Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Reflux

    Dobrý deň, pani Doktorka mám dvojročného chlapčeká, ktorému bolo asi pred mesiacom zistený reflux štvrtého stupňa. Pani doktorka nám predpísala tabletky costi 1/4 tabletky užívať pred jedlom.Problém je vtom,že malý sa v noci budí a veľmi plače. Do polnoci od 8 hod. je hore aj 3krát. Po polnoci je to trochu lepšie, ale aj tak sa veľmi nevyspí a ja tiež nie. Opatrenia, ktoré robim sa veľmi neosvedčili ( polohovanie hlavy,do postele žiadne mlieko /,alebo som nedočkavá matka? Zaberie tá liečba, alebo nemám očakávať žiadne zázraky? Potrebujem pomoc, už som sa dosť dlho nevyspala, čo robiť pomôžte.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    pomoc potrebuje hlavne vaše dieťa. neviem akým spôsobom bol reflux / predpokladám gastroesofageálny/ diagnostikovaný. Skutočná diagnostika je možná len pH metriou. Ak však liečba po takejto diagnostike nezaberá, je potrebné sa objednať na príslušnom pracovisku a iečbu upraviť. okrem polohovania, nepodávania tekutín medzi jedlom ani pred spaním je dôležitá ak diéta. Ochorenie je často spojené s alergiou na bielkovinu kravského mlieka, takže by bolo dobré všetko mlieko a mliečne výroby vysadiť. niekedy stačí prejsť aj na bezlaktózové mliečne výrobky, v takom prípade sa nejedná o alergiu ale neznášanlivosť laktózy. Určite pri pretrvávaní ťažkostí znova konzultujte lekára, ktorý dieťa lieči.