Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • pneumokoky

    Dobrý deň, moje dieťa prekonalo vírusový zápal priedušiek ako 3,5 mesačné, zistili mu chlamýdiu a bolo hospitalizované v nemocnici a užívalo spray Ventolin a potom 21 dní antibiotiká rovamycine 1,5 M.I.U.. Nebolo vôbec očkované, nakoľko počas tejto liečby ani nemohlo byť očkované. Teraz ho čaká očkovanie proti pneumokokom, niekde som čítala, že dieťa po prekonaní takejto choroby si posilňuje imunitu a preto sa chcem spýtať, či má vôbec význam očkovanie v tomto prípade, nakoľko som čítala veľa negatívnych reakcií pri očkovaní proti pneumokokom.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Chlamýdie nie sú pneumokoky. Proti pneumokokom prekonaním ochorenia neostáva solídna imunita na všetky typy a my nevieme, s akým typom pneumokoka sa dieťa kedy stretne. Preto sa ochorenia spôsobené pneumokokmi opakujú. Hlavne u dieťatka, ktoré bolo už na začiatku života takto závažne choré, je očkovanie, a aj proti pneumokokom veľmi dôležité, aby sa predilo závažným ochoreniam / nie len dýchcieho systému/ ktoré tieto baktérie spôsobujú. Očkujem proti pneumokokom viac ako 5 rokov a nemal som žiadne závažné reakcie po očkovaní. Neobávajte sa, očkovanie vášmu dieťatku pomôže v prekonávaní ochorení,