Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • liečba na methotrexate

    , Autor: maria83

    Dobry den,chcela by som sa spytať,či mi viete poradiť,či je možne dať zaočkovať dva a pol ročne dievčatko proti kiahnam.Je už štyri mesiace na liečbe methotrexatom pre juvenilnu idiopaticku artritidu.Vraj je akékoľvek očkovanie popri tejto liečbe dosť velka zaťaž na imunitu.Tak by ma zaujimalo,či je lepšie dať dieťa zaočkovať proti ovčim kiahnam alebo nechať,nech si tym ochorenim dieťa prejde.Dakujem za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Na toto neexistuje jednoznačná odpoveď.liečbu tohto ochorenia ako aj prípadné možnosti očkovania rieši vždy ošetrujúci lekár dieťaťa, hlavne ten, ktorý vedie liečbu metotrexatom.