Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Ovčie kiahne

    , Autor: veroro29

    Dobry den,
    chcela by som sa spytat, ci mozu mat ovcie kiahne taky mierny priebeh, ze sa objavia len 3 vyrazky. Pred 21 dnami sme boli na navsteve u deti, ktore sa na druhy den osypali. Spolocne jedli, hrali sa asi hodinku. U dcery sa doteraz neobjavilo nic. Syn (1,5 roka) ma na tvari dve vyrazky, jednu vo vlasoch nad uchom - cervene skvrny, dve mierne vyvysene, vsetky maju v strede vyvysenu bodku, ale bolo by prehnane nazyvat to pluzgierikom. Uz je to viac ako 24 hodin a ziadne nove mu zatial nepribudli. Teploty neboli, obidvaja maju kasel a mierne sople, co dcera priniesla zo skolky.
    Mohli by to byt ovcie kiahne? Pripadne, da sa nasledne serologicky zistit, ci dieta kiahne prekonalo? (napr. v pripade, ze dcera dostane kiahne niekde inde a potrebovali by sme vediet, ci ich mame ocakavat aj u syna...)
    Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nepredpokladám, že sa jedná o ovčie kiahne. Bol by to naozaj veľmi mierny priebeh, ktorý nemusí zanechať dostatočnú imunitu a kiahne sa môžu zopakovať. Iná vec je, ak je dieťa očkované, potom takýto mierny priebeh môže byť. Imunita sa tým zvýši.