Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Zavadzanie UM

    , Autor: alinka1

    Dobry den pani doktorka. Prosim o radu ohladom dodojcenia a zavadzania UM. Dcera ma 15 mesiacov, uz by som ju potrebovala odstavit od materskeho mlieka. Kojim uz len pred zaspavanim a v noci sa este 3-4x budi a ziada mliecko. Caj ani vodu vo flaske nechce, len mna. Myslite ze je stale hladna?

    Ake umele mlieko by ste mi doporucili a ako casto jej ho mam davat? Zatial pila len moje.

    Nas jedalnicek je zhruba takyto:
    8:00 chlebik s maslom, olivovym alebo kokosovym olejom, lucinou
    10:30 ovocie, piskoty
    13:30 zelenina s masom alebo vajicko a priloha ( zemiaky, ryza, cestoviny, strukoviny)
    16:00 jogurt
    18:30 nemliecna kasa s bananom
    19:30 materske mlieko
    Vypije asi 3 dcl vody pripadne caju.

    Kedy a kolko UM by som mala davat?

    Dakujem Vam velmi pekne za radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťatko v tomto veku má mať bežný rodinný jedálníček, tak ako som to už opakovane aj v tejto poradni písala, s určitými obmedzeniami.
    Mlieko je dôležitá a veľmi zdravá súčasť výživy dieťaťa ale nie nevyhnutná. Ak však dieťatko je kojené a chcete kojenie zrušiť, je vhodné nahradiť mliečne porcie / ráno, večer, odpoludnia/ umelým mliekom , formulou. Všetky firmy zavádzajú na trh aj pokračujúce mlieka, všetky sú kvalitné, určené pre deti od jedného roka, je na vás, ktoré si vyberiete. Do troch rokov odporúčam podávať mliečnu porciu dieťaťu vo forme tohto umelého mlieka, formuly.