Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Pomoc pre kamarátku

    Dobrý deň,
    chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Mám kamarátku, ktorá mala pred časom isté osobné problémy. Riešila ich aj so psychiatrom a berie antidepresíva. Problém je ale v tom, že sa strašne uzatvára teraz do seba, obviňuje zo svojej situácie celý svet a myslím, že má problémy aj s alkoholom. Veľmi by som jej chcela pomôcť, ale neviem ako na to. Skúšala som ju volať niekam von, pozývala som ju k nám na kávu, cvičiť a pod., ale boli tam len samé výhovorky, prečo práve teraz nie. Mne to už pripadá, akoby som ju otravovala. Prosím, poraďte mi, ako sa mám k nej správať, ako jej pomôcť. Kontaktovať ju, alebo to nechať tak.
    Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    dobrý deň,

    pokiaľ sa vám podarí s ňou nadviazať vzťah, môže to byť fajn. skúste sa s ňou rozprávať o tom, čo by chcela robiť alebo nerobiť. čo by potrebovala. možnože jej na tom, čo jej navrhujete, niečo veľmi nesedí. možno ju to odvádza o niečoho iného, v čom je ponorená a potrebuje tam byť. skúste ju sprevádzať v tom čo už robí, len tak sa pridať k nej. to by mohlo byť iné ako to, čo už realizujete. možno nepotrebuej pomôcť ale potrebuej seberovných priateľov. pozorovaním a počúvaním sa možno dostanete dalej ako vymýšľaním a hľadním spôsobov pomoci.

    prajem veľa zdaru