Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Jedalnicek

    , Autor: arian

    Dobry den pani doktorka. Potrebovala by som radu. Nie som si ista, ci je jedalnicek mojho 8 mesacneho synceka spravny a dostatocne bohaty. Na ranajky ma mliecko 210ml (8:30-9:00),na desiatu (okolo 10:00) ma rozmixovanu mrkvu s jablkom, alebo bananom, detsku vyzivu alebo ine ovocie. Na obed (12:30-13:30) masko so zeleninou (mrkva, zemiak, brokolica, karfiol), alebo s ryzou- vsetko rozmixovane. Inak mi to vypluva. Olovrant (okolo 16:00) mliecko 180-210ml. Vecer (19:00) kasa z ov. vlociek alebo musli kasa urcena pre babatka. Niekedy s prichutou inokedy bez. Aj tak je dost sladka. A posledne jedlo (22:00) mlieko 210ml. Pije formulu Cow and Gate Comfort. Syncek nepapa ziadne pecivo. Nie je to chyba? Napina ho z toho, tak mu pecivo nedavame. A este par otazok. Mam mu pridat uz aj ine druhy zeleniny? Z ovocia skusil uz aj slivku a melon. Biele activia jogurty staci zaviest neskor ak ma dostatok mliecka? Ziadne sladkosti ani maskrtky nepapa a pije iba cistu prevarenu vodu. Mali sme a aj mame velke problemy s refluxom. Boli sme aj v nemocnici. Tak som dost opatrna pri jeho jedalnicku. S prikrmami sme zacali az v 6 mesiaci. V krajine kde zijem sa lekari do jedalnicka nestaraju. Je to cisto rodinna zalezitost a ked nieco odporucia, tak len kupovane jedla v poharikoch. Tie davam malemu ak cestujeme. Vopred Vam dakujem za odpoved a rady. Prajem pekny den.Majka

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Jedálníček má ukážkový, jogurt po deviatom mesiaci môže, ale ak mu nechutí, nemusí, odpoludnia je mlieko dobrá voľba. Chlebík alebo pečivo / do roka bez nátierkyú mu môžete po raňajkách ponúkať, ale ak ho nevie papať, nie je to nutnosť. Predpokladám, že v kaši alebo zleninovom príkrme obilninu, teda lepok má. Čo sa týka zeleniny, môžete pridávať iné druhy, ale vždy len jeden a cca 4 dní čakať ako na to zareaguje.
    Ovocie odporúčam len také, ktoré nemá červenú dužinu, Melón môže byť kontaminovaný salmonelou. to by som nedávala.
    Ešte by som doplnila, že strava dieťaťa má byť pestrá čo do zloženia ale nie čo sa týka chutí, takže nie je potrebné nič meniť. Kým sa nenaučí žuť / čo je individuálne/ nie je potrebné mu vnucovať hutnejšiu stravu.