Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • vyvracanie očiek

    , Autor: natypd

    Dobrý večer, pani doktorka! prosím Vás o radu, názor. moja 16mesačná dcéra sa narodila s hypotonickým syndromom, na základe čoho bola sledovaná neurologom. v ničom nezaostávala, psychomotorický vývoj bol "tabuľkový", prípadne niečo robila skôr ako iné deti a hypotonia sa u nej prejavuje len v tom, že je maximálne ohybná. pred vyše pol rokom bola chorá(horúčka len 1deň, max.38,5 po odpočte) a vtedy prvýkrát krátkučko asi 3x po sebe vyvrátila očka dohora. spomenula som to aj neurologovi, ten následne urobil sono hlavičky, eeg, vyžiadal krvný obraz. všetko mala dcéra v poriadku, nepotvrdila sa ani epilepsia a záver bol, že tieto "tiky" nie sú neurologického pôvodu. v priebehu pol roka sa jej to stalo ešte asi 2x. medzičasom nás s neurologie aj vyradili so záverom, že všetko je v poriadku. pred týždňom dcéra opäť ochorela, opäť teplota len jeden deň a dostala silné soplíky(husté, biele vo veľkom množstve). a opäť sa dostavilo vyvracanie očí. ale v dosť intenzívnej miere. napla svaly nožičiek a ručičiek ako keď sa naťahuje za niečím a vyvrátila očká dohora. keď sme ju ale oslovili, okamžite reagovala.tak som teraz opäť neistá, čo robiť, či znova neurológ, či sú to nejaké záchvaty, alebo len zlozvyk. ako sa totiž zlepšuje ochorenie, tak aj týchto "príhod" je menej. poraďte prosím. máte s niečim podobným skúsenosť? ďakujem Vám.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Celkom podobnú skúsenosť nemám. Dobrá správa je, že po oslovení hneď reagovala. V každom príôade by som odporučila neurologické kontrolné vyšetrenie.