Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • staci dojcenie?

    Dobry den,
    chcela by som sa opytat. Mam 11mesacneho synceka, ktory uz pekne papka prikrmy, ale zaroven ho este 3xdenne dojcim. A to, rano, po obednajsom spanku a na noc. Aj ked vidim, ze dojcenie ako "chod" jedla mu nestaci, tak mu k tomu pridavam aj normalne jedlo. Ale moja otazka je, ci mu tolko mlieka staci, alebo treba pomaly pridavat aj ine umele mliecko. Syncek si zvykol tak, ze akonahle som mu zaviedla plnohodnotny prikrm ci uz na obed, desiatu alebo olovrant, tak uz prsnik nechcel... Aj to poobedne dojcenie je uz iba take "cuckanie". V noci si mliecko nepyta. Citim, ze mi uz mliecko konci, lebo maly stale pije menej a menej a nevidim zmysel nasilu si odstriekat mliecko, aby som si udrzala produkciu mliecka. Myslim, ze syncek sa pomaly ale isto zacina odstavovat sam. Len sa bojim, aby mal dostatok mliecka. Preto moja otazka ohladom potreby doplnania umelym mlieckom. Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dobry den, pokial syncekovi v strave zaradujete aj mliecne vyrobky ako jogurty a syry, urcite nie je potrebne pridavat umele mlieko. Vas syncek si prirodzene reguluje svoju potrebu. Pokial sa vam mliecko v prsnikoch stale tvori a syncek ma on zaujem, nerieste, ci je ho dost alebo nie. Odporucam zacat s inym ako materskym mliekom az vtedy, ked uz syncek uplne prestane sat z prsnika. Mozno to bude uz v takom veku, ze nebude potrebne umele mlieko, ale budete moct plynule prejst na obycajne mlieko. Najlepsie bude, ked sa potom poradite s vasou pediatrickou. S pozdravom Jana W.