Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Predlzena materska

    Dobry den,
    zijem uz 5rokov v CZ.v r.2010 sa mi narodila dcerka v 30t.t pre predcasny odtok plodovej vody v 24.t.t.V Prahe mi ju zachranili!!Teraz ma 2roky,je zdrava chvalabohu aj sikovna,boli sme na dvojrocnej prehliadke tam kde sa narodila a psychologicka povedala ze nielen ze dohnala to ze sa predcasne narodila ale ze uz je aj v niektorych veciach popredu.cize 26mesiacov korig.24,5 a vraj uz je v niektorch veciach ako 30mesacna.Akurat jedna vec ma trapi,ma AFEKTIVNE ZACHVATY.zacali po roku a trvaju.Vacsinou ked spadne,buchne sa,ale uz aj 1x bolo ked som jej zobrala vankus.Mava ich akokedy napr.od decembra az v marci ale to 2x za tyzden,teraz v maji tiez 2x za 3dni.Boli sme na neurologii kde jej robili EEG,vsetko ok,ale mam davat pozor,stale ju niecim zahovarat aby sa to nestavalo,proste nedat jej plakat.Lenze ona sa buchne zacne plakat tak ze otvori usta a nenadychne sa a uz vidim ze bledne,akoby odpadne a hned jej umyvam tvar vodou,prip jej buchnem po chrbatiku.V Prahe mi na tej 2rocnej prehliadke dr.povedala ze mam ju dat do skolky az od 4roka a upozornit na to ucitelku.My sa budeme na jesen stahovat na Slovensko a tam by som rada si predlzila matersku.Myslite ze mam na to narok?Dcerkina pediatricka povedala ze urcite mi napise pred odchodom na Sk ze s tym suhlasi aby isla do skolky az od 4rokov.Ze je to tazko nedonosene dieta a ze ma tie zachvaty.Co som sa dopocula ze v mieste mojho bydliska to dost prisne beru to predlzovanie materskej.Dcerka ma aj a.ekzem.Ohladom tych zachvatov musim dost davat na nu pozor.Minule sa len malinko buchla pusou do stola a uz to bolo.Ani jej krv neisla,ani nemala cervenu pusu.Takze nikdy neviem kedy sa to stane.DAKUJEM ZA ODPOVED!

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Keď prídete na Slovensko, nájdete si pediatra, ktorý preštuduje zdravotnú dokumentáciu a všetky nálezy a odporučenia z CZ platia aj na Slovensku. Na príslušnom miestnom úrade, odbor rodiny a sociálnych vecí si vyberiete príslušné tlačivo, lekár ho podľa dokumentácie a vlastného vyšetrenia vyplní a vy ho odovzdáte na príslušné miesto ako žiadosť o predĺženie materské. Príslušný organ žiadosť prejedná a buď schváli alebo nie.