Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • strava

    Dobry den, chcela by som sa s vami poradit ohladne jedla mojej 11 mesacnej dcerky . chcela by som vediet ktoru zeleninu moze uz v pohode jest ,pretoze teraz uz su aj paradajky aj uhorky , paprika tak ci to moze alebo nie aby som jej nieco nedala a ona by to nemala este jest. syr moze ktory podla vas je pre nu najlepsi a tiez aky jogurt moze papat kazdy mi vravi ved daj jej pribinacka no ja som pocula ze nie je to velmi vhodny tak jej nedavam .mozte mi napisat preco nie je vhodne pre tak male deti.? a este posledna otazocka ma 11 mesiacou a len dva zubky nemala by ich mat uz viac ? viem ze vyjdu no len sa mi to zda ze nejako dlho aj tie dva jej vysli az zaciatkom 7mesiaca . inak je velmi zive a usmievave dietatko a uz zacina pomaly sama chodit . zabudla som este na jednu vec zistili sme ze ked ju davam kupat do vane tak sa nam stalo uz asi 5krat ze ked stala vo vane a som pustila vodu sa vycurala tak som myslela ze jej kupim nocnik a ju dam takto vzdy na nocnik , myslite si ze by sa mohla naucit cikat na nocnik alebo je to este zbytocne skoro ? Dakujem vam vopred za odpovede na moje otazky a pekny den prajem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    S nočníkom to môžete kúšať a po vycikaní ju veľmi chváliť, ale ak by ho odmietala, nenúťte ju na neho.
    Zúbky sú na tento vek v poriadku.
    Čo sa týka stravy. Do roka určite nie pribináčik preto, že obsahuje veľa bielkoviny kravského mlieka / je to vlastne koncentrát tejto bielkoviny, pretože je vyrobený na báze tvarohu / a ako taký zaťažuje neprimrane obličky. Z toho dôvodu zaraďujeme aj tvaroh aj syry až po roku, tavený syr až po druhom roku života. Zleninu po roku môže určite aj paradajku, v malom mn. aj uhorku / skúšať / a nepálivú papriku. Po roku je tzv. rodinná strava, trošku soliť, ale má svoje pravidlá: jedlo primeranej konzistnecie, aby ho dieťa zjedlo. Do dvoch rokov žiadne tavené syry, do troch rokov žiadnu vegetu ani masox, žiadne údeniny, ani detskú šunku a detské párky!! Do šesť rokov žiadne huby ani zrejúce syrys.