Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Cumel

    , Autor: ellinka

    Dobrý deň p. Doktorka, chcela by som Vás poprosiť o radu keďže všetky moje možnosti zlyhali ohľadom odučenia do cumľa. Malý má 2,5 roka, v septembri ide už do škôlky a cumeľ potrebuje nielen v noci na zaspaite, ale pri obedňajšom spánku a cez deň keď ho niečo rozruší , spadne a potrebuje sa ukľudniť. Predpokladám, že detičky v škôlke už nemajú cumeľ, ale naozaj neviem ako ho odučiť, žiadne reči ohľadom veľkých chlapov atď nepomáhajú. Je dobré to urobiť rázne a zo dňa na deň mu zobrať cumeľ alebo ho nechať ešte s ním? Raz sme to skúšali bez neho ale nedokázal zaspať vôbec a bol nervózny. Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Odpoveď je ťažká, aj v tomto prípade každé dieťa reaguje inak. Ale asi neostáva iné ako počkať na situáciu, kedy sa mu bude dať celá situácia vysvetliť a vezme to rozumovo. Môžete ho tiež motivovať tak, že ak má nejakú rúžbu, že by niečo chcel / autíčko, kocky a podobne/ skúste mu povedať, že tie sa musia vymeniť za dudu. Možno
    uspejete, potom síce bude večer cumlík chcieť, ale keď sa znova poteší s hračkou, tak sa upokojí. Zobrať ho nasilu, čo by malo za následok nervozitu, nie je dobrý nápad.