Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Odmietanie jedla

    , Autor: mikeila

    Dobrý deň. Môj synček má 16 mesiacov a už dlhšiu dobu sa trápime s jedlom. Na raňajky vypije mliečko cca 300ml a potom sme len na pribináčkoch a termixoch, čajíku a zase mlieku. Iné jedlo odmieta, pritom predtým nemal problém, zjedol aj chlebík s maslom, rohlík, presnidávku a tuhšiu stravu, aj keď nie vela. Teraz nič nechce ani len ochutnať. Máme už 16 zúbkov. Pred mesiacom sme vážili 11kg a merali 82cm. Prosím poradťe mi ako dalej, pretože som už zúfalá. Vopred ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Niekde sa stala chyba. Buď je dieťa preťažované, čo sa týka pohybu, je unavené, potom nechce spať ani jesť. okrem toho deti v tomto veku zle prijímajú nové druhy stravy a ak sa im ponúkajú, nakoniec odmietajú aj to , čo normálne konzumovali. Tá strava u týchto detí naozaj môže sa zdať dosť jednotvárna. a pokial obsahuje ovocie, zeleninu, mäso a obilniny, nie je dôvod ju veľmi meniť. Treťou príčinou môže byť, že si zvykol na sladkosti / napríklad aj pribináčik / preto iné druhy výživy odmieta. Ďalšou príčinou môže byť chudokrvnosť, je treba skontrolovať krvný obraz u vášho lekára.
    Riešenie je ponúkanie pravidlene adekvátnej stravy. Medzi jednotlivými porciami okrem vody od smädu, neponúkame nič. Teda ráno mlieko, potom hneď rohlík alebo chlebík s maslom, či lučinou, Dopoludnia ovocie, na obed stále ako základ mäsosozeleninovú polievku, potom druhé, podľa toho, čo je navarené, dopoludnia jogurt alebo mlieko / neponúkať vôbec pribináčik termix a podobne, sú veľmi sladké/, na večer kašu, zemiaky, chlebík, druhá večer mlieko. Musíte byť striktná a nenechať sa zviesť k tomu, že nech aspon niečo zje dám mu mlieko alebo pribináčik!