Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Nová vakcína proti pneumokokom.

    Dobrý deň. Syn sa narodil v máji 2009, takže onedlho bude v rámci povinného očkovania očkovaný aj proti pneumokokom. Dopočula som sa, že je u nás nová 10 valentná vakcína proti pneumokokom (názov neviem). Pani doktorka, dalo by sa namiesto Prevenaru požiadať, aby ho zaočkovali tou novou vakcínou ? Čo si o tom, prosím, myslíte? Je to možné ? Je to rozumné ? Neviete koľko by sme doplácali? Ďakujem veľmi pekne.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Máte správnu informáciu, existuje nová vakcína proti pneumokokom, obsahuje antigény desiatich sérotypov / doposiaľ bolo 7/, v priebehu niekoľkých týždňov by mala byť na slovenskom trhu. Očkovacia schéma je trochu iná ako u tej, ktorá sa používa a myslím, že bude plne hradená rodičmi. Jej cena ešte nie je stanovená.