Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • zavadzanie lepku

    Dobry den!
    Velmi rada by som poznala vas nazor na krmenie väcsieho babatka. Mam 9 mesacneho synceka, ktoreho dojcim a hoci som uz relativne skusena mamina (obe starsie deti som dojcila do dvoch rokov), nechcem urobit nejake dieteticke preslapy, kedze uz nemam cas sledovat trendy vo vyzive tak intenzivne ako pri prvych dvoch detoch a to, co pocuvam od niektorych mamiciek, sa trocha lisi od toho, comu som verila vo vyzive doteraz a co mi aj teraz pride ako lepsia cesta. Pri vsetkych detoch som zacala s prikrmami az po ukoncenom 7. mesiaci s tym, ze do roka som zaviedla len rozne druhy povolenej zeleniny a ovocia, kuracie, morcacie a kralicie mäso, vajecny zltok, ryzu, pohanku, pseno a kukuricnu krupicu na zahustenie jedal. Ziadne rozky, kase, jogurty...Tak to planujem robit aj teraz. Myslite, ze je v poriadku zaviest lepok az okolo roka, ked sa- pre mna nepochopitelne- zacina presadzovat jeho zavadzanie uz dokonca vo 4. mesiaci? Nechcem sa silou mocou drzat sablony, ktoru som pouzivala pri starsich deckach (maly je v tomto veku najväcsi, 8800g), ale nechcem ani nic urychlovat len preto, ze zrazu su ine trendy. Navyse maly este nema ani jeden zubok a bala by som sa dat mu rozok, a s kyslomliecnymi vyrobkami chcem tiez pockat az do roka, aby som mu nedavala kravske mlieko, ked sa uz tolko mordujeme s dojcenim:-) Chcem sa vlastne uistit, ci je to takto OK, pretoze neviem, ci mu ponukat viac jedla preto, ze je väcsi a azda ma aj väcsie naroky, alebo naopak neponukat, kedze je dost velky, takze asi nehladuje. V noci sa budi na dojcenie velmi casto, ale myslim, ze to s hladom bezprostredne nesuvisi. Ked som mu parkrat dala pred spanim kasu zo zemiakov alebo ryze, spal este horsie. Mozem obcas zahustit ovocie nesladkymi burizonmi? A treba uz davat do prikrmov olivovy olej? Kdesi som zachytila, ze az od 10. mesiaca, preto som ho doteraz nedavala. Dakujem za rady.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dobry den, plne podporujem Vas materinsky instinkt, ktory Vam hovori zotrvat pri tom, co ste boli zvyknuta aj u starsich deti. Zial nove trendy casto suvisia s potrebami farmakologickych spolocnosti zvysit spotrebu urcitych umelych vyziv a podobnych nezmyslov. Naozaj nie je potrebne lepok do stavy zaradovat skor ako pred ukoncenym 1. rokom zivota alebo neskor. Ste velmi rozumna a vnimava mamicka a preto Vas povzbudzujem riadit sa svojim rozumom a tym, co vy uznate za vhodne, pre svoje dietatko, kedze uz mate skusennosti aj so starsimi detickami. Ako ste sama tistili, nie je dobre dietatku na noc davat syte jedla, pretoze potom sa mu tazko spi. Miesto toho, aby si telo oddychlo, musi viac pspracovavat a to ho vycerpava. Vas syncek si sam vypyta tolko jedla, kolko potrebuje a preto nie je potrebne mu davky jedla umelo zvysovat. Co sa tyka olivoveho oleja, odporucam ho podavat v malych davkach (1 kavova lyzicka za den). Je dolezity pre vstrebavanie vitaminov, ktore su rozpustne v tuku. Su to vitaminy D,E,K,A. Prajem Vam vela radosti z deticiek a vela pohody! S pozdravom Jana W.