Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • MMR vakcina

    Dobry den, pani doktorka. Mam priatelku, ktorej sa pred 2 mesiacmi narodil chlapcek. Ma obavy z MMR vakciny, lebo roky zila v Anglicku a tam sa vela hovori o prepojeni tejto vakciny a zvysenym vyskytom autizmu. Viem, ze ste na tuto temu uz odpovedali, no jej otazka je, ci existuje ockovanie proti tymto trom ochoreniam samostatne a nie v jednej vakcine. Cize tri ockovania miesto jedneho. Kedze sama mam takmer rocnu dcerku, odpoved na tuto otazku by zaujimala aj mna. Vopred velmi pekne dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Existujú aj tzv. monovalentné vakcíny mumps:mumpsvax, osýpky:attenuvax a ružienka :meruvax. Myslím, že tieto vakcíny u nás nie sú registrované. Všade na svete sa očkujú tieto vírusové ochorenia v kombinovaných vakcínach. Očkovanie touto vakcínou a postihnutie autizmom nikdy nebolo dokázané. Je tam časová zhoda, pretože na autzm,us sa začína mysliť v druhom roku života, kedy sa týmito vakcínami očkuje. Štatisticky je počet detí s autzmom neporovanteľný s počotom detí, ktoré sa stále v krajinách tretieho sveta nakazia napríklad osýpkamia ktoré na toto ochorenia aj zomrú.