Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • MMR a chore dieta

    Dobry den, pani doktorka,

    so synom som sla k doktorke s doznievajucou laryngitidou, ktora vypukla pred 4 dnami a ona rozhodla, ze to nie je take zle, trosku pokaslieval, ale kedze nemal teplotu rozhodla sa ockovat ho vakcinou MMR a Prevenarom. Odvtedy preslo asi 8 tyzdnov a syn okrem klasickej reakcie (zvysena teplota) po tyzdni a horucky 2-3 dnovej 39,2°C asi po mesiaci (ktora mohla byt zo zubkov) nemal z mojho pozorovania ziadne neziaduce priznaky. Myslite si, ze sme este v riskantnom obdobi alebo sme mali stastie, ze sa mu nic horsie nestalo? A ako hodnotite pristup nasej doktorky, je pravda, ze ockovat sa moze aj v chorobe ak dieta nema teplotu?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Kontraindikáciou očkovania / všeobecnou/ je len akútne prebiehajúce ochorenie. Ak lekárka stanovila, že ochorenie už tieto kritéria nespĺňa, rozhodla, že je možné ho očkovať, bolo plne v jej kompetencii takto rozhodnúť. Reakcia po týždni pravdepodobne bola reakciou na očkovanie, ktorá sa však bežne popisuje a nie je neprimeranou reakciou. Ako sama udávate následná reakcia po mesiaci bola spôsobená inou príčinou a ani sa nemôže považovať za reakciu po očkovaní.