Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Očkovanie proti pneumokokom - nežiaduce reakcie

    Dobrý deň. Chcela by som sa informovať.... v utorok som dala 13-mesačnú dcérku očkovať proti pneumokokom Prevenarom. Noc prebehla v poriadku, no na druhý deň bola celý deň mrzutá a uplakaná a nemala veľmi chuť do jedla....ďalšie dni prebehli striedavo s lepším či horším papaním a spaním....v noci s piatka na sobotu a v sobotu cez deň sa mi zdalo, že má trošku zhoršené dýchanie a že jej jemne chrapčí občas v nošteku a už v noci sa mi budila každú chvíľku na upchatý noštek a mala aj zvýšenú teplotu 38,4 bez odčítania.... ale cez deň (dnes) bola od rána čulá, po soplíkoch ani stopy, teplotka sa jej zvýšila až okolo obeda na 38,1 bez odčítania, no pri obede po prvých troch lyžičkách polievočky začala prudko zvracať....a bolo toho dosť veľa.... a pritom je čulá a veselá, ale teplotku má zvýšenú naďalej, nakoľko som jej zatiaľ nič nedala na zníženie, keďže ju nemá nad 38,5... Na internete som sa dočítala, že príznakmi očkovania môže byť aj zvracanie, aj nechutenstvo, aj podráždenosť, aj malátnosť, aj teploty, aj zhoršené spanie... vlastne všetko to, čo sa mojej dcére počas týchto dní udialo.... len sa mi nezdá, že sa príznaky môžu prejavovať a doznievať až 5 dní po očkovaní.... myslíte, že tieto príznaky môžu súvisieť s očkovaním, alebo nie? Hlavne mi ide o tú teplotu a zvracanie.... dcérka nejedla nič nezvyčajné, na čo nie je zvyknutá, tak nie som si vedomá, že by jej mohlo byť ťažko z jedla.... ďakujem pekne za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neprdpokladám, že je to reakcia na očkovanie. V súčasnosti máme u detí časté vírusové ochorenie spojené s hnačkou, zvracaním aj teplotu. Občas vidíme aj bakteriálne ochorenie spojené s týmito príznakmi. Či už je to vírusové, bakteriálne ochorenie alebo aj reakcia na očkovanie, treba postupovať rovnako. Hlavne zabrániť dehydratácii dieaťa častým pitím po malých dúškoch, diétou, podaním lieku proti teplote nad 38, st. C a hlavne sledovaním dieťaťa. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte lekára.