneska uz ostal aj spinkat , ale vypil len plnotucne mlieko z flase co som mu priniesla z domu.Mne sa uz nezda zeby takto dlho dokazal nejedenim protestovat. A od rana byt do 15tej na mlieku sa mi nezda zdrave.a este jedna otazka .... ma strasne rad vyzivy Hipp nie je to nejake navykove ze ho nato naucim a nebude jes ine??? uz aj taketo riesenie hladam nech aspon nieco spapa v jaslickach. Dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Neviem aké výživy to sú, ak sú mäsosozeleninové, kľudne mu ich do jasličiek noste. Aj ovocné, ak ich má rád. neskôr sa určite naučí papať aj iné jedlo. Dieťa, ktoré ešte len začalo chodiť do jeslí, by tam nemalo byť tak dlho je to takmer osem hodín. Jedenie, respektíve nejedenie je forma protestu proti tomu, že tam musí byť. Mlieko naozaj nie je dostatočná výživa pre dieťa v jeho veku. Všetky tieto faktory: to, že je v jasliach dlho, že tam neche chodiť, že tam nemá správnu výživu sa môžu podpísať na jeho zvýšenej chorobnosti.

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa