Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Podávanie probiotík

    Dobrý deň, pani doktorka, chcela by som sa spýtať, či je vhodné podávať dojčiatku probiotiká. Mám 5 mesačného synčeka, je len dojčený. Detská lekárka mi odporúčila, aby som mu v čaji podávala probiotiká ( priamo jemu ). V niektorom časopise som však čítala, že pokiaľ mamička dojčí, je lepšie, ak ona sama užíva probiotiká a k dieťatku sa dostanú cez materské mlieko. A keď som si bola probiotiká kupovať, pani v lekárni mi povedala, že podávanie probiotík je "novodobý boom" a pokiaľ je bábätko zdravé, netreba mu ich užívať, ani prostredníctvom mat.mlieka, stačí, ak bude mať mamička pestrú stravu. Prosím, aký je váš názor?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Po prvé, dieťa v tomto veku nemá čo piť čajík, takže ani probiotika v ňom nie je možné podávať.
    Kojené dieťa dostáva v materskom mlieko prebiotiká, ktoré sú potravou pre rast dobrých baktérii v zažívacom trakte, a tie tam potom rastú. Takže podávať probiotiká nie je síce zakázané, ale nie je na to v podstate u zdravého , kojeného dieťatka dôvod.