Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Kolegyňa

    Dobrý deň. Obraciam sa na vás možno s trošku banálnym problémom, ale aj tak by som Vám bola veľmi povďačná, keby ste mi odpovedali.
    Jedná sa o moju kolegyňu, ktorá asi pred rokom nastúpila do firmy, v ktorej pracujem. Sedíme spolu v jednej kancelárii a čím ďalej tým viac si všímam, že ma takmer vo všetkom začína napodobňovať a kopírovať. Pred rokom keď prišla mala celkom iný účes, obliekanie, štýl. Postupne si zmenila účes na rovnaký ako mám ja, vlasy si začala farbiť rovnakým odtieňom ako ja. Obliekať sa začala rovnakým štýlom ako ja. Dokonca som si všimla , že začala používať vo vyjadrovaní rovnaké frázy ako ja. Ešte aj byt si prerobila podľa toho čo videla u nás. Neviem čo si o tom mám myslieť ale začína ma to dosť znervózňovať, ako keby mi kradla identitu. Neviem či jej mám niečo naznačiť, alebo to nechať tak. Manžel mi hovorí , že aby som sa nad tým len zasmiala, ale je dosť nepríjemné keď jeden deň si kúpim nejaké oblečenie a do týždňa niečo podobné vidím na nej. Najviac mi však na nej vadí také nekolegiálne správanie. Viackrát som si všimla, že keď sme spolu prikloní sa k môjmu názoru, ale ako náhle do toho zasiahne šéf a má iný názor hneď sa prikloní k nemu, aj keď sme sa dohodli, že budeme obhajovať ten náš. Proste vôbec si nestojí za slovom. Minule sme dostali jednu úlohu od šéfa, ktorá nebola až taká súrna a keďže sme mali vtedy uzávierku dohodli sme sa medzi sebou, že tú úlohu urobíme každá za seba až po skončení uzávierky. Ja som sa teda držala toho a do tej úlohy som sa nepúšťala, no ona ju hneď na druhý deň urobila a bežala za šéfom to odovzdať . A pritom ona prvá predo mnou vyhlasovala, že na tú úlohu vôbec teraz nemá čas a či šéf nevie, že máme momentálne dôležitejšiu prácu, ktorá musí byť urobená na čas a podobné. Začínam nadobúdať pocit , že ma môže hocikedy podraziť, aby ona pred šéfom vyzerala schopnejšia. Doteraz som mala vždy šťastie na dobrých kolegov, s predchádzajúcou kolegyňou, s ktorou som niekoľko rokov sedela v kancelárii sme boli výborné priateľky . Žiaľ odišla do dôchodku a nahradila ju táto súčasná, pri ktorej mám stále taký čudný pocit, že mi intriguje za chrbátom.
    Vopred ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dobrý deň,
    to ako popisujete kolegyňu vyzerá tak, že s vlastnou identitou to nemá celkom jednoznačné. Ste pre ňu vzorom, métou, ktorú má potrebu kopírovať, dosiahnuť a - zdevalvovať, zvíťaziť nad vami.
    Jej hra je "tajná", podprahová, navonok sa o ničom nehovorí, témy sa neoslovujú - máte na výber - buď budete hrať jej "hru" - čiže budete sa tváriť že nič nie je, budete neustále v strehu, pripravená "bojovať", nedôverovať, byť opatrná, alebo to skúsite priamo osloviť - tým jej hru môžete "pokaziť", musíte však rátať s tým, že to môže vyvolať agresivitu - a pritvrdenie tlaku na vás. S takýmito štruktúrami osobnosti je veľmi náročné "spolužitie" - majú svoje ciele, svoje spôsoby, svoje vlastné pravidlá. Ak sa vám podarí témy kopírovania zviditeľniť, priamo oslovovať, je možné že prestane. Ak nie, asi bude na mieste otázka či sa v rámci pracovného priestoru nenájde pre vás dve oddelené sedenie.