Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • uzlinky na krku

    Dobry den pani doktorka,chcem sa opytat ohladom mojho 22 mesacneho synceka,uz takmer od narodenia mal na krku a vzadu na hlavicke drobne uzlinky,ktore sa casom zvacsili.Teraz ich ma uz len na krku a to na lavej aj pravej strane vzadu,su ovela vacsie ako predtym,ked mu ich chytim nebolia ho,velmi mu ich takisto vidiet..Bojim sa ci to nejako nesuvisi s mojim ochorenim,ci sa na neho nemohlo preniest nieco este pocas tehotenstva,liecim sa na lupus..krvne testy mu robili niekolko krat,vzdy dopadli dobre,vraj je len troska anemicky..dakujem vam pekne za vasu skoru odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Zväčšenie uzlinike vidímeu detičiek často, nemusia znamenať žiadne závažné ochorenie, upozorňujú na to, že imunitný systém produkuje protilátky a často sú uzlinky zväčšené pri akomkolvek infekte, zostávajú potom zväčšené aj po odoznení infekcie. Pokial je dieťatko sledované lekárom, kontrolujú sa mu určité parametre hlavne zápalové a krvný obraz. je všetko vporiadku. Odporúčam vždy navštíviť lekára, ak by sa uzlinky aktuálne veľmi zväčšili, dieťa malo ťažkosti, bolesti končatín, teploty, krvácanie z nosa alebo iné prejavy krvácanie, napr. modrinky neprimerané jeho občasným pádom a podobne.