Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Hnacka u 9 mesacneho chlapceka

    , Autor:

    Dobry den, moj skoro 9 mesacny syncek mal hnacku a doktorka povedala mlieko na den vylucit a dat mrkvovy odvar a potom postupne nasadit mlieko s tym mrkvovym odvarom. A ja sa chcem spytat aky pomer mlieka s mrkvorym odvarom ma byt ?
    Dakujem za radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ja nepodávam mrkvový odvar ale ryžový odvar. Ak máte mrkvu z dobrého zdroja, že viete, že neobsahuje veľa dusičnanov, tak môžete aj mrkvový. počiatku mlieko a odvar v pomere pol na pol, potom zvyšovať pomer mlieka a znižovať pomer odvaru tak, aby ste sa, ak sa má dieťatko lepšie asi po dvoch dnoch dostali znova k plnému mlieku. Liečba hnačky dnes však nespočíva v tejto diéte. Je potrebnépodávať podľa počtu stolíc rehydratačný rozotk / kulíšek alebo elektrolyt humena/, najdôležitejšie totiž je, aby sa dieťa nedehydratovalo, nestratilo veľa tekutín. Taktiež je vhodné podávať enterinu - je to probiotikum s čučoriedkovým odvarom., stačí tri až štyri dni a potom pokračovať probiotikami, ideálne enterol. Diéta má byť držaná krátkodobo, mäsozelneninový príkrm ani netreba vyradiť, len tam dať viac mrkvy a ako závarku ryžu. Niekoľko dní nepodávame ovocie ani mliečnu kašu.