Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • alergia na lepok

    dobrý den, prosim vas moj syn mava stale tvrdu stolicu dokaže sa aj 2 tyždne sam nevyprazdnit musim mu pomahat ,a na vyšetreni mu brali aj krv a vraveli že nema na žiadnu potravinu alergiu, ale to nebolo čisto vyšetrenie či nema alergiu na lepok ..nakolko urobila lekarka zaver že to ma psychickeho povodu moc tomu neverim a počula som z iných skusenosti že to može byt alergia na lepok PRETO SA CHCEM SPYTAT čI MOžE BYT TVRDA STOLICA A TEDA AJ TO žE SA NEVIE BEZ POMOCI VYPRAZDNIT ,ALERGIA NA LEPOK?? DAKUJEM

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nenapísali ste ako staré je dieťatko. Je to podstané, pretože ak je vo veku, kedy sa učí dodržiavať hygienické návyky, ale niekedy to býva aj v inom období, porucha s vyprázdňovaním je v prvom rade záležitosťou psychiky!!!!!A aj keď to má inú príčinu, tá psychická zložka sa vždy na týchto problémoch zúčastňuje.
    Rozlišujeme alergiu na lepok / nebýva častá/ a neschopnosť lepok v červe spracovať, čo je podstatou coeliakie. V takom prípade je tiež možné, že sa ochorenie prejaví ako zápcha, ale oveľa častejšie ako hnačka alebo iné zdravotné problémy / napr. chudokrvnsoť/.- určite je najčastejším problémom pri poruchách vyprázdňovania nejaký psychický problém. Treba to však vyriešiť, pretože čím dlhšie sa problém s vyprázdňovaním a jeho riešenie odkladá, tým ťažšie sa to potom rieši.