Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • 34-mesačná dcéra nechce cikať do nočníka

    Dobrý deň,
    našu 34-mesačnú dcéru sa už niekoľko mesiacov márne pokúšame odučiť od plienok. Dcéra je dosť špecifický prípad, pri odúčaní sme si prešli už kadečím. Keď sme jej prestali dávať plienky a nechávali ju v nohavičkách (na pár hodín denne), postupne sa naučila zadržiavať moč, čiže namiesto toho, aby sa pocikávala a postupne sa naučila pýtať na nočník, bola schopná zadržiavať moč aj pol dňa a vycikať sa až do plienky. Zašlo to až tak ďaleko, že si z toho spravila psychický blok a neskôr už mala problém pustiť to aj do plienky, tak sme sa aj na odporúčanie doktorky zase vrátili k plienkam na celý deň a postupne sa to vrátilo do normálu. Odvtedy už na ňu nechceme tlačiť, ale dcéra zrazu sama začala prejavovať veľký záujem o nočník aj o záchod, každú chvíľu si naň chodí sadať, hovorí, že ide cikať, aj keď sa ešte ani raz nevycikala. Chodí na pár hodín týždenne do jaslí, tam takisto stále chodí na nočník, pozoruje druhé deti, ale nič nespraví. Vždy sa vyciká až do plienky, okomentuje to "Cikám do plienky", vie sa sama vyzliecť, sadnúť si na nočník, potom sa zase obliecť, jedine to samotné cikanie stále chýba. Z jej celkového správania máme pocit, že má stále ako keby nejaký blok, ktorý jej v tom bráni - chce sa vycikať, ale nedokáže to. Inak je veľmi rozumná, šikovná, preto si nevieme vysvetliť, prečo má akurát s týmto taký veľký problém a nedokáže to prelomiť. Niekedy doslova pol dňa neciká, ale keď ju necháme aj polhodinu sedieť na záchode, nespraví nič. Z toho vidíme, že má ohromnú schopnosť zadržiavať moč, ale nedokáže ho pustiť vtedy, keď treba. Chcem sa Vás opýtať, či je ešte aj v tomto veku možné, aby dieťa nechápalo, čo od neho chceme, alebo či môže mať až taký psychický alebo fyzický blok, že to jednoducho nedokáže spraviť? Je ešte vôbec niečo, čo by sme mohli skúsiť urobiť, alebo budeme musieť len čakať, kým sa to prelomí? Nepomáhajú prisľúbené odmeny, ani pozorovanie nás či iných detí pri vykonávaní potreby. Máme pocit, že sme už vyskúšali všetko a výsledkom bolo vždy len zadržiavanie moču. Ďakujem pekne za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Už sa iste opakujem, ale musím znova napísať, že táto fáza života dieťaťa je veľmi citlivá a veľmi individuálna. Závisí aj od dozrievania nervových dráh, či už dieťatko vie ovládať svaly, ktoré spúšťajú močenie a defekáciu / kakanie/. Okrem toho, je tam aj veľké zastúpenie psychiky, napríklad aj predčasné učenie na hygienu / ako to bolo vo vašom prípade/ a tiež sa takto prejavuje akési prvé vydieranie rodičov zo strany dieťaťa. ono vie, že je to pre vás dôlekžité. Preto radím nechať dieťatko, nech si na nočník sadne, potom vstane, vymeniť mu plienku, keď sa pociká a vôbec celý tento proces nekomentovať. A hlavne o tomto probléme pred dieťaťom nehovirť!!!!!!Ani s manželom, ani s rodinou ani s priateľmi. tým na neho len pútate pozornosť, čo je pre dieťa práve to zaujímavé. Videla som veľmi milú detskú knihu, ako sa Ninka učila na nočník, je vhodné ju kúpiť a veľmi intímne, len sama s dieťaťom si z nej čítať. Určite sa všetko jedného dňa vyrieši.